Anime Tanıtımları, Genel

Potansiyeli Harcanmış Bir Anime: Hamatora The Animation

Hamatora The Animation

Öncelikle selamlar ve günün bu saatlerini anime izleyerek geçiren anime hayranları sizler de hoş geldiniz! Bugün sizlerle daha önceden de bahsettiğim gibi anime/manga tanıtımlarına ağırlık vereceğimi söylemiştim. Ve sizlere çok daha iyi yerlere gelmeyi hak eden, potansiyeli yüksek olan bir anime gösteriyim: Hamatora The Animation

Şahsen ilk yayınladığında harika ve ilgi çekici animasyonları ile çok popüler olabileceğini düşündüğüm bir animeydi fakat bu böyle olmadı. Yine de çıktıktan sonra belirli bir etki yaratsa da bu tam beklediğim gibi olmadı. Gelin bakalım, altında yatan gerçeklere… İşte karşınızda Hamatora The Animation Anime İncelemesi!

Kategori: TV
Orijinal İsmi: ハマトラ THE ANIMATION
Anime Türü: Gizem, Komedi, Süper Güç ve Dram

Hamatora The Animation, her biri 24 dakikadan oluşan toplamda 12 bölüme sahiptir. Tam da tek oturuşta izlemelik tarzda bir anime!
Genel yaş kitlesine gelecek olursak ise anime içeriğine baktığımız zaman (argo ve şiddet) +17 diyebiliriz.

Adını pek duymadığımız ve kendine ait çok bir animeye sahip olmayan “NAZ” stüdyosundan ortaya çıkarılmış ve belkide en iyi animesidir. (Kendilerini Hajimete no Gal, Id: Invaded, DRAMAtical Murder… gibi animelerden hatırlayabiliriz.)
Son olarak MyAnimeList puanına gelirsek: 7,31

Şimdi hazırsanız, bakalım bu anime bizlere neler anlatıyormuş…

Hamatora The Animation Animesinin Konusu

Kısaca anlatmak gerekirse, dünyada “Minimum” adı verilen özel güçlere sahip insanlar yaşamaktadır. Ve bu güçler sayesinde insan üstü bazı güçler kazanırlar, bundan dolayı da onlara “Minimum Holders” adı verilmiştir.

Başrol yerinde olan Nice da bu “Minimum Holders” lardan biridir. Para kazanmak için güçlerini kullanabileceği bir dedektif bürosuna katılır ve suçların arkasında saklanan gölgeleri ortaya çıkartmaya çalışır.
Fakat son zamanlarda onlara verilen tuhaf cinayetlerin ortak bir noktası vardır. Ölen tüm kurbanların hepsi özel güçlere sahip insanlardır (Minimum Holders). Nice ve ekibi bu seri katili bulmak için tüm güçlerini kullanmaya hazırdır…

Seri Hakkında Genel Görüşlerim

Başta da söylediğim gibi aslında anime ilk seferinde benim ve birçok kişinin ilgisini çekmişti. Çünkü karakter tasarımları ve animasyonlarıyla çok başarılıydı, fakat hikayesi biraz tekrar eden sıradan bir animeden farkı yoktu.
Animeyi izledikten sonra her ne kadar dedektiflik fikri seriyi diğerlerinden ayırmaya çalışsa da bence o kadar da başarılı olamamıştı. Cidden seriyi izlerken keyif aldım ve görsel efektler o döneme göre harikaydı. Ama bazı eksikleri unutmamak gerekli…

Karakter Tamam da Gerisi?..

Öncelikle karakterlerden başlamak gerekirse, evet görünüm konusunda kendine has bazı özellikler görsek de çok da özel gibi durmuyorlar yani Nice her ne kadar burada ana karakter olsa da kendine has bir özellik taşımıyor, yani onu anımsatan pek bir özelliği yok.
Ve bir de şu isimler… Allahım! Yani yazarlar burada nasıl bir şey yapmak istemiş onu şahsen ben anlamadım ama karakterlere lakap verirken keşke biraz daha akılda kalıcı isimler seçebilirlerdi. Nice, Birthday, Art… Her ne kadar bunlar bir lakap ismi olsalar da bir anime için yeterli değil.

Özelliklere gelecek olursak aslında çok da uç şeyler seçmemişler yani bence bu konuda mantıklı bir yol seçmişler. Tamam bir anime için zayıf gelebilir ama burada biraz daha inandırıcılık konusunda düşünmüş olmalılar ve bu gayet doğal bir hareket.

Spoiler olmasın diye yalnızca Nice‘ın gücünden bahsedeceğim: Kendisi yaklaşık 5 metre kare içinde istediği yere tek bir parmak şıklatmasıyla ses hızında yolculuk yapabilmesi. Tamam animelerde hızlı koşma olayları var fakat burada buna bir sınırlama getirmeleri benim hoşuma gitti. Ve bunun için benden bir puan aldı.

Animasyonlar Etkileyici!

Yani animenin 2014 yılında böyle bir çıkış yapması şahsen beni çok şaşırttı. Yani ben bu stüdyonun daha öncesindeki yapımlarına hiç bakmamıştım -hatta adını bile duymadım.- ama böyle az bilinen bir stüdyonun böylesine güzel savaş sahnelerine ve animasyonlar sahip olması konusunda tebrik etmeliyim.
Geldiği zamana göre bence gayet başarılı bir çizime ve hoş, canlı bir renk paletine sahipler.

Son kısımlara yaklaşırken animasyon ve çizimler konusunda bence dönemine göre gayet başarılı olan fakat hikayesi ve karakter gelişimi konusunda ise çok eksikleri olan bir anime.
Hamatora The Animation, potansiyeli cidden yüksek olabilecek bir shounen animesi olabilir fakat bunun için daha çok yürümesi gerekli. Umarım ilerleyen dönemlerde bu anime için güzel haberlerimiz veya stüdyonun daha başarılı animeleri hakkında konuşmuş oluruz…

Bugünlük anime tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime içeriğine ulaşmak için BURAYA veya kullandığım kaynağa ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!..

Bir cevap yazın