Dizi

The Queen’s Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Kapakk

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Okul, final ödevleri falan derken anime izlemeye pek zaman kalmıyor. Bende kendi kendime dedimki hazır boş bir zamanın oldu bunu güzel bir mini dizi ile kullan. Mini olması şart değildi tabiki ama Netflix’de listeme bakınca The Queen’s Gambit ile bir süre bakıştık ve sonunda onda karar kıldım. Haydi size biraz diziden bahsedeyim.


The Queen’s Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme


 

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Bölüm Sayısı: 7

Konusu: 9 yaşında yetimhaneye gönderilen Elizabeth hademe ile oynamaya başladığı satranç oyununda kendini iyice geliştir ve ülkede yavaş yavaş adını duyurmaya başlar.


Benim düşüncem…

Öncelikle The Queen’s Gambit dizisi gerçekten de gördüğü ilgiyi hak ediyor. İlk bölümden son bölüme kadar sizi ekran başına kitlemeyi gerçektende beceriyor. Ne yalan söyleyeyim dizi hakkında bilgim olmadan önce diziyi satranç değil de kumar üzerine olacak diye düşünmüştüm.  Ama bunun nedeni Gambit’i Gamble ile karıştırmamdı. 

 


 

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Ben satrançı yıllar önce gittiğim yaz okulunda oynamıştım. O da zorla. O yüzden oynamayı tam olarak bilmesemde sıkılmadan oynayanları izleyebilirim.  Ama bu kadar farklı terim ve strateji olduğunu kırk yıl düşünsem tahmin edemezdim. Ki eminim bu sahneleri canlandırmakta oyuncular için oldukça zordur. Sonuçta dizide gösterdikleri basit bir futbol ya da basketbol değil, güçlü zihinlerin kapıştığı bir spor. 


 

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Anya Taylor – Joy’un oyunculuğuna gerçekten hayran kaldım. Yani hayran kalmamak imkansız. Elizabeth gibi kafasında bin bir türlü şey geçen ve aşırı zeki bir karakteri canlandırmak kolay bir şey değil. Hele ki o satranç sahnelerindeki halleri gerçekten çok iyiydi. 

Dizi tamamen Elizabeth’in her maçı kazanması ile geçmiyor. Öncelikle onu bir belirteyim. Ne kadar hızlı yükselirse o kadar sert düşer lafını hepiniz duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. İnanın bana bu dizide bu lafı çok güzel bir şekilde size gösteriyorlar. 

1950 – 1960 yıllarını oldukça güzel yansıtmışlar. Kıyafetler, mekanlar ve daha bir sürü şey.  The Queen’s Gambit’i izlerken aslında bir yandan da gururlandım. Çünkü Elizabeth bu zamana kadar hep erkeklerin hüküm sürdüğü bir krallığa kadın başına giriş yapıyor ve ortalığı ayağa kaldırıyor. 


 

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Ama unutmayın dahilik ve delilik arasında ince bir çizgi vardır. The Queen’s Gambit‘te bizde tam olarak Elizabeth’in bu çizginin üstünde sağ tarafa mı yoksa sol tarafa mı düşeceğini izliyoruz. Çünkü eğer yumuşak bir düşüş yapamazsa ger dönüşü olmayacak şekilde hasar görebilir. 

Sürekli bu çizginin üzerinde sağa sola sallanan Elizabeth’i izlemek bana oldukça keyif verdi. Sadece 7 bölüm süren bu kısa diziyi hafta sonunda rahatça izleyebilirsiniz. 


 

The Queen's Gambit Dizi Tanıtım ve İnceleme

Acaba şimdi ne izlesem? Bana önerebileceğiniz güzel bir dizi falan var mı? Yoksa gene kendim mi bulmalıyım?

Ha bu arada diğer dizi yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere. 

 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın