Bir Kitap Bir Anime, Kitap, Kültür

Bir Kitap Bir Anime – 11

kitap

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Yeni bir Bir Kitap Bir Anime yazısı ile tekrardan karşınızdayım. Bu sefer size tanıtacağım kitap ve anime Oz Büyücüsü ile World Trigger. Hazırsanız tanıtmaya başlıyorum.


Bir Kitap Bir Anime – 11


L. Frank Baum

Oz BüyücüsüYayınevi: Türkiye İş Bankası

Sayfa Sayısı: 135

Konusu: Bir kasırga sonucu eviyle birlikte havalanan Dorothy ve köpeği Toto gözlerini açtıklarında kendilerini Oz Diyarı’nda bulurlar. Kansas’taki yaşamına geri dönmek isteyen Dorothy ona yardım etmesi için Büyük ve güçlü Oz’dan yardım istemeye karar verir ve Toto ile birlikte sarı taşlı yoldan giderek Zümrüt Şehri’ne doğru yola koyulurlar. 


Benim düşüncem….

Yalan söylemeyeceğim. Oz Büyücüsü nü okumaya başlarken daha farklı bir şey bekliyordum. Çünkü bu kitaba Emerald City adlı bir dizi ile ilgi duymaya başladım. Tabiki de daha önceden hikayeyi duymuştum. Phineas ve Förb’de. Ama asıl ilgimi çeken Emerald City olmuştu . Emerald City’den sonra kitabında aynı şekilde fantastik olmasını bekledim ama kitap biraz çocuk kitabı gibiydi. Ne yalan söyleyeyim biraz zor bitirdim. Dizideki kadar olmasa da en azından biraz daha fazla fantastik şeyler görmek isterdim. O yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. 

Onun dışında eğer ilerleyen yıllarda evlenirde çocuk sahibi olursam şimdiden onlara okumak için bir kitabım oldu. Sanırım bu konuda kazançtayım. Yanlış anlamayın kitap güzel değil demiyorum. Kitap gerçekten güzel. Ama adında büyücü geçiyorsa ve bir sürü filme ve çizgi filme konu olduysa daha fazlasını bekliyor insan. Ama yayınlandığı yılı göz önüne alırsak oldukça başarılı bir yapım. 1900’lü yılların kitabı ve 1939’da ilk filmi çıkmış. Orijinal hikayede Oz’u arayan Dorothy anlatılıyor ama 2013 yılında Oz Büyücüsü nün kendisini anlatan bir film de çıktı. Great and Powerfull Oz. Bence kitabı okumadan filmi izlemeyin çünkü o zaman kitabın sırrı ortadan kalkıyor. Ben az kalsın önce filmi izleyecektim ama aldığım DVD’de (Evet DVD koleksiyonu yapıyorum) türkçe altyazı seçeceği yoktu. Ne kadar saçma değil mi? Bende o yüzden izlemek istemedim. Bir filmi orijinal dilinde izlemek her zaman daha iyidir. Dediğim gibi benim için biraz çocuksu geldi ama tabi herkesin bakış açısı farklı. Kitap gerçekten güzel. Biraz çerezlik bir kitap ama güzel. Benden size tavsiye kitabı okuduktan sonra ben daha fazla aksiyon istiyorum derseniz Emerald City’i izleyin. İlk sezon dışında yok ama ona rağmen güzel dizi. Reytingleri düşük bir dizi bu yüzden 2. sezon gelmedi ama ben beğendim. 

Emerald City ile ilgili detaylı bilgilere buradan bakabilirsiniz.

Kitap kısmını bitirdiğimize göre sıra geldi animeye.World Trigger – MAL: 7,58 


 


Tür: Aksiyon – Shounen – Okul – Doğaüstü Güçler – Bilim Kurgu

Bölüm Sayısı: 73

Bağlantılı Animeler: World Trigger 2nd Season

Konusu: Birden gözkyüzünde bir geçit açıldı ve Neighbor adlı yaratıklar Mikado şehrine saldırmaya başladı. Tam bu sırada Border denilen bir örgüt ortaya çıktı ve Neighbor’ları altetti. Ama bu saldırı ne ilk ne de sondu. 


Benim düşüncem…


Gerçekten harika bir anime. Eh Toei Animation’dan çıkan bir animenin kötü olduğu çok nadir olmuştur zaten. Öncelikle animeden biraz bahsedeyim sonra kendi düşüncelerini yazacağım. 

Anime Mikumo Osamu adlı 15 yaşında bir gencin etrafında geçiyor. Osamu Border’da henüz acemi olan bir ajan. Bir gün sınıfına Kuga Yuma adlı bir çocuk geliyor ve onunla arkadaş oluyorlar. Ama o da ne! Kuga Yuma Border’ın savaştığı Neighbor’lardan biriymiş. Ama iyilerinden. Kendisi bu arkadaş olur. Merhaba diyin. 


 


Animenin tasarımları oldukça güzel. Savaş sahneleri harika. Hatta kaç kez Haydi Tamakoma diye bağırdığımı bir ben birde bilgisayarım bilir. Başlarda 73 bölüm çok fazla umarım sıkmazlar diyordum ama nerdeyse hiç sıkılmadım. Tabi animede sıkıntı olan yerlerde var. Ama hangi animede yok ki? Ben size en çok sinir olduğumu söyleyeceğim. Başlarda karakterlerin boş boş durduğu bazı sahneler oldu. Nasıl boş boş derseniz öyle dikiliyorlar işte. Konuşma bitiyor mesela bunlar gülümseyen karakteri boş boş ekranda bekletiyorlar. Ama bu durum çok kısa sürede ortadan kalktı.


Animede bayıldığım şeyler…


Animede bayıldığım şeylerden bahsedeyim biraz da. Öncelikle silahlar ve savaş sahneleri. Harikalar. 


 


Border’ın kullandığı Trigger adlı silahlar Trion adlı bir enerji ile çalışıyor. Her insanın içinde belli bir miktar olan bir şey bu. Kiminde çok fazla var, kiminde çok az ama herkeste var. Trigger aktife edildiğinde kullanıcıların vücutları Trion vücudu ile yer değiştiriyor ve bu şekilde savaşlarda fiziksel hasarlar almıyorlar. 

Benim izlemekten en çok zevk aldığım kısım Rank savaşlarıydı. Rank savaşlarında aynı sınıfta olan takımlar üst rütbelere çıkabilmek için birbirleriyle kapışıyorlar ve bunları izlemek gerçekten çok eğlenceli. Çünkü her takım birbirinden farklı silahlara ve stratejilere sahip.


 


Animede beni en çok şaşırtan şeyi size söyleyