Kızlar Neden Yaoi Sever ?

 Herkese merhabalar,

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konu aslında Yaoi konusu. Bir çok erkek arkadaşımla konuştuğum zaman “kızlar neden Yaoi sever ki?” sorusuyla sık sık karşılaşır oldum. Yaoi ve Shounen Ai türlerinin seven biri olarak yanıtlamak istedim 🙂  Öncelikle “Yaoi nedir?” sorusuyla başlayalım. Yaoi , Shounen Ai yani iki erkek arasındaki aşkı konu alan anime ve manga türleridir. Genellikle kadınlara hitaben çizilir. Dünya çapında azımsanmayacak kadar büyük bir fan kitlesi vardır. Peki neden bu kadar sever bu kadın milleti ? 

Tumblr static tumblr static filename 640 - kızlar neden yaoi sever? - figurex ne? Nedir?

 

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Yaoi yapımlar Heterosexuel kadınlar içindir. Derin bir romantizm içerir. Yıllardan beridir unutulmayan aşklar, her türlü toplum baskısına rağmen yapılan fedakarlıklar, sahiplenici duygular, mükemmel olunmamasına rağmen duyulan büyük aşk. Yani hiç bir kadın “aa inanmıyorum kaslı erkekler sex yapıyor” diye Yaoi izlemez. Zaten okursanız anlarsınız. Yaoi türlerinde bir erkek inanılmaz derecede havalı ve erkeksi iken diğeri daha narin ve kadınsıdır. Shoujo ve Josei türleri her ne kadar romantizm içerse de peri masalı anlatır gibi yapıldıkları için gerçekçilik anlayışına biraz uymuyor ve bir yerden sonra sıkılmaya başlıyorsunuz.

Erkekler kadar şiddetli yaşanmasa da kadınların da cinsellik dürtüleri vardır. Onlarda merak eder, dokunulmak , sahiplenilmek ister. Yalnız kadınlar cinselliği daha romantik ve anlamlı yaşamak ister. Duyguların anlamlı olduğu, eğer bir şeyler yaşanacaksa bunun güçlü bağlılık duygularıyla yaşanması gerektiğini düşünür. Yani cinsellik sadece salt ihtiyaçtan ibaret değildir. Yaoi de kadınların bu duygularına hitap ettiğinden dolayı bu kadar sevilir.

Dikkat ederseniz Hentai ve Ecchi seven bir kadına çok nadir olarak rastlarsınız çünkü iticidir. Herhangi bir duygu yoktur. Sadece insanların salt cinsel dürtülerine hitap eden, kadın vücudunu sergileyen, bel aşağı esprilerden oluşan bu yapımlar bize hitap etmez. Bir arkadaşımın önerisi ile Hentai izlemiştim. Üvey anneye, gelinine , iş arkadaşına ya da herhangi bir kadına tecavüzü harika bir olaymış gibi lanse eden yapımlar. Nesi sevilir bu kadar anlamadım. Tamamen ahlaksızlık ve sapkınlıktan oluşan türlerle Yaoi‘nin karşılaştırılması biraz yanlış olmuş. Tabi ki bütün Yaoi‘ler masum, romantik ve duygusal içeriklerden oluşuyor demiyorum. Nasıl erkeklerin sapkınları varsa kadınların da sapıkları var maalesef 😀 Bazı türlerde onlara göre çiziliyor.

- kızlar neden yaoi sever? - figurex ne? Nedir?

Sevmediğim olaya gelirsek ; Doujinshi. İnsan Luffy ve Zoro‘yu, Naruto ve Sasuke‘yi , Gon ve Killua‘yı o durumda görünce psikolojik olarak bir şok geçiriyor. Hele Gintama Doujinshi‘leri ayrı bir garip hissettiriyor 😀 Her tür kendi içerisinde güzel diye düşünüyorum. Shounen ya da seinen gibi seriler doujinshi olarak çizilmemeli. Tabi ki bu benim fikrim. Bu türü seven fan sayısı da oldukça fazla. 

Bu arada savunmak için birisi kesin çıkacak. O yüzden baştan söyleyeyim. Boku No Pico Hentai bir animedir 😀

Anime ve manga hakkında daha fazla bilgi almak için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

17 thoughts on “Kızlar Neden Yaoi Sever ?

 1. ahsenitakwim dedi ki:

  Fikrinize saygı duyuyorum ancak ben ne yuri, ne yaoi, ne shounen ai, ne shoujo ai, ne hentai, ne ecchi türlerini sevmiyorum. Dürtülerle saf romantizmin karıştırılmasını ve ecchi kötüdür, sapkındır; yaoi iyidir tarzı bir yaklaşımı reddediyorum. Sapkınlık sapkınlıktır, ne şekilde sunarsanız sunun.

 2. outlier dedi ki:

  Evet, kesinlikle dile getiremediğim her şey burada. Kızlar neden yaoi izliyor sorusuna daha iyi bir cevap verilemezdi. Mükemmel olmuş, ne bir eksiği ne de bir fazlası… Ayrıca neden hentai ve ecchi sevmediğimi de şuan anladım.

 3. amina dedi ki:

  Evet kesinlikle haklisiniz. Ve yazdiğiniz için emeğinize sağilik. Erkekler umarim kadinlari anlar’lar.. gerçiği anlamalarida gerekmiyor kadinlar ne isterlerse yaparlar yani… tekrar teşekkurler yazdiğinizin hiç bir kelimesinin yanliş oduğunu duşunmuyorum

 4. Semaaa dedi ki:

  Evet kesinlikle haklisiniz. Ve yazdiğiniz için emeğinize sağilik. Erkekler umarim kadinlari anlar’lar.. gerçiği anlamalarida gerekmiyor kadinlar ne isterlerse yaparlar yani… tekrar teşekkurler yazdiğinizin hiç bir kelimesinin yanliş oduğunu duşunmuyorum

 5. sadatoni dedi ki:

  Doujinshiler shipperlar için nimettir yahu:) Ama onun dışında ben her koyu bir fushoji olarak tam anlamıyla bu yüzden hoşuma gidiyor diyemiyorum. Sadece seviyorum işte. Hoş:)

 6. Cansu Chan dedi ki:

  bence doujinshiler gayet güzel animede gerçek olmayan şeyleri görebiliyoruz o yüzden seviyorum

 7. EtKoN dedi ki:

  bocu no pico normal bir hentai degil twist ve trans hentai

 8. NamidaNoMegami dedi ki:

  Doujinshiler benim için gayet çekici ve güzel. Onun dışında her şeyi doğru buldum.

 9. irem dedi ki:

  bu yazdığın animeleri izlemek istiyorum ama türkçeleri yok 🙁 sen ingilizce mi izledin?

 10. sylvester dedi ki:

  Yazın hoşuma gitti, ellerine sağlık ^^
  Ama şunu söyleyem, cinsellik barındırmayan, shounen ai olan doujinshiler de oldukça fazla ve zekice hazırlanmış, cidden etkileyici olan doujinshiler de var Bence shipperlar için mantıklı bir şey doujinshiler Olmalılar, okunmalılar

 11. GzmUri, dedi ki:

  Benim doujinshi ler çok hoşuma gidiyor :’). Neyse çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık

 12. Adem Aydın dedi ki:

  Yaoi de erkeklerin birbine aşık olması duygusal olup hentai dışına mı çıkıyo hmm güzel düşünce zaten hentai ve ecchi de duygusallık yok erkek kendi eliyle geçiniyo heralde o yüzden duygusallık olması imkansız degilmi biraz geniş düşünün ya ecchi de en azından biraz romantizim olma ihtimali var miligram da olsada ama hentai izlemedigimden bilmiyorum yine yazmışsın ilgilendiğimden değil anlamını bilmedigimden geldim ellerine saglık bilgilendirici en azından buda benim yorumum saygı 😀

 13. Adem Aydın dedi ki:

  Yaoi de erkeklerin birbine aşık olması duygusal olup hentai dışınamı çıkıyo hmm güzel düşünce zaten hentai ve ecchi de duygusallık yok erkek kendi eliyle geçiniyo heralde o yüzden duygusallık olması imkansız degilmi biraz geniş düşünün ya yine yazmışsın ilgilendigimden degil anlamını bilmedigimden geldim ellerine saglık bilgilendirici en azından buda benim yorumum saygı 😀

 14. Çöldeki Penguş dedi ki:

  yazı için teşekkürler :3 güzel olmuş 😀 kısa ve öz

  1. Tsunade dedi ki:

   Teşekkür ederim ^^

 15. athena misa dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş eline sağlık 😀

  1. Tsunade dedi ki:

   Teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın