Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Umarım önceki Bir Kitap Bir Anime yazımı beğenmişsinizdir. Eğer hala okumadıysanız buraya basıp okuyabilirsiniz. Sizden ses seda gelmediği için bende ikinci bir yazı yazayım dedim. Umarım bunu da beğenirsiniz.

Haydi o zaman tanıtıma ve yorumlarıma geçelim. Tabi önce kitap sonra anime.

 

Robert Louis Stevensen –

DR. Jekyll ile Bay Hyde – Tuhaf Bir Vaka

 

Img 5558 - bir kitap bir anime - 2 - figurex kitap

 

Konusunu yazmayacağım çünkü kitabın arkasında bile adam akıllı yazmıyor 😂 O yüzden doğrudan yorumlarımı yapacağım bu yorumun içinde zaten size kitaptan bahsedeceğim için konusu ilginizi çekebilir diye düşünüyorum.

Öncelikle kitap filmlerde oldukça konu olmuş bir hastalık olan çoklu kişilik bozukluğunun farklı bir örneğini bize sunuyor. Ama şunu söyleyeyim bu kitapta benim daha önce görmediğim tarzda bir kişilik bozukluğu anlatılıyor. Bu yüzden sonlara doğru ağzınız açık kalabiliyor. Baştan söyleyeyimde.

 

Jekyllandhyde - bir kitap bir anime - 2 - figurex kitap

 

Kitap çoğunlukla kitabın adında da gördüğümüz Dr. Jekyll’in hem avukatı olan hem de yakın arkadaşı olan Mr. Utterson’un etrafında geçiyor. Dr. Jekyll’de bir bilim insanı. Üstelik Isaac Newton’un bile üyesi olduğu Royal Society’nin bir üyesidir. Yani oldukça tanınmış ve saygı duyulan biri kendisi.

Mr. Utterson bir gün bir akrabası ile yürüyüş yaparken bir sokaktan geçiyorlar ve akrabası ona o sokakta başına gelen bir olayı anlatıyor. Hyde adında birinin bir çocuğu resmen ezip geçtikten sonra hiç bir şey yokmuşçasına devam etmesi üzerine bir tartışmaya girişmişlerdir ve bu tartışma sırasında çevredeki herkesin Hyde yüzünden tüylerinin diken diken olduğunu ve adamdan tiksindiğini anlatıyor. Bunun üzerine Mr. Utterson bu ismi bir yerden hatırlıyor ve eski arkadaşının vasiyetinde bu ismi buluyor.

Tuhaf olan şey yıllardır tanıdığı arkadaşının ne kendisine ne de başka birine Hyde denen adamdan bahsetmemiş olması. Başka bir tuhaf şey ise adamın vasiyeti. Tamamen Dr. Jekyll’in el yazısı ile yazdığı vasiyette kendisi ölürse ya da belli bir süre boyunca ortadan kaybolursa bütün mal varlığının Hyde’nin üzerine kalacağı yazmakta. Neden adam bütün mal varlığını kimsenin tanımadığı ve bir türlü güvenemediği bir adama bırakıyor. Bu soru benimde sürekli kafamı meşgul edip durdu.

Ama ilerleyen zamanlarda Hyde başını derde soktu ve bu yüzden Dr. Jekyll onunla bağlarını kopardığını söyledi. Bunu okuduğumda kendi kendime ‘oh be kurtuldun sonunda neydi o öyle şeytan görsün yüzünü’ dedim. Bende hiç sevemedim adamı. Ama Hyde’in aslında bir yere gitmediği hatta her zamankinden daha yakın olduğunu kısa sürede öğrenmiş oldum.

Bana kalsa ben biraz daha anlatırım. Ama kitap zaten 80 sayfa bir günde okunup bitiyor. Daha fazla anlatırsam kitapta saklı bir şey kalmayacak. O yüzden susuyorum. Bu arada fiyatıda çok uygun. Sadece 9 TL. İş Bankası Yayınlarının kitaplarını bu yüzden seviyorum. Hem kaliteli hemde çok uygun fiyata satıyorlar.

 

Kitap kısmını bitirdiğimize göre sırada anime var.

