Ne? Nedir?

Fate/Stay Night Hizmetkarlarının Gerçek Hikayeleri

Kapak

Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde sizin için Fate/Zero Hizmetkarlarının Gerçek Hikayeleri adlı yazıyı yazmıştım. Bu sefer de Fate/Stay Night Hizmetkarlarının Gerçek Hikayeleri adlı yazıyı yazacağım. Önce Fate/Zero yu yazıp yayınladım çünkü Fate/Zero Fate/Stay Night‘tan daha önceki zamanda geçtiğinden ben izleme sırası olarak da ilk onun izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayfamızda Fate/Apocrypha Hizmetkarlarının Gerçek Hikayeleri adlı bir yazımızda var. İkisine de turuncu yazıların üzerine basarak ulaşabilirsiniz.

Hadi başlayalım öyleyse.

Saber = Kral Arthur

Kral Arthur Britanya mitolojisindeki efsanevi Kraldır. Britanya’nın Efsanevi Kralı en çok 15 yaşındayken taşa saplanmış kılıcı yani Ekskalibur’u çıkartması ile bilinir. Bu sayede Britanya Kral’ı olmuştur. Kılıcı çıkartanın Kral olacağı şartına rağmen Arthur soylu bir aileden gelmediği için Kral olamayacağı söylenmiştir. Bunun üzerine babası Ector Arthur’un evlatlık olduğunu söylemek zorunda kalmıştır. En büyük kahin Merlin’de evlatlık olduğunu doğruladıktan sonra Arthur tahta çıkmıştır. İlerleyen yıllarda Arthur’un gerçek anne babasının Britanya Kralı Uther Pendragon ve Cornwall Düşesi Igraine olduğu öğrenilmiştir.

Assassin = Kojirou Sasaki

Sasaki Kojiro Kanemaki Jisai’nin öğrencilerinden biri olan Sasaki Sukeyasu’nun oğludur. 1585 yılında doğmuş ve 13 Nisan 1612’de ölmüştür. Miyamoto Musashi ile yaptığı düello ile tanınır. Kojirou tarihe geçmiş biri olsa da kılıç ustası olarak şüphe edilen biridir.

Berserker = Herakles (Herkül)

Herkül Miken Kralı’nın kızı Alkmene ile Yunan Tanrılarının Efendisi Zeus’un yarı tanrı oğludur. İnsan ve Tanrı arasında geçen romantik bir hikayenin aksine gerçekte Zeus Alkmene’ye aşık olur ve kocasının kılığına girip onunla birlikte olur. Bu birliktelikten doğan Herkül yarı tanrılığın verdiği güç ile normal bir insandan çok farklıdır. Daha iki yaşındayken Hera’nın onu öldürmek için yolladığı iki yılanı çıplak elleriyle öldürdüğü söylenmektedir. Herkül on sekiz yaşındayken Kitharion ormanındaki efsanevi canavarı yok etmiştir ve bunun ödülü olarak Thebai Kralı’nın kızı Megara verilmiştir. Üç çocuğu olan Herkül ilerleyen zamanlarda Hera’nın onu öldürmek için yaptığı türlü hileler yüzünden kafayı yemiştir ve hem karısını hem de çocuklarını öldürmüştür.

Caster =Kolkhis Princess Medea

Kolkhis Prensesi Medea Medisin, Media gibi kelimeleri dünyayay kazandıran Kolkhis Kralı Aites’in kızıdır. Dedesi Güneşin Oğlu olarak da bilinen Helios’dur. Halası ve annesinden simyayı öğrenen Medea Yunan Mitolojisindeki en uzun aşk hikayesine sahip kişidir. Aynı zamanda akıllı, bilgili, simya konusunda yetenekli, eğitimli güzel bir prenses olarak da bilinir.

Rider = Medusa

Medusa bilinenin aksine başta oldukça güzel bir genç kızdır. Güzelliği dilden dile dolaşmaktadır. Tabi bu güzellik sadece insanların değil Tanrı Poseidon’un da kulağına gider. Medusa’ya ilk görüşte aşık olan Poseidon Athena’nın tapınağında ona zorla sahip olur. Medusa’nın güzelliğini kıskanıp ondan nefret eden Athena için bu bardağı taşıran son damla olmuştur ve bu yüzden Medusa’yı kimsenin bakmak istemeyeceği bir yaratığa yani yılan başlı bir gorgon’a dönüştürür. Ama bunu yeterli bulmayan Athena Perseus’la iş birliği yapar ve Medusa’yı öldürtür. Kafası kesildikten sonra Medusa’nın bedeninden Poseidon’dan olan çocukları Pegasus ve Chrysar dışarı fırlar.

Lancer = Cu Chulainn

Cu Chulainn’in adı Kelçe’de Culann’ın köpeği anlamına gelmektedir. Güneş Tanrısı Lugh ile Conchobar mac Nessa’nın kızı Deichtine’nin oğludur. Gerçek adı Setanta’dır. Cu Chulainn adını kendini savunmak için Chulann’ın devasa bekçi köpeğini öldürdükten sonra onun emri altına girer ve hizmet etmeye yemin eder. Bu yüzden öldürdüğü bekçi köpeğinin yerine kralın kapısını beklemiştir.

Archer

Archer’ın kim olduğu animede ilerleyen zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Spoiler olmaması için söylemeyeceğim. Tek söyleyeceğim Mitolojik bir karakter değil kendisi. Çok farklı bir hikayeye sahip.

Bir yazının daha sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir.

Fate/Stay Night hizmetkarlarının hikayelerini beğendiyseniz eminim diğer hizmetkarların hikayelerinide beğenirsiniz. Onlarıda buradan okuyabilirsiniz. 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın