Ne? Nedir?

Seiyuu Nedir? Kime Denir?

kzzexmcv3ah6njywjast 1

Seiyuu Nedir? Kime Denir? yazısını yazıyorum lakin bunu okuyan herkes zaten seiyuu‘nun aşağı yukarı kim olduğunu ve ne yaptıklarını biliyordur. Ama ben gene de söyleyeyim. Seiyuu‘lar bizim çok sevdiğimiz anime karakterlerine ses verip canlandıran harika insanlardır.

Ama bilmeniz gerekir ki bu insanlar ha deyince seiyuu olmuyorlar. Bazıları sırf bu ses değiştirme olayını yapabilmek için yıllarca eğitim görüyor. Örneğin Nana Mizuki (Hyuga Hinata, Wrath) bu meslek için çocukluğundan beri eğitim görüyormuş. Seiyuu’luğun yanında şarkıcılıkta yapan Nana Mizuki bunun en iyi örneklerinden.

Ülkemizde seslendirme sanatçılığı çok rağbet görmese de (ne yazıkki) bu Japonya için geçerli değil. Seiyuu’luk onlara göre oldukça önemli bir iş. Bakın iş diyorum, meslek yani. Bizim ülkede bunu iş yerine koymazlar. Yalanım varsa yalan diyin. Eğer ünlü değilseniz kimse sizin kimi seslendirdiğinize bakmaz.

Önceleri bu mesleği yapan sayısı az olduğu için seiyuuluk oldukça özel bir meslekti. Lakin insanlar bu mesleği yapmak istediklerinden bir sürü kurslar ve okullar açıldı ve sonuç olarak seiyuuluk da artık zor iş bulunan meslekler arasına girdi. O kadar seiyuuluk kursundan mezun olan insan var ki işsizlik kaçınılmaz oldu.

Bazen bir karakteri bir seiyuu  seslendirmez. Bazı durumlarda bir karakteri iki kişi seslendirebilir. Örneğin müzik animelerinde bu yapılıyor. Aikatsu animesinde karakterin normal halini başka bir seiyuu şarkı ksımlarını başka bir seiyuu seslendiriyor.

Mesela bu dört karakterinde seiyuusu farklı ama şarkılarını Yuna söylüyor. Bu tarz seiyuularda bulunmakta.

Eğer çok ünlü veya popüler bir animeyse bazen seiyuu event’ler yapılır. Bu event’lerde animedeki bütün asıl karakterlerin seiyuuları gelir ve animeden sahneleri seyirciler karşısında seslendirirler. Eğlenceli oyunlar oynanır. Sohbetler edilir. Kısacası oldukça eğlenceli zamanlar geçirilir.

Korkarak geriye kaçan Miyano Mamoru bu arada. Kendisi benim favori seiyuu ve şarkıcılarım arasında bulunur.

Bazen seiyuular kendilerini öyle kaptırıyorlar ki kayıt sırasında o karakter gibi bile hareket edebiliyorlar. Bazen de çocuk karakterler için yetişkinlerden uygun birini bulamazlarsa ki bu çok ama çok nadir olur seslendirmeyi bir çocuğa yaptırabilirler.

Benim izlemekten hiç sıkılmadığım bir filmin seslendirme sahnesini sizinle paylaşacağım.

Bu da Gintama Seiyuu Event’inden. Gintama Hanamatsuri 2017. Canlandırdıkları bölümü eminim hatırlıyorsunuzdur.

https://youtu.be/-_1fX5aAHLo

Diğer ne nedir yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

One thought on “Seiyuu Nedir? Kime Denir?

  1. Mustafa BÜKÜLMEZ dedi ki:

    Videolar çok güzeldi ya 😀 … Eline dağlık çok güzel yazı olmuş. 😀

Bir cevap yazın