Uzun bir aradan sonra herkese selamlar! Vizelerle ve dandik internetle cebelleşen canım üniversiteli dostlarım ve diğerleri hoş geldiniz. Bugün sizlerle internete bomba gibi gelen, listelerde bir numaraya oturan ve herkesin sevgilisi popüler oyun serisi League of Legends evreninde geçen Arcane dizisini inceliyoruz!

 Özellikle oyuncular tarafından beklenen dizi hem oyunu oynayanlardan hem de bu evreni yeni keşfedenler tarafından yüksek notlar aldı. Birçok eleştirmenlerin gözünde dizi yüksek puanlar alırken bazıları bunun abartı olduğunu ve dizinin ortalamanın biraz üstünde olduğunu ve abartıldığını söylüyor…
 Peki gerçekten bahsedildiği gibi son zamanların en iyi fantastik dizisi mi yoksa şişirilmiş bir balondan farksız mı? Eğer siz de hazırsanız işte karşınızda Arcane Dizi İncelemesi!

UYARI: ARCANE KESİNLİKLE BİR ÇOCUK DİZİSİ DEĞİLDİR. DİZİNİN İÇERİSİNDE YER ALAN KAN, KÜFÜR, BOLCA ŞİDDET… GİBİ ÖGELER YÜZÜNDEN EN AZ +13 YAŞ SINIRA SAHİPTİR!

Resim 2021 11 28 043952 - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 8

İKİ FARKLI ŞEHİR: PİLTOVER VE ZAUN

Hikayemiz, League of Legends oyununda yer alan karakterlerin de yaşadığı Runeterra adı verilen büyük bir dünyada, teknolojinin merkezi haline gelen Piltover ve Zaun adındaki iki şehir hakkında ve içinde yaşadığı politik/sosyoloji karışımı olayları bizlere gösteriyor. 

 Konumları gereği bir çatışma halinde olan bu iki şehir ve vatandaşları, her ne kadar başta tek bayrak altında ilerlemiş olsa da zamanla bu algı ortadan yok olmuştur.

Piltover, diplomasinin ve teknolojiyle ilerleyen bir gelişim şehridir. Runeterra’nın en önde gelen şehirlerden biri olan Piltover sanat, zanaatkarlık ve ticaret anlamında ileri bir seviyededir.
 Gelişen hextech ile ticaretin merkezi haline gelen Piltover, dünyanın en büyük cazibe merkezi haline gelir.

 Piltover’ın şaşalı ve ışıltılı hayatının gölgesinde kalan Zaun ise pislikten geçilmeyen bir yeraltı şehridir. Güneşin bile ulaşmadığı bu şehirde insanlarının canlılığı ve birbirine bağlılığı şehri gün ve gün ilerletmiştir.
 Zaun‘un pek çok bölgesi, her tür dengesiz teknolojinin kontrolden yoksun şekilde geliştirildiği başıboş sanayisiyle zehirli bir kirliliğin esiri olmuş durumda ve tehlikelerle doludur.

Basliksiz 1 - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 9

Yeni başlayacaklar için isimler ve olaylar biraz karmaşık gelebilir ama LOL hayranları için bunlar çok tanıdık gelmiş olabilir. Ancak bildiklerimiz bu diziyle değişiyor.
 Diziden önce eminim bir çoğumuz iyi tarafın Piltover ve kötü tarafın Zaun olduğunu düşünmüşüzdür. Ama elbette bulundukları konum, ortam ve içinde geçen olanlar bizleri bu kanıya yönetmiş olabilir. İşte bu kanıyı yok etme konusunda devreye Arcane geliyor!

Piltover, yıllarca Zaun’dan gelenleri zapt etmeye çalıştı, onları istenmeyen olarak halka tanıttı. Kanundan eser olmayan alt şehirde polisler halka korku saldı. Bu baskılara dayanamayan Silco ve adamları, bu bahsi geçen Zaun ve onun halkını bağımsızlığa götürecek olan ilk ateşi yakmış oldu.

TRAJİK BİR BAŞLANGIÇ: VI VE POWDER

Jinx and vi - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 10

İçerisinde yüzlerce farklı karakteri barındırmasıyla her yeni oyunda sizleri farklı zevkler tattıran LOL, Arcane dünyasını da etkiliyor! Dizi, oyunda yer alan yüzlere şampiyondan söz etmek yerine sadece belli bölgede yer alan şampiyonlara yöneliyor.

 Dizinin üçer bölüm aralarla yayınlamasındaki neden de aslında buradan gelmektedir. Her bir kısım kendi içinde kısa bir filme dönüşerek karakterleri birebir incelememiz için bizlere şans verir. Bu hikâyede yer alan ve temasıyla ön planda tutulan Piltover ve Zaun’u temsil eden iki kız kardeşi ilk önce anıyoruz: Vi ve Powder

Işıl ışıl Piltover şehrinin kenarında kurulmuş bir gecekondu mahallesinde yaşayan Vi ve Powder’ın ailesi, iki şehir arasında çıkan bir isyan sonucu hayatlarını kaybederler.
 Acıyla çok küçük yaşta tanışan bu kardeşler Zaun’un abisi olan Vander’ın yardımıyla hayatta kalmaya ve kendilerini kollamaya başlarlar.

 Arcane’de en sevdiğim şeylerden biri dizinin anlatısının hızlı olması. Dramatik bir aksiyon sahnesiyle başlayan dizi bizlere kardeşlerin geçmişi hakkında çok hızlı bir özet geçerek asıl konuya giriş yapıyor.
 Bölümün devamında kardeşler Piltover’ın çatılarında gizlice gezerek soygun yapmanın peşindedir. Vi’nin liderliğinde giden soyguncu çetesinin elbette başı derde girecekti. Soygun sırasında büyük bir patlamaya neden olan hextech kristalin hem kardeşlerin hem de iki şehir arasındaki bağın kopmasında büyük bir zincirleme etki yaratacaktır.

Viktor jayce and caitlyn - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 11

Dizinin ikinci kısmında ise yine oyunu oynayanların hatırlayacağı fakat yeniler için farklı yüzler olan Jayce, Viktor, Heimerdinger ve Caitlyn… gibi birçok yeni isimle tanışıyoruz.

 Soygun sırasında yaşanan patlamanın faturası Jayce’e kesilir. Hala plan aşamasında olan büyüyü teknolojiyle birleştiren hextech kristalleri bazıları için tehlikeli bir araç olarak görülse de bazıları için geleceğin keşfi olabilirdi.
 Böyle düşünenlerin arasında yer alan Viktor, Jayce ile güçlerini birleştirerek hem Piltover’ı hem de tüm dünyayı etkileyecek bir buluşun adımlarını atarlar.

 Arcane daha ikinci bölümüyle sadece gösterişli bir şehrin altında ezilen iki kız kardeşin hikayesinden çok bu iki şehirde yaşayan birçok insanı ve olaylarını konu edinilen kapsamlı bir hikâyeye sahip olduğunu herkese kanıtlamış oluyor.

HARİKA ÇİZİMLER VE ŞEHİR DETAYLARI

Arcane 1 - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 12

Runeterra ve LOL oyununa yeni giriş yapmış kişiler: “Neden bunca zamandır bir film/dizi bekliyorlardı ki?” diye düşünebilir. (Hala mı?..)
 Bunun en iyi cevabı, oyun için hazırlanmış kısa animasyonlarda saklı. Çok az oyun şirketi bu tarz evren yaratma ve bunları oyuncularına tanıtmanın derdinde. Onlardan biri olan Riot Games ise bunu en başarılı yapanların arasında ilk üçe girer.

 Her bir olay veya etkinliğin arkasına gelen olağanüstü kısa animasyonlar ve evlerin gizemli hikayeleri oyuncuların büyük bir çoğunluğunu etkiledi. Gitgide gelişen firma git gide çıtayı yükselterek ilerlerken oyuncular artık bu koca evrenin bir film veya dizi hak ettiği kanaatinde bulundu. Ve günün sonunda Arcane bizlerle birlikte oldu…

Riot Games ve Fortiche Production tarafından ortaya konulan animasyon dizi kesinlikle bundan tam puan alıyorlar. Elle çizilen şehir planları, her biri tek tek işlenmiş tasarımları ve oyuncuların hoşuna gitmesi için hazırlanmış küçük detaylarıyla animasyon, boyalı bir yağlı tabloyu andırır şekilde çizilmiş.

Resim 2021 11 28 051513 - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 13

Elbette bu harikulade çizimlerin yanında nefis kesici bir animasyon yer almaktadır. Daha öncesinde kendini bu konuda ispatlayan firma, yine bizi şaşırtmıyor.

 Vi’ın boks makinasındaki usta hünerlerini bizlere göstermesi, soyguncu ekibimizin eve dönüş sırasında uğradıkları tuzak ve daha fazlasını dizinde bulmak mümkün.
 Dizide eminim ki bolca aksiyon bulacaksınız. Kırılan burunlar, yüze vurulan serçe yumruk ve dizle parçalanan bir çene… Ah, dizide Vi gibi birisi varken bunlar çok da şaşırılmaması gerek, öyle değil mi?

 Bunun yanında karakterlerin duygu durumları ve geçişleri de harika işlenmiş. Bu ne kadar doğrudur orasını bilemem ama eminim ki karakterlerin mimikleri için ayrı bir animasyon ekibinin varlığından eminim. Çünkü abi onlar ne öyle!
 Dizide en çok sevdiğim detaylar bunlar olabilir. Yani sadece üç beş saniyede gördüğümüz şeyler için bile üstünde durmuşlar ve harika bir iş ortaya çıkmış.

Resim 2021 11 28 051745 - arcane di̇zi̇ i̇ncelemesi̇! - figurex dizi
ARCANE DİZİ İNCELEMESİ! 14

İşte bu yüzden birçok hayran Riot Games’ten bir film/dizi bekliyorlardı ve karşılığını bence çok iyi aldılar. Diziye gelen olarak düşüncelerim bu şekildeydi.
 Peki hiç kötü yorum yok mu? Elbette var. Fakat bunlar daha çok hikâye üzerinde olduğu için spoiler vermek istedim. Ama iyi bir izleyiciyseniz eminim bahsettiğim o kötü yorumları kendiniz fark edeceksinizdir.

 Dizi, yayınladığı günden bu yana listelerde bir numara olarak kaldı ama eminim ki birkaç hafta sonra onu bir daha göremeyeceğiz. Bu pek önemli değil çünkü dizi tuttu ve Riot Games de bunun farkında…
 Arcane sadece bir başlangıç değil…  Aynı zamanda geleceğin oyun ve film sektörünü etkileyecek bir kıvılcım haline gelecek.

Bugünkü “ARCANE DİZİ İNCELEMESİ!” yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım eğlenceli ve bilgilendirici olmuştur. Bunun yanında eğer bir hatam veya kusurum varsa şimdiden özür dilerim… Bunun gibi birçok anime içerikleri için BURAYA, bu yazıyı esinlendiğim kaynağına ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın