#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

One Piece – Şeytan Meyvesi Aslında Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Bu yazımda size biraz farklı bir şeyi tanıtacağım. Çoğu animecinin severek takip ettiği ve 1997’den beri devam eden One Piece serisi bildiğiniz üzere çok ilginç şeylere sahip. Bunlardan biri de şeytan meyvesi denen meyveler. Bende bu yazımda size onlar hakkında bazı bilgiler vereceğim. Hazırsanız başlayalım.


One Piece – Şeytan Meyveleri Aslında Nedir?


Eğer güç istiyorsan bazı şeyleri feda etmelisin öyle değil mi? Şeytan Meyvesinin gücünü kullanabilmek isteyenler bu güç karşılığında yüzme yeteneklerini feda etmek zorundalar. Şeytan meyveleri kullanıcılara ne kadar büyük bir güç verirse versin su onların her zaman zayıf noktası haline gelir. 


 


Şeytan meyvesi onları yiyenlere oldukça ilginç güçler verir. Bunlar sadece saldırı yapılabilecek güçlerde değildir. Şeytan meyveleri çok yönlü yeteneklere sahiptirler. Kimisi sizi bir hayvana dönüştürür, kimisi vücudunuzu normal bir insanınkinden farklı şekillere sokabilir. Elde edilen güç o meyvenin türüne göre değişmektedir.  O meyvenin kullanıcısı yaşadığı sürece o meyveden dünya üzerinde başka olmaz. Lakin kullanıcı ölürse meyve bir yerde tekrardan ortaya çıkar ve yeni kullanıcısını bekler. Tabi bunun nerede ve ne zaman olacağı kesin olarak bilinmemektedir. 


 


Karaborsada oldukça değerli olan Şeytan Meyveleri en çok Denizciler ve Korsanlarda görülmektedir. Tabi ne olduğunu bilmeden yiyenlerde yok değil.

Şeytan Meyvelerinin nasıl ortaya çıktığı ya da ne oldukları tam olarak bilinmemektedir. Ama tarihleri 800 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. One Piece evrenindeki en eski Şeytan Meyvesi kullanıcısı Kozuki Toki’dir. Kendisi 800 yıl önce doğmuştur lakin yediği Toki Toki no Mi (Zaman Zaman Meyvesi) sayesinde zamanda sıçrama yapmıştır ve şimdikine yakın bir zaman dilimine gelmiştir. 


 


Şeytan Meyvelerinin güçlerini alınması için ondan bir ısırık alınması yeterli. Hemen ardından şeytan meyvesi normal bir meyveye dönüşmektedir. Yani neden bir meyveyi üç kişi paylaşmıyorlar falan diye düşünmeyin çünkü bölseler bile güç ilk yutana gidecek ve diğerleri güç sahibi olamayacak. 

Aynı meyveden ikincisi olamayacağı gibi Meyve yiyenler bir meyveden başka yiyemezler. Eğer yemeye kalkarlarsa vücutları bunu kaldıramaz ve patlayarak ölürler.   Bunun nedeni halan bilinmemektedir. Ama şimdilik ortaya atılan teori her Şeytan Meyvesinin içinde gerçek bir şeytanın olduğu ve ikinci bir meyve yani şeytan bedene girdiğinde ikisinin savaşması ve bu yüzden vücudun bunu kaldıramayıp patlaması üzerine. 


 


Genede ölen bir şeytan meyvesi kullanıcısının vücudundan gücü çalmanın da bir yöntemi vardır ve bunu bilen tek kişi Blackbeard olarak bilininen orospu çocuğu (pardon falan demiycem) Marshall D. Teach’dir. One Piece evreninde aynı anda iki güce sahip olan tek kişi odur. 


Şeytan Meyvelerinin Türleri


Zoan


 


Zoan türündeki meyveler çoğunlukla hayvanların yeteneklerini bahşeden meyvelerdir. Zoan kullanıcılar genelde yarı hayvana dönüşürler. İnsan haline, hybrid haline ve hayvan haline bürünebilmektedirler. Güçleri üzerinde yeterince hakimiyet kurabilirlerse tüm vücut dönüşmenin yanında sadece vücutlarının bir kısmını da dönüştürebilirler. Misal Marco full vücuttan çok kollarını kanata dönüştürerek kullanmaktadır. Chopper’da eskiden kullandığı Rumble Ball’lar olmadan yedi farklı forma dönüşebilir

 


Cansız Nesne Zoan’ı


 


Adını çok duyduğumuz ama hiç göremediğimiz Dr. Vegapunk yakın zamanda cansız cisimleri Şeytan Meyvesi yiyebileceği bir yol keşfetti. Henüz nasıl olduğu gösterilmesede animede ve mangada buna dair örnekler karşımıza çıktı. Cansız nesnelere eklenebilen tek Şeytan Meyvesi şimdilik Zoan. İlerleyen zamanda belki farklı türdekilerle de gösterirler. Eiichiro Oda’nın ne yapacağı belli olmaz.


Antik Zoan’lar


 


Antik Zoan adından da anladığınız gibi antik zamanlardaki yani dinozor çağı gibi zamanlarda yaşamış hayvanlara dönüşmenizi sağlayan meyveler. Antik Zoan’ların normal Zoan’lardan daha güçlü oldukları söylenmektedir. Örneğin X Drake dönüştüğünde Pacifista’nın çelikten daha sert zırhını kolayca ısırabilmiştir. 


Efsanevi Zoan’lar


 


Adından da anladığınız üzere Efsanevi Zoan’lar efsanelerde görülen yaratıkların yeteneklerinin olduğu Meyveler. Logia türü meyveler için nadir bulunan meyveler denir ama Efsanevi Zoan’lar Logia Meyve’lerinden bile daha nadirlerdir. 

Nadirliklerinden dolayı Efsanevi Zoan’lar en güçlü Zoan’lar olarak gösterilmektedir. Üstelik normal Zoan’lardan farklı güçleride vardır. Örneğin Marco’nun Phoenix alevi iyileştiren bir alev türüdür. Bazıları ise tek bir yetenekten daha fazlasına sahip olur. Örneğin Kaido ejderhaya dönüştüğünde farklı elementleri kullanmakla birlikte onu uçuracak bulutlar da çağırabilir. 

Yapay Zoan türüde var ama bunu biraz sonra açıklayacağım.


Logia


 


Logia Şeytan Meyveleri arasında en nadir olan türlerden biridir. Logia türü Şeytan Meyveleri kullanıcılarının vücutlarını doğal bir elemente dönüştürmesine izin vermektedir. Eğer Haki ya da Seastone adında denizde bulunan ve denizle aynı etkiye sahip olan bir taş kullanılmıyorsa kullanıcı izin vermediği sürece saldırılardan etkilenmezler.


 


Logia Meyveleri kullanıcılarına belli bir elementi sınırsız derecede yaratmasına ve kontrol etmesine izin verir. Vücutlarının meyvenin yeteneğine dönüşmesi onları Paramecia türü meyvelerden ayıran en belirgin özelliktir. 

Yami Yami no Mi (Şerefsiz Teach’in meyvesi) diğer bütün Logia meyvelerinden farklıdır. Yami Yami no Mi yani karanlık karanlık meyvesi ışıkta dahil olmak üzere her şeyi içine hapsedebilir. Aynı bir kara delik misali. Üstelik kullanıcısına dokunan herhangi bir Şeytan Meyvesi kullanıcısının yeteneğini iptal edebilme yeteneğine sahiptir. 


Paramecia


 


Paramecia Şeytan Meyveleri arasında en yaygın olandır. Paramecia kullanıcıları diğer kullanıcılardan daha farklı insan üstü yeteneklere sahip olurlar. Örneğin Gomu Gomu no Mi ile lastik insan olan Luffy gibi. 


 


Paramecia meyvelerinin en belirgin özelliği kullanıcılarını Zoan ve Logia gibi edindikleri yeteneklere dönüşmesine izin vermemesidir. Paramecia türüde kendi arasında üç farlı kategoriye ayrılır. 


Vücudunu Değiştirmek


 


Bu tarz Paramecia kullanıcıları vücutlarını meyveden aldıkları yeteneğe dönüştürebilir. Örneğin MR. 1 gibi vücutlarını kılıca dönüştürebilirler. 


Çevreyi Değiştirmek


 


Bu tarz Paramecia kullanıcıları çevrelerini doğal olmayan şekillerde değiştirme yeteneğine sahiptirler. Bu Paramecia türündeki kullanıcılar çevrelerindeki bir şeyi dokunarak ya da dokunmayarak değiştirebilirler. Kimisi ise gücünü kullanabilmek için bazı maddeler üretir. Trafalgar Law yeteneği ile kendi yarattığı bir alanda istediğini yapabilir. Bir insanı öldürmeden kesip bacağını kafasının yerine kolunu da bacağının yerine koyabilir. Wano Arc’ta tanıdığımız Tama ise yanağından kopardığı bir parça dango ile kişileri kendi emrine sokabilir. 


Madde Üretmek


 


Bu tarz Paramecia kullanıcıları ise belli maddeler üretme yeteceğine sahiptir. Logia türünün yeteneklerine benzesede farklılıkları vardır. Bu tarz Paramecia kullanıcılarıda aynı Logia kullanıcıları gibi sınırsız üretip kontrol edebilselerde onlar gibi vücutlarını o maddeye dönüştüremezler. Paramecia türünün üretebildiği şeyler Logia gibi elementer değil daha çok  insan yapımı olan şeylerdir. Misal Mr. 3’nin mum yeteneği ve Magellan’ın zehir yeteneği gibi. 


 


Madde meyve üretebilen meyveler arasında da farklılıklarıyla öne çıkanlarda var. Bunlar doğal olmayan maddeler yaratabilen Paramecia’lar. Örneğin Bartolomeo’nun Bari Bari yeteneği, Perona’nın Horo Horo yeteneği bunlardan bazıları. Nico Robin’in vücut parçaları oluşturan Hana Hana no Mi yeteneği de bunlardan biridir. 


Sahte Şeytan Meyveleri – SMILE


Her şeyin sahtesinin üretildiği bir dünyada Şeytan Meyvesi bir istisna değil. Şeytan Meyvesi’ninde pekala sahtesi yapılmakta. Donquixote Doflamingo ve Ceaser Clown tarafından yaratılan sahte şeytan meyvesi Smile.  

 


 


Smile’lar karaborsadada satılsada çoğunlukla Beast Pirates yani Yonkou Kaido’ya verilmektedir. 

Smile’lar oldukça dengesiz ve tehlikeli şeytan meyveleridir. Sadece Ceaser Clown’un bildiği SAD adlı bir formül ile üretilebilirler. SAD Ceaser’ın laboratuvarında üretilir ve ardından Doflamingo’ya yani Dressrosa’ya gönderilir ve oradaki SMILE fabrikalarında meyveler üzerinde kullanılır. Lakin o kadar çok üretilmesine rağmen 10 meyveden bir tanesi belkide gerçekten de kullanılabilir olur. Diğerleri yiyenlerde çok daha farklı yan etkiler gösterir. 


SMILE Kullanıcıları

 


Beast Pirate tarafından kullanılan Smile kullanıcılar arasında üç gruba ayrılır.


Gifters – Yetenek Bahşedilenler 


 


Yetenek Bahşedilenler adından da anladığınız gibi doğru Smile meyvesine denk gelen ve bu sayede güç kazanmış olanlar. Zoan benzeri yeteneklere sahiptirler. Ama Zoan’dan biraz daha farklıdırlar. Vücutlarını normal Zoan kullanıcıları gibi istediklerinde hybrid istediklerinde normal hale getiremezler. Sadece vücutlarının belli kısımlarını dönüştürebilirler. Bazılarında ise durum çok kötü. Çünkü bazılarında ek uzantılar çıkmaktadır. Ki bunlar gerçekten iğrenç. Ben size en az iğrençlerden birini gösterdim. Poker neyse de Mizerka ne öyle ya.


 


Waiters – SMILE Bekleyenler 


 


Bu ayak takımı henüz SMILE denememiş ama bunun için sıra bekleyenler. Gifters’lar gibi SMILE yiyip yetenek kazanmak için bekleyen ayak takımı. 

Görevleri tam olarak ne henüz belli değil. Mangada ne zaman görsek ya hava atmaya çalışıyorlar ya da içip eğleniyorlar. Kısacası ayak takımı.


Pleasures – SMILE’ın Başarısız Denekleri


 


SMILE. Sizce neden bu adı seçmişler. Verilebilecek bir sürü farklı isim varken neden SMILE. Ben size nedenini söyleyeyim. Çünkü yetenek bahşetmeyen bozuk meyveler onları yiyenleri ömürleri boyunca gülmeye mahkum ediyor. Üzgün olsalarda kızgın olsalarda bunu gösteremiyorlar. Sadece gülümsüyorlar. Acıları ne kadar büyükse o kadar sesli gülüyorlar. Keşke sadece gülümseseler. Meyveyi yedikleri için güç kazanamasalarda yüzme yeteneklerini kaybederler. 

Üstelik Smile’lar orijinal meyveler gibi ısırıldıktan sonra yeteneklerini kaybetmiyorlar. Bu yüzden Wano ülkesinde çöpe atılan Smile’lar fakir köylere gönderiliyor ve oradakiler açlıktan bunları yiyince ne yazıkki aynı Pleasures gibi sadece güler hale geliyorlar. 


 


Oldukça bilgilendirici bir yazı oldu bence. Sizce? Beğendiniz mi? Bu yazıdan sonra size tek tek Şeytan Meyvelerini ve kullanıcılarını tanıtacağım yazılar yazacağım. Eğer özellikle istediğiniz birileri varsa yazmaktan çekinmeyin. Onlara öncelik veririm. 

Benden bu kadar. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

Kaynakça: One Piece Fandom

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

The Queen’s Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

One Piece - Gomu Gomu no Mi

One Piece – Gomu Gomu no Mi