 

Eve no Jikan

4c24be08fddadda6fe7ad505b87a46fb0683cfcc hq - bir kitap bir anime - 2 - figurex kitap

MAL Puanı: 8.11

Tür: Bilim Kurgu – Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 6

Bağlantılı Animeler: Eve no Jikan Movie

Konusu: Çok uzak olmayan bir gelecekte androidler insanlar tarafından neredeyse her şey için kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar için doğal bir şey haline gelen bu durum kimseyi rahatsız etmemektedir. Hatta bazı insanlar insansı görüntülerinden dolayı onları çekici bulmaktadır. Çünkü androidler kafalarının üzerindeki dijital halka dışında tamamen insan görünümüne sahiptirler.

Doğduğundan beri androidlerle içi içe yaşayan Rikuo bir gün ev robotlarının tuhaf davrandığını farkeden. Rikuo arkadaşı Masaki ile birlikte robotu Sammy’nin ayak izlerini takip eder ve kendilerini bir kafenin önünde bulurlar.

 

Benim yorumum….

Anime gerçekten çok güzeldi. Bunu baştan söyleyeyim. Resmen gelecekte olabilecek bir şeyi bize gösteriyorlar. Robotlar her yerde. Laf olsun diye değil bildiğin her yerdeler. Üstelik aynı sizin ve benim gibi insan görünümündeler. Kafalarındaki halka olmasa kim insan kim android anlayamazsınız. Tabi bu arkadaş gibi eski robotlar da var.

 

Tumblr n5o1yotcew1rg3akeo1 500 - bir kitap bir anime - 2 - figurex kitap

Bunun bölümüde çok güzeldi. Eski ve kırık bir robot olduğu için ne zaman patlayacak diye korkarak izlemiştim 😂

Animede gördüğümüz gelecekte dediğim gibi androidler her yerde ve insanlar ne isterse onları yapıyorlar. Evet doğru duydunuz ne isterlerse. Bazı insanlar onları sevgilisi olarak bile kullanıyor. Bu biraz rahatsız edici ama küçük çocuklar için ölmüş ebeveynleri yerine konan androidlerde var. Bu çok hoşuma gitti.

Anime‘nin geçtiği Eve no Jikan adlı kafede oldukça güzel ve sıcak bir ortam sergiliyordu. Gri bölge olarak görülen bu yerde androidler kafalarının üzerindeki halkaları kapatıyorlar ve aslında nasıl olmak istiyorlarsa öyle oluyorlar. Halkaları açıkken soğuk ve emirleri dinleyen androidler kafeye geldiklerinde gerçek duygularını gösterebiliyorlar. Bir iyi yanıda bütün andreoidler halkalarını kapattığı için kim android kim insan anlayamıyorsun. Diğer androidler şu andreoid de diyemiyorlar çünkü onlarda bilmiyor. Bu çok hoş bir şey.

6 bölümlük kısa bir seri ve final bölümü hariç bütün bölümler 15 dakika. Ama izlerken sanki o 15 dakika çok daha uzunmuş gibi hissediyorsunuz. Çerezlik izleyebileceğiniz gerçekten ama gerçekten harika bir anime. Eğer ben tek tek izlemek istemiyorum diyorsanız Eve no Jikan Movie‘yi de izleyebilirsiniz. 6 bölümü tek bir filme uyarlamışlar. Tamamen aynısı sadece tek parça haline getirmişler.

Finali de oldukça güzeldi. Sadece son dakikada bir bomba patlattılar. Öyle bir şey söyledikten sonra final vermek ve devamını getirmemek gerçekten çok ayıp bence 😂 Kesinlikle en azından bir bölüm bile olsa bir şey gelmeliydi. Bu yüzden biraz kızgınım.

Tumblr ppv77adwte1vcyftzo1 540 - bir kitap bir anime - 2 - figurex kitap

Ama bu kısım dışında harikaydı. İzlediğim en iyi kısa animelerden biri olabilir. Sizde kesinlikle izleyin bence. Zaten 6 bölüm. Bir günde bitiyor.

Evet bu yazımdan da bu kadar. Eğer bana önermek istediğiniz kitap ya da anime varsa yorumlara yazabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere 😊 👋🏼

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın