Ne? Nedir?

Deadpool Kimdir?

17062305461081 22

Merhaba arkadaşlar. Bugün size benim Marvel‘daki favorilerimden biri olan Deadpool‘u tanıtacağım.

Çoğunun sinema sayesinde tanıdığı Deadpool aslında diğer kahramanlardan biraz farklı. Neresi farklı derseniz filmde de fark etmişsinizdirki kendinin bir filmin içinde olduğunun farkında. Çizgi roman’da da aynı durum söz konusu. Hatta adam durumun öyle farkındaki Deadpool Marvel Evrenini Öldürüyor çizgi roman’ında Marvel evreninde kimse kalmayınca çizgi romandan çıkıp çizerlerini de öldürüyor.. Aşağıdaki resim onları öldürmeden hemen öncesi.

Peki bu Deadpool kim? Nasıl yaratılmış? Orjinal hikayesi ne? İşte bende bunları cevaplamak için buradayım.

Deadpool‘un yaratıcısı Rob Liefeld Deadpool‘u 15 yaşındayken tasarlamaya başlamış. Deadpool‘un okuyucular karşısına ilk çıkışı New Mutants 98. sayıda oluyor.

Rob Liefeld’e Deadpool‘un yaratılmasındaki asıl amacı sorduklarında ” Ne X-Men ne New Mutantslarda aradığım tarzda bir şey bulamadım. Daha farklı bir şey istiyordum. Her süper kahramanda olan ve olmayan bir şey. Deadpool kesinlikle çılgın ötesi olmalıydı” demiştir.

Bu şekilde psikopat ve komik kahramanımız yaratılmış oluyor.

Deadpool‘un ismi konusunda ise ” Başından beri adı konusunda Deadpool diye düşünmüştüm. O ölümsüz ve bunu fazlasıyla hakediyor ” demiştir.

Şimdi biraz da Deadpool‘un kendisinden söz edelim.

Bildiğiniz üzere karakterimiz ileri derece kanser hastasıdır. İçki içmek için gittiği barda bir adamın sözüne inanır ve tedavi olmak için gizli bir merkeze gider. İyileşmek için gittiğini düşünen Wade kısa sürede oranın süper insan oluşturulmaya çalışılan gizli bir laboratuvar olduğunu öğrenir. Oradaki deneklerden biri haline gelen Wade her gün doktorların ve gardiyanların önce hangi deneğin öleceğine dair iddiaya girdiklerini görür. Bu iddianın adı da Deadpool yani ölüm havuzudur. Wade laboratuvardan sağ kurtulan tek denektir. Tabi bu deneylerin ardından bir sürü yara kalmıştır.

Hikayesi filmdeki ile neredeyse aynı. Ha birde bir çizgi roman’da Deadpool Thanos tarafından ölümsüzlükle lanetlenmiştir. Çünkü Thanos’un sevgilisi Death ile işi pişirmiştir. Buna sinirlenen Thanos’ta geri durur mu. Sen misisin benim kadınıma dokunan deyip adamı ölümsüz yapmıştır. Zaten ölmek için uğraşan bir adam için bundan daha büyük bir işkence hayal dahi edemiyorum.

Bu arada filmin aslında 2016’dan önce çıkacağını biliyor muydunuz? Ryan Reynolds Green Lantern filmine evet dediği için Deadpool filmi 2016’ya ertelendi. Yoksa biz bu arkadaşı daha öncesinde beyaz ekranda görecektik.

Birazda özelliklerinden bahsedelim.

Deneylerde enjekte edilen Wolverine’in kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda zamanda Thanos’un laneti ile de ölümsüzdür. Kişilik bozukluğu vardır. Deadpool Spiderman Spideypool çizgi romanında zihni kontrol edilir lakin kişilik bozukluğu olduğundan sadece bir kişiliği kontrol edilebildi.

Kısacası ölümsüz psikopatın teki.

 

İlerleyen zamanlarda sizin için başka Marvel ve DC karakterlerini de tanıtacağım. Eğer sizin istediğiniz karakterlerde olursa söylemekten çekinmeyin.

 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın