Yaoi ve BL Terimleri Nelerdir? …Uzun zamandır haber yazıları dışında bir şey yazmadığım için bu ara yazısı bana bayağı iyi geldi 🙂 Bu sıralar öneri yazıları ve bilgilendirme yazılarına dönsem iyi olacak gibi 🙂 Neyse efendim Lafı uzatmadan geçelim yazımıza 🙂

Yaoi Nedir ?

- yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?Yaoi iki erkek arasında ki aşkı konu alan anime ve manga türününe verilen isimdir. Araştırdığım kadarıyla Yaoi, 1970 ve 1980 ‘lerde fanart merkezli, Japon ticari olmayan pazarın patlaması sırasında kadınlar için erkekler arasındaki ilişkileri betimleyen ticari olmayan işleri tanımlamak için kullanılan bir terim olarak gelişti. İki erkek arasında ki cinsel ilişkileri de ayrıntısıyla işleyen tür, derin romantizm ve sağlam senaryo kurgusu ile Hentai’den ayrılıyor. Sadece sex odaklı bir hikaye üzerine kurulu olmamasına rağmen oldukça cesur sahneler barındıran bir tür diyebiliriz. Kısaca +18 yaş grubuna hitap ediyor.

“Yaoi” kelimesi Osamu Tezuka tarafından (Bende şok oldum :D) “Anlamsız” , “Önemli noktası yok” ve “Doruk noktası yok” kelimelerinin bir kısaltılmasıyla konulmuş. Japonca “yama nashi, ochi nashi, imi nashi” kelimelerinin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuş. Ben pek alaka kuramadım 😀

Kaynak için  Suzuki Kazuko- Boys love manga and beyond : history, culture, and community in Japan kitabına bakabilirsiniz. 

Fujoshi ve Fudanshi Nedir ?

K%c3%bcss ihn nicht mich bild - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Yaoi manga ve anime otakularının kadın grubuna Fujoshi, erkek grubuna ise Fudanshi denir. Sadece izleyen kitleden bahsetmiyorum. Hayatlarını bu türe adamış, ağır fanlık yapan kesim için kullanılır bu terimler. Fujoshi Japonca’da “çürümüş kadın” anlamına gelip bu türe ilgi duyan insanları alaycı bir şekilde tanımlayan bir terimdir.

0c0 - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?Zamanla bu kadar poplüler olunca alaycı kısmını kimse umursamamış sanırım. Kısaca Yaoi Otakuları…Anime ve mangalarda sık sık karşımıza çıkmaya başlayan bu karakterler genelde gerçek hayatta erkekleri birbirine yakıştırıp, onlar üzerinden hikaye kurgulamaları ve fanart yapmaları ile bilinirler. İnsan versiyonları da maalesef aynı durumdadır 😀 Sayılarının da gün be gün arttığını eklemeden geçmeyelim 😀

Seme

Cq9ujcuw8aa7 lq - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Yaoi’nin cinsel ilişki içeren yapımlar olduğunu üstte belirtmiştim. Seme cinsel ilişki sırasında üste olan erkek anlamına geliyor. Gay terminolojisinde aktif erkek. Genellikle yakışıklı, güçlü, karizmatik , cesur ve zengindir. Kısaca kızların hayalini süsleyen erkek modeline Seme diyoruz.

Uke

6418eaa911b091b175eac3a56b6cfb09 - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Duygusal, zarif, kadınsı karakterlere verilen isim. Cinsel ilişki sırasında altta olan yani pasif olan erkek karakterler için kullanılan terimdir. Kadınsı özellikleri vardır. Güzel, ev işlerinde çok iyi ve utangaç karakterlerdir.

Seke

B8b1e0b0bed106f9ccdbdadd3b0f3c90 - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Cinsel ilişki sırasında hem aktif hem de pasif olabilen karakterlere verilen isimdir. Bu karakterler genellikle cinselliğin yoğun olduğu mangalarda yer alır ve biraz ahlaksız karakterleri ile bilinir 😀 Seçtikleri partnerlerin tercihlerine göre hareket ederler.

BL/Boys Love Nedir ?

Someonebl tt - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Boys Love, ilk olarak 1990’lı yıllarda, kadınlara yönelik erkekler arasındaki ilişkileri tasvir eden ticari olarak üretilmiş bir medya türünü belirtmek için ortaya çıktı. Sık sık yaoiye karşı kullanılır ama bu yıllarda daha çok fanart gibi ticari olmayan işler ve gay erkeklere yönelik bir erkek-erkek aşk ortamı türü olan Bara ile daha yakından ilişkiliydi. Kadınlar için ticarileştirilmiş erkek-erkek anlatımı, 1990’lar da daha da yaygınlaşmaya başlamıştı ve o dönemde Japonya’nın karşı karşıya olduğu ekonomik durumla büyük ölçüde ilgileniyordu. 1990 yılında Japonya’nın ekonomisinin kriz patlamasının ardından, manga yayıncıları krizli bir ekonomide yeni içerik oluşturmada bir krizle karşı karşıya kaldılar.

Yaoi alanında zaten kurulmuş bir hayran kitlesi ve yaratıcıları bulunduğunu gören yayıncılar, yaoiyi satış üretmenin kazançlı bir aracı olarak düşünmeye başladı. Bu şekilde, Boys Love manga, belirli kapitalist motivasyonlar için pazara girdi ve yaoi dōjinshi’nin bir uzantısı olarak görülmeye başlandı.

Peki Nedir Bu Bara?

A0512821808d404c027c8063b992fb75 - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir?

Bara, gay ve biseksüel erkekler tarafından yapılan (istiasnalar olabilir), genellikle gay ve biseksüel erkekler için çizilen manga ve sanat  türüdür. Yani Yaoi genelde kadınlar tarafından çizilirken Bara daha çok erkek mangakalar tarafından erkeklere yönelik çizilir. Bunu okurken hemen fark edersiniz çünkü Yaoi çizimleri çok zarifken Bara çizimleri bayağı kaslı ve kıllıdır. Bara herhangi bir konuyu kapsayabilir, ancak çoğu romantizm veya cinsellik üzerine odaklanır.

Bara, genel olarak kısa hikayenin yanı sıra, stil ve ton farklılıklarını kısmen de olsa açıklayan, erkeklerin genel ilgi alanlarındaki (ve / veya pornografik) dergilerindeki illüstrasyonlardan ve mangalardan evrimleşmiştir. Genellikle yaoiden ayrı bir tür olarak kabul edilir; Eğer eserleri yaoi olarak adlandırılırsa birçok Japon bara sanatçısı rahatsız olur.Yine bu akımda 1970 lerde başlamış olsa da 2000 li yıllarda popüler olmuş ve ticari bir kazanç haline gelmiştir.

Shounen Ai Nedir ?

Fcda6a0ed3c11c581b1c35e05783620516e1277a 00 - yaoi ve bl terimleri nelerdir? - figurex ne? Nedir? Japonya’da bu terim 1970’lerde shōjo mangadaki erkek erkeğin romantizminin ilk tezahürlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Kısaca cinsellik görmek istemeyen fakat iki erkek arasında ki aşkı görmek isteyen kitle için oluşturulan türlerdir. Derin ve masum romantizmi anlatır. Kesinlikle cinsellik içermez. Senaryo bakımından Shoujo türünden daha kaliteli yapımlar çıktığını eklemeden geçmeyelim.Dünya çapında hatrı sayılır bir kadın kitlesine sahiptir.

Yaoi ve BL terimleri oldukça fazla ki yazıyı ikiye bölmek zorunda kaldım. Bir daha ki yazım Omegaverse dünyasını açıklamaya yönelik olacak 🙂 Yaoi anime ve manga furyası dünyayı oldukça hızla ele geçiren bir furya.Türkiye’de bir çok fanı olan bu tür için terimleri kendi çapımızda açıklamaya çalıştık 🙂

Daha önce yazdığım Kızlar Neden Yaoi Sever? yazımı okumak isterseniz tıklayınız.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın