Ne? Nedir?

Fate/Grand Order Assassin Sınıfındakilerin Gerçekler Hikayeleri

kapak 3

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir Fate/Grand Order yazısı ile karşınızdayım. Bu sefer size Fate/Grand Order Assassin sınıfını tanıtacağım. Fate/Grand Order Assassin de size dünyaca ünlü katiller, suikastçiler gibi insanlar var. Harika değilim mi? Zaten Assassin hepinizin bildiği gibi suikastçi demek. O yüzden oldukça ilginç bir yazı olacak.

Hazır mısınız? Haydi başlayalım öyleyse.

Fate/Grand Order Assassin Sınıfındakilerin Gerçekler Hikayeleri


Hasan Sabbah

Hasan Sabbah İsmaillik mezhebine dayalı oluşturduğu Haşhaşiler tarikatı ile tanınmıştır. Orta çağ’ın en ilginç liderleri arasında görülmektedir. Otoriter bir lider olmasının yanında dini bilgisi ile hem farklı hemde derin bir karaktere sahiptir. Tarihin ilk suikastçisi olarak görülmektedir.

Animede bir sürü farklı şekilde karşımıza çıkmasının nedeni Assassin’i sadece Hassan Sabbah olarak değil Haşhaşiler olarak gösterilmesidir.


Sasaki Kojiro

Sasaki Kojiro Kanemaki Jisai’nin öğrencilerinden biri olan Sasaki Sukeyasu’nun oğludur. 1585 yılında doğmuş ve 13 Nisan 1612’de ölmüştür. Miyamoto Musashi ile yaptığı düello ile tanınır. Kojirou tarihe geçmiş biri olsa da kılıç ustası olarak şüphe edilen biridir.


 

Semiramis

Semiramis M.Ö 9. yy’da yaşamış Asur kraliçesidir. Aynı zamanda Asur Tanrıçası olarak anılmaktadır. Asur Kralı V. Şahsi-Adad’ın eşidir. Semiramis kocası erken olduğu için yaşı küçük olan III. Adad-Nirari’nin vasisi olarak beş yıl krallığı yönetmiştir. Semiramis adını dünyanın yedi harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri’ni yaptırarak duyurmuştur.


 

Jack The Ripper 

Jack The Ripper diğer adıyla Karındeşen Jack.

Karındeşen Jack 1888 yılında Londra Whitechapel semti ve çevresindeki fakir bölgelerdeki insanları öldürdüğüne inanılan bir seri katildir. Karındeşen Jack adı bu ismi kullanıp polislere mektup yazan biri tarafından ortaya çıkmıştır. Gazetelerde Karındeşen Jack adının dışında Deri Önlük ve Whitechapel Katili olarak da anılmıştır.

Karındeşen Jack’in hedefinde genelde fahişeler bulunmaktadır. Kurbanların hepsinin önce boğazı kesilmiştir ardından da karınları deşilmiştir. Bazı kurbanların iç organlarının düzgünce çıkarılmış olması yüzünden Karındeşen Jack’in cerrahi bilgiye sahip olduğu düşünülmüştür.

Karındeşen Jack’in kimliği günümüzde bile bulunamamıştır. Şüphelenilen insanlar olsada onların katil olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.

Fate/Grand Order Assassins sınıfına bundan daha uygun çok az kişi var bence.


 

Li Shuwen

 

Li Shuwen Çin’li bir dövüş sanatları ustasıdır. Tanrı’nın Mızrağı Li olarak anılmaktadır. Li Shuwen’in aynı rakibe ikinci kez vurmadan işini bitirdiği söylenmektedir. Fu Zhensong’un dövüş sanatları danışmanıdır ve onunla bir dövüşte berabere kalmışlardır.

Kötü niyetli biri olmamasına rağmen Li Shuwen dövüş sanatları maçlarında ya da kendini savunurken bir çok kişiyi öldürmüştür ve bu yüzden bir sürü insanın nefretini üzerine çekmiştir. Nefret eden insanlardan biri tarafından çayına zehir konularak öldürülmüştür.


 

Mochizuki Chiyome

Mochizuki Chiyome 16. yy’ın Japon şairi ve soylu kadınlarından biridir. Takeda Klanı’nın emri altında kadın ninja grubu kunoichi’yi kurmuştur. Kendisi tarihteki ilk kadın ninjadır.


 

Charles Henri Sanson

Charles Henri Sanson Kral Louis XVI döneminde Fransa’nın kraliyet cellatı olmuştur. Kırk yıldan fazla bir süre boyunca Paris’te idam emri vermiştir ve kendi elleriyle Kral da dahil olmak üzere 3.000 kişiyi idam etmiştir.


 

Kamadeva

Kamadeva Hindu insan sevgisi veya arzu tanrısı olarak bilinmektedir. Kamadeva Tanrı Brahma’nın oğludur.

Kamadeva çoğunlukla ok ve yay kullanan bir genç olarak tasvir edilir. Şeker kamışından yapılmış oku ve beş çeşit kokulu çiçekle süslenmiş oklar kullanmaktadır.

Kamadeva ile ilgili başlıca efsanelerden biri Shiva tarafından yakılmasıdır. Indra ve oğlu Shiva’nın iblisi Tarakasura’nın elinde acı çekmektedirler. Indra Kamadeva’yı Shiva’nın meditasyonunu bozması için gönderir. Kamadeva bir pınar yaratır ve bahar esintisine dönüşerek Shiva’nın muhafızı Nandin’e yakalanmadan Shiva’nın yanına gider. Çiçek oklarından biriyle Shiva’yı uyandırdıktan sonra Shiva üçüncü gözünü açar ve Kamadeva anında yanıp küle dönüşür.


Phantom of The Opera 

 

The Phantom of The Opera diğer adıyla Operadaki Hayalet Gaston Leroux’un yazdığı gotik bir romandır.

Paris Opera Binası’nın mahzeninde yüzünü saklayan bir hayalet yaşamaktadır. Operadaki Hayalet korodaki Christine gizlice müzik dersleri vermektedir ve onu bir Soprano olarak yetiştirmektedir. Zaman geçtikçe gönlünü Christine kaptırır.

Netflix’te müzikali var. İzlediğim en iyi müzikal olabilir. Kesinlikle izleyin. Her şeyi ile mükemmel bir şaheser.


Charlotte Corday

Charlotte Corday Fransız Devrimi’nin önemli figürlerinden biridir. 1793’te Devrim’i radikalleştirmek ve terörü yaymak ile suçladığı Jean Paul Marat’ı öldürdüğü için giyotin ile idam edilmiştir. 1847’de yazar Alphonse de Lamartine Charlotte Corday’e l’ange de liassassinanat (Suikast Meleği) takma adını vermiştir.


Yan Qing

Yan Qing Çin Edebiyatı’ndaki dört büyük romandan biri olan Water Margin’deki kurgusal bir karakterdir. Langzi lakabıyla tanınır ve 36 Göksel Ruh arasından biridir.

Yan Qing dövüş sanatları, güreş ve okçuluk becerilerinin yanı sıra oldukça güzel şarkı söyler ve bir sürü enstrüman çalabilir. Küçük yaşta yetim kalan Yan Qing Lu junyi tarafından yetiştirilir. Lu’ya minnettar olduğu için Yan Qing Lu’nun evindeki iki görevliden biri olur ve hayatı boyunca ustasına sadık kalır.


Mata Hari

Mata Hari ünlü bir dansçı olmasının yanında tarihin en ünlü kadın casusudur. Eşinin görevi yüzünden Amsterdam’da sonra da Java adasında bir süre bulunmuştur. Java adasının kültürel etkisinde kalan Mata Hari burada dansa merak saldı. Kocası ile boşandıktan sonra Paris’e yerleşen Mata Hari içindeki dans tutkusu ile hayatını dans ederek kazanmaya başladı. Kısa sürede ünlenen Mata Hari’nin ünü sadece Paris ile sınırlı kalmadı. Londra, Viyana, Berlin gibi başka bir sürü büyük şehirde adı duyulmaya başladı.

Sosyal hayatı ve çevresi iyice genişleyen Mata Hari Almanlar tarafından kendi saflarına alındı ve onu bir casus olarak yetiştirmeye başladılar. Ajanlığa başladıktan kısa süre sonra Fransa’da aynı şekilde Mata Hari’yi ajan olarak kendi taraflarına çekmeye karar verdiler. Ona güvenmeyen Fransız’lar onu denemek için altı ajanla birlikte Belçika’ya yolladılar ama bu altı ajan Almanlar tarafından kısa sürede yakalanınca Mata Hari’ye güvenilemeyeceğini anladılar. 13 Şubat 1917’de Paris’te tutuklandı ve kanıtlar gereğince idamına karar verildi.

Mata Hari’nin son sözleri “Fransızlar beni öldürmekle ne kazanacaklar, savaşı mı kazanacaklar1 olmuştur. Kurşuna dizilmeden önce gözlerinin kapanmasını istemeyen Mata Hari 15 kişilik bir alayın önünde idam edilmiştir. 15 asker içinden sadece bir tanesi Mata Hari’ye ateş etmeye cesaret edebilmiştir.


Henry Jekyll & Hyde

Dr. Henry Jekyll & Hyde Robert Louis Stevenson’un Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Tuhaf Bir Vaka kitabındaki baş karakterlerdir.

Harika bir kitap bence okuyun. Kitap hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakınız.


Wu Zetian

Wu Zeiten Çin tarihinin tek kadın imparatorudur.

Wu Zetian 14 yaşında imparatorun sarayına cariye olarak getirilmiştir. İmparator Taizong öldüğünde kurallar gereğince Budist bir rahibe olmuştur. Lakin tahta yeni geçen İmparator Gaozong önceden ona aşık olduğu için Wu Zetian’ı saraya geri getirtmiştir. İmparatoriliçeliği hedefleyen Wu Zetian bu yüzden İmparatorun eşi İmparatoriçe Wing ile rekabet halindeydi. İmparatoriçe Qing çocuğ olmadığı için Wu Zetian ve İmparator Gaozong’un bebeği olunca onu görmeye gider. Ziyaretten sonra Wu Zetian kendi çocuğunu boğarak öldürür ve suçu imparatoriçe Wing’e atar. Bu şekilde İmparatoriçe Wing’i saf dışı bırakır ve İmparatoriçe makamına o getirilir.

Eski İmparatoriçilerin aksine Wu Zetian devlet işlerinde hep aktif rol oynadı. Bu konudaki geleneksel kuralların hepsini gözardı etti. İmparator hastalandığında ise daha da fazla devlet işleri ile ilgilenmeye başladı ve bunu fırsat bilip onun etkisini ortadan kaldırdı. Bu şekilde Resmi olmasada fiilen İmparator oldu.


VII. Cleopatra

VII. Cleopatra Antik Mısır’ın Helenistik Dönemdeki son kraliçesidir.

VII. Cleopatra olsada kendisinden önceki Cleopatra’ları gölgede bıraktığı için genelde Cleopatra olarak bilinir.

İskenderiye doğumlu Cleopatra aslen Yunan kökenlidir. Babası XII. Ptolemaios’un ölümünden sonra kardeşi XIII. Ptolemaios ile birlikte tahta çıkmıştır. Kraliyet yönetimde küçük kardeşinden daha baskın bir rol oynamıştır. O zamanlar Yunan’lılar Mısır’lılara karışmamak için sadece kendi soylarındakilerle evlenmektedirler. Bu yüzden Cleopatra küçük kardeşi ile evlenmiştir. İlerleyen yıllarda kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp Suriye’ye sürgün edildi.

Krallığını geri alabilmek için Sezar’ı (Fate/Grand Order Saber) kendi tarafına çekmeye karar veren Cleopatra onunla yakınlaşmaya başladı. Rivayete göre Cleopatra bir halıya sarınıp saraya gizlice girip Sezar’ı kendine aşık etmiştir. Sezar ile birlikte Mısır’ı geri aldıktan ve küçük kardeşi kaçıp öldükten sonra Cleopatra diğer kardeşi XIV. Ptolemaios ile evlenmiştir. Bu sırada bir çocuğu olmuştur lakin çocuğun babası kardeşi mi yoksa Sezar mıdır bilinmemektedir.

Sezar’ın ölümünden sonra Roma İmparatorluğu yeğeni Octavian ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Antonius ile evlenen Cleopatra’nın bu evlilikten ikiz bebekleri oldu. Octavian’a savaş açan Marcus ve Cleopatra savaş sırasında kaçmak zorunda kaldırlar. İskenderiye’deki sarayına dönen Cleopatra burada kendini bir yılana ısırttırarak intihar etmiştir. Cleopatra öldüğünde henüz 39 yaşındaydı.


Shuten Douji

Shuten Douji efsaneye göre Minamoto Raiko tarafından öldürülen bir iblis lideridir.


Stheno

Gorgon kardeşlerin sonuncusu.

Stheno’nun Yunanca’da güçlü anlamına gelir bu yüzden efsanelerde Stheno hep güçlü biri olarak anlatılmıştır. Deniz Tanrısı Phorskys ile Keto’nun kızıdır. Stheno Medusa’dan (Fate/Stay Night Rider) büyük Euryale’den (Fate/Grand Order Archer) küçüktür. Kan bağları olmasada dünyada bulunan tek Gorgon’lar oldukları için Zeus tarafından kızkardeşi ilan edilmişlerdir. Efsanelere göre Stheno kızkardeşi Euryale tarafından öldürülmüştür.


Fuma Kotaro

Fuma Kotaro Sengoku Döneminde Fuma Klanı’nın lideri tarafından kabul edilmiş bir ninjadır. Gerçek adının Kazama Kotaro olduğu söylenmektedir ama bu konuda kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Bazı halk efsanelerinde Fuma Kotaro için insanlık dışı bir yaratık olduğu söylenmektedir. Genelde Hattori Hanzo’nun ezeli rakibi olarak tasvir edilmektedir.


Katou Danzou

Katou Danzo Sengoku Döneminde yaşamış Uçan Kat olarakda bilinen bir ninja ustasıdır.

Tarihi belgelere göre Uesugi Kenshin (Fate/Grand Order Lancer) Danzo’nun itibarını duymuştur ve onu ana kalesine davet etmiştir. Uesugi Kenshin Danzo’nun ninjalk yeteneklerini test etmek ister ve belirlenmiş bir kaleye gizlice girip hizmetçilerinden biri olan Naoe Kanetsugu’dan bir kılıç alması için meydan okur. Meydan okumayı kabul eden Danzo kaleye girip kılıcı almakla da kalmadı genç bir hizmetçiyide ele geçirir. Bundan çok etkilenen Uesugi Kenshin onu hizmetine alır. Bu yüzden Kanetsugu Danzo’yu öldürmeye karar verir. Onu Kenshin’in rakibi Takeda Shingen’e bilgi vermeye zorladı. Ancak Danzo’nun çifte ajan olduğundan şüphelenen Shingen Danzo’nun ölüm emrini verdi. Danzo Takeda’nın adamları tarafından yakalandı ve kafası kesilerek idam edildi.


Okada Izou

Okada Izou Bakumatsu Döneminde yaşamış bir samuray ve aynı zamanda dönemin en önemli dört suikastçisinden biridir. Gerçek adı Yoshifuru’dur.

Kılıç eğitimde kendi kendine ustalaşan Izou daha sonrasında Takechi Hanpeitan’ın öğrencisi olur. Takechi’nin ardından Momonoi Shunzo’nun öğrencisi olmuştur. 1860’da Okada Takechi’yi takip edip Chugoku ve Kyushu bölgelerinde dövüş sanatları öğrendi.


Jing Ke

Jing Ke Yan Devletinin Veliaht Prensi Dan’in hizmetkarıdır.

Qin Devletinin Kralı Zheng’e suikast girişiminde bulunmuştur ama bu konuda başarısız olmuştur.


Fate/Grand Order Assassin sınıfı hizmetkarların hikayelerini beğendiniz mi? Gerçi çok uzun değillerdi. Hatta bazıları hakkında bilgileri zar zor buldum. O kadar gizliler yani 😆

Eğer Fate/Grand Order daki diğer hizmetkarların hikayelerini merak ediyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Kaynakça: Wikipedi

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın