Haki Nedir? One Piece Tüm Haki Türleri ve Seviyeleri, yazımla karşınızdayım dostlar. Bu yazımızda One Piece Serisindeki Haki kavramına, türlerine bakacağız. Teori tadında bir yazı sizleri bekliyor. Gelin bu haki kavramına ve seviyelerine bir bakalım.

 

Haki Nedir? One Piece Tüm Haki Türleri ve Seviyeleri

Haki Nedir?

Haki, irade gücü demek yanlış olmaz. Seride birçok kişinin kullanabildiği özel bir güçtür. Haki’nin tam ve net açıklaması bu güne kadar hiçbir zaman yapılmamıştır. 3 farklı türü vardır. Gözlem Hakisi, Silahlanma Hakisi ve Kralların Hakisi’dir. Seri ilerledikçe de bu türlerin kendi aralarında bir seviyeleri olduğunu görebiliyoruz.

 

Gözlem Haki Nedir?

Gözlem hakisi, kişini çevresini hissetmesi olarak tanımlanabilir. Çevrenizdeki varlıkların, nerede oldukların, kaç kişi olduklarını, ne kadar güçlü olduklarını hissedebilmenizi sağlar. Size gelen bir mermiyi bile hissedebilir ve ondan kaçınabilirsiniz.

Gözlem hakisi nedir

Silahlanma Haki Nedir?

Silahlanma Hakisi, nesnelere veya bedeninize görünmez bir zırh kaplamak gibidir. Basit bir oka haki kapladığınızda sert bir kayayı parçalayabilir. Yumruğunuza kapladığınızda bir kayayı parçalayabilirsiniz. Akışkan vücutları olan Logia gücüne sahip kişilere zarar verebilirsiniz.

Silahlanma hakisi nedir

Kralların Haki Nedir?

Milyonda bir kişide uyanabilen bir güçtür. Bilinçsizce ya da bilerek kullanılabilir. Ancak asla geliştirilemez. Sadece eğitilebilir. Yani dostlarınıza zarar vermeden düşmanlarınızı alt edebilirsiniz. Bu güç, irade olarak sizden daha düşük olan tüm canlıları anında etkisiz hale getirmenize olanak verir. Hayvanları tek bakışınızla evcilleştirebilirsiniz.

Kralların hakisi nedir

Basitçe haki türlerine değindik. Şimdi asıl konumuz olan Haki Türleri Seviyeleri kısma geçelim.

  • Amazon Lily adasındaki savaşçıların, oklarına haki aşılamışlardı,
  • Shanks’ın, Edward Newgate’in gemisine çıkması sahnesinde, Shanks’ın gemiye zarar verebilmesi ve kılıç tokuşturması sonrası gökyüzünün yarılmıştı,
  • Takanome’nin, Shanks’ın yanına gelip ona Luffy’nin posterini verdiğinde morali düzelmişti hatırlarsınız ve Shanks’ın morali ile doğru orantılı olarak havanın düzelmişti,
  • Punk Hazard’da gördüğümüz, Doflamingo’nun adamı olan Vergo tüm vücut silahlanma hakisi kullanmıştı,
  • Gol D. Roger, canlı ve cansız her şeyin sesini duyabiliyordu,
  • Charlotte Linlin’in hiç şekilde yara almayan derisi,
  • Charlotte Katakuri’nin geleceği görebilmesi

Gibi uç noktaları gördüğümüzde aklımızda canlanan ilk şey, “Haki Türlerinin Seviyeleri var” oldu. Size de öyle gelmiyor mu?

 

Haki Türlerinin Seviyeleri

Gözlem Hakisi

One piece haki türleri

Seviye 1 : Genişletilmiş Duyular / İç Güdüler

Genel olarak bilinen ve en çok kullanılan giriş seviyesi. Genel tehlikeleri sezmek, canlıların güçlerini algılayabilmek gibi genel güçleri kullanabilen kişilerin olduğu seviye. Uç nokta olarak burada iki kişiyi vermek istiyorum.
Marineford Arc’ında, Koby inanılmaz güçlü bir gözlem hakisi elde etmişti, çevresindeki herkesin seslerini ve onların içlerindeki hisleri anlayabilen bir haki uyandırmıştı. Öyle ki, Wano Arc’ına geçiş arcı olan Reverie Arc’ında Koby’nin inanılmaz büyük bir alanda hakisini kullanmış ve bir deniz altından gelecek bir tehlikeyi sezip bir krallığın gemisini kurtarmıştı.
Dressrosa Arc’ında Usopp, gözleri ile hiçbir şekilde göremediği ve sadece orada olduğunu bildiği Sugar’a nişan alırken bir gözlem hakisi uyandırmıştı. Bu haki sayesinde inanılmaz bir uzaklıkta olan Law, Luffy ve Sugar’ın varlıklarını görmüş ve tam isabet uygulamıştır.

 

Seviye 2 : Yakın Geleceği Görebilmek

Bu gücü kullanan tek kişi Charlotte Katakuri’dir. En azından gördüğümüz ilk kullanıcısı O’dur. Belirli bir aralıkta yaşancak şeyleri görebilen bu gücü kullanabilmenin tek şartı sakin bir kalp’tir. Telaşa kapıldığı andan itibaren bu gücünü kullanamamaktadır.

Geleceği görme hakisi nedir

Seviye 3 : Her şeyin Seslerini Duyabilmek

Bu gücü ilk olarak Gol D. Roger’da gördük ve duyduk. Balıkadam Arc’ında Luffy, Deniz krallarının seslerini istem dışı olsa da duyabilmişti. Zou Arc’ında da Momonoske ve Luffy, devasa antik Fil’in seslerini duyabilmişlerdi ve Momonoske ona sesini duyurabilmişti. Luffy ve Momonoske bu güçlerinin farkında değillerdi ve henüz uyanma aşamasında olan güçlerdir. Ancak Gol D. Roger bu gücünü istediği şekilde kullanabiliyordu…
Şimdi geleceği görme, herşeyin sesini duyabilmekten daha düçlü diyebilirsiniz ancak bu doğru değil. Geleceği görebilmek bir savaş esnasında kolaylık sağlayabilir ancak her şeyin sesini duyabilmek her konu da fayda sağlayacaktır.

One piece haki nedir

 

Silahlanma Hakisi

Seviye 1 : Fiziksel Nesnelere Aşılanması

Silahlanma hakisinin fiziksel nesneleri aşılanmasını birçok kez görmüştük. Skypie adasında Luffy’e zarar verebilen Satori, Amazon Lily savaşçıların okları, Sabaody Arc’da Sentomaru’nun Luffy’e zarar verebilmesi gibi gözle görülmeyen ama fiziksel nesnelere aşılanabilen haki türüdür.
Bu haki gücünün orta noktası olarak siyah renkli haki kaplaması olarak görebilirsiniz. Seriye dikkat ettiğimizde, Rayleigh’in “görünmez bir zırh” olarak tabir ettiği silahlanma hakisi, time skip’ten sonra özel olarak belirtilerek, siyah renkli bir kaplama şekline dönüşmüştü.
Uç nokta olarak da Vergo’nun ya da Pica’nın tüm vücutlarına haki kaplaması olarak düşünebiliriz.

Silahlanma hakisi nedir

Seviye 2 : Şeytan Meyvesi Güçlerine Aşılanması

Dressrosa Arc’ında, Mingo’nun ipliklerine aşılaması ve Big Mom Arc’ında Katakuri’nin mochi’sine aşılaması gibi… Normal şartlarda, Katakuri’nin mochi güçleri Luffy’e zarar vermemesi gerekirken bu haki sayesinde zarar verebilmektedir. Bilindiği kadarı ile silahlanma hakisi uygulanan nesne çok sert bir hale gelmesi gerektiğidir. Mingo ve Katakuri’ye baktığımızda şeytan mevyesi gücü saldırılarının temas edecek kısımlarına haki aşıladıklarını görebiliriz.
Bu seviyenin uç noktası olarak da Luffy’nin, Silahlanma hakisi kullandığı halde, uzadıkça uzayan saldırılarını gösterebiliriz. Hatırlarsanız Mingo bile bu durumu çok şaşırmıştı… Silahlanma hakisi kullandığında uzayamaması gerekirken Calvarin saldırısı sonsuza kadar uzayacak gibiydi. 🙂

One piece haki türleri

Seviye 3 : Aşılmaz Duvar

Bu seviyeyi anime de sadece Charlotte Linlin’de gördük. Ne tür bir saldırı yapılırsa yapılsın ona asla işlemiyordu. Bu durumu Bege’den duymuştuk. Ona zarar verilebilecek ten an kontrolünü kaybettiği bir andı. Kaido’nunda böyle bir gücü olabileceğini düşünüyorum.

Silahlanma hakisi nedir

 

One Piece Haki Nedir?

Seviye 1 : İradesi Düşük Olanlar Etkisizleştirmek

Sadece kral olamaya layık olan ve insanların üstlerinde durabilecek güce sahip olanların bu güce sahip olabileceği söylenir. Bu seviyede, insanların bayıltmak, hayvanları evcilleştirmek vardır.

 

Seviye 2 : Fiziksel Zarar Verebilmek

Bu seviyeyi, Shank’ın Beyaz Sakal’ın gemisine çıktığında gördük. Gemideki bazı korsanların ağızları köpürerek bayılmışlar ve geminin kenarlarını çatlatmıştı ve bundan sadece “Birazcık tehditkar olmalıyım.” diyerek bahsetmişti. Yani tam güç ile değil %10, %20 lik bir oranda böylesine bir zarar verebilmişti. Tam güç ile kullandığında büyük ihtimalle bir gemiyi rahatlıkla parçalayabilecek kadar güçlü bir baskı oluşturabilir…

Kralların hakisi nedir

Seviye 3 : Doğayı Etkilemek

Bu seviyeyi sadece Shanks’ta gördük. Morali bozuk bir şekilde bir adada otururken, Takanome gelir ve Shanks’a Luffy’nin aranıyor posterini gösterir. Bulutlardan hava resmen karanlık iken Shanks’ın gülümsemesi ile birlikte hava birden açılmıştı. Bna sadece tesadüf diyebilirsiniz ama ben öyle düşünmüyorum.
Ek olarak Yine Shanks’ın Beyaz Sakal’ın gemisine çıktığı ve kılıç tokuşturduklarında gökyüzünde olan yarığı da bu seviye ile bağlantılı olarak düşünüyorum.

Kralların hakisi nedir


 

Evet dostlar, teori tadındaki One Piece Haki Nedir? Tüm Haki Türleri ve Seviyeleri yazımızın da sonuna geldik. Gözden kaçırdığım şeyler var ise yorum olarak hatırlabilirsiniz. Onları da yazıya eklerim.
Şimdilik bu kadar diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

One Piece Hakkındaki tüm yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. 😉

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın