Manga, Ne? Nedir?

Manga, Manhua, Manhwa ve Light Novel Arasındaki Farklar !!

Merhaba arkadaşlar,

Manga, Manhua ve Manhwa ve Light Novel’ın farklarının ne olduğunu çoğu kişinin bilmediğini ve merak ettiğini düşünüyorum. O yüzden bu yazıyı yazmaya gerek duydum. Öncelikle Manga, Manhua ve Manhwa kelimelerinin hepsi Japonca, Korece ve Çince’de çizgi roman anlamına gelir.

Manga : Japon

Japonların çizgi roman için kullandıkları sözcük olup anime çizim sanatı ile çizilir ve sağdan sola doğru okunur. Çizimler animeye göre daha abartılıdır. Manga kelimesinin bilinen ilk kullanımı 1770’li yıllara dayanmaktadır. 19. yüzyıl boyunca kelime özel olarak, üzerinde karikatürler bulunan ağaç bloklarını, özellikle de Hokusai Katsushika’nın 1819’da yayınlanmış olan ve öğrencilerinin kullanması için kendisinin çizdiği taslak, çizim ve karikatürlerini adlandırmakta kullanılmıştır. Hokusai çizdiği taslakları iki Çince karakterin “漫 man” (kaygısız, ilgisiz) ve “画 ga” (resim) birleşiminden oluşan “manga” kelimesiyle tanımlamıştır. Manga çizerleri Mangaka şeklinde adlandırılır.

Fullmetal Alchemist

İlgili resim

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

  • Fullmetal Alchemist ‘in  karakter çizimlerinin netliği ve güzelliği bakımından mangaya güzel bir örnek olacağını düşündüm.

 

Manhwa : Kore

Kore’de çizgi romanlar ve basılı çizimler/resimler için genel bir terim olsa da Kore dışında özellikle Kore çizgi romanı/mangası şeklinde bilinir. Bir manhwa çizeri Manhwaga şeklinde çağırılır.

The Breaker

İlgili resim

Koo Ryong Lisesi’ne geçici olarak gelen yeni İngilizce öğretmeni Chun-Woo, aslında sıradan bir öğretmen değildir. Tesadüfen sınıfındaki öğrencilerin kavgasına şahit olur. Sınıfın zorbaları, Shioon adındaki zayıf çocuğu bir güzel pataklıyorlardır. Chun-Woo ise olaylara karışmadan olanları izlemekle yetinir. Chun-Woo’nun bu okulda olmasının amacı başkayken okulun içindeki günlük olaylara karışır bulur kendini ve içinden çıkılmaz bir hale gelir her şey. En beklenmedik şey ise Chun-Woo’nun sözde öğrencilerinden olan Shioon’un Chun-Woo’nun nasıl dövüştüğünü görmesi ve kendisini olağanüstü bir şekilde çatıdan atlarken kurtardığını düşünmesiyle öğretmeninden dövüş dersleri alabileceğini düşünmesidir. Ancak bu o kadar kolay değildir. Fiziksel açıdan neredeyse sıfır bir atletikliğe sahip olan Shioon için dövüş sanatları eğitimi almak neredeyse imkânsızdır. Shioon inatla dövüş sanatları eğitimi almakta ısrar eder yinede. Bunun en önemli sebebi ise okulun en güzel kızlarından biri olan Saehee onun kız arkadaşıdır ve artık ona ve kendisine karşı ezik olarak görünmek istemiyordur ve bu yüzden güçlenmek ister. Tabii bunu o güçsüz bedeniyle yapması mümkün olacak mıdır?

  • Myanimelist Manhwa kategorisinde 1. sırada yer alan The Breaker Manhwa için iyi bir örnek olacaktır.

 

Manhua : Çin

Anakara Çin, Hong Kong ve Tayvan yapımı Çince çizgi romanlardır. Manhua sözcük olarak başlangıçta 18. yüzyıldan kalma bir Çin mürekkep sanatı terimdir. Feng Zikai 1925 serisi karikatürlerinde Zikai Manhua başlığını ekleyerek modern anlamda terimi yeniden başlattı.

Song of the Long March

Song of the Long March ile ilgili görsel sonucu

Çin’in Tang Hanedanlığın’dan Chang An(618-907): Şeytan yıldız gökyüzünden geçiyor, Tang Hanedanlığına bir kadın yüzünden felaket çökmek üzere.

  • Myanimelist Manhua kategorisinde 1. sırada yer alan Song of the Long March Manhua için iyi bir örnek olacaktır.

 

Light Novel: Japon

Japonya’da ortaya çıkmış bir roman tipidir. İngilizce “light ve “novel” kelimelerinin birleşiminden oluşmuş Japon yapımı İngilizce (waseieigo) bir terimdir. Genellikle “Ranobe” , “Rainobe” olarak kısaltılır. Ender olarak keibungaku (hafif edebiyat), keishōsetsu (hafif roman) olarak da geçer. Hedeflenen okuyucu kitlesi çoğunlukla gençler olmakla birlikte, okuyucu kitlesinin otuzlu yaşlara kadar genişlediği söylenebilir.Light novelde bulunan illüstrasyonlar ve bunların okuyucu kitlesi üzerinde bıraktığı etki diğer roman türlerine oranla çok daha önemlidir. Bu azımsanmayacak sayıda okuyucunun illüstrasyona göre veya illüstrasyon için kitap alması ile de alakalıdır. Bunun fazlalığının sebebi, Light novel hedef kitlesinin çoğunluğunun yazıdan çok anime veya manga ile ilgili olması olarak görülür.

Ore, Twintails ni Narimasu

Utsuro no Hako to Zero no Maria light novel ile ilgili görsel sonucu

Mitsuka Souji, “çift kuyruk” saç stiline aşık olan bir lise bir öğrencisidir. Yabancı bir dünyadan bir anda önünde beliren güzel bir kız, Thuearle, ona çift kuyruk savaşçılarından Kırmızı Kuyruk’a dönüşme gücünü verir. Şimdi Souji, Mavi Kuyruk olan çocukluk arkadaşı Tsube Aika ile dünya barışını korumak için savaşmalılardır.

Related Posts

2 thoughts on “Manga, Manhua, Manhwa ve Light Novel Arasındaki Farklar !!

  1. 성진 한 dedi ki:

    Eh doğru gibi. Manhwa korelilerin doğru ama şunu anlamıyorum.. ㅘ wa anlamında, ama Manhwa yani 만화 yazdığımızda bu karakterlerin hem Manhua hem de Manhwa olarak okunuyor. Bir koreli telafuzuyla Manhwa aynı Manhuwa gibi çıkıyor tabi seslendirmeyi dikkatli dinlemelisiniz… peki şimdi diyorum ki ben bundan ne anladım?

  2. defnxx dedi ki:

    Bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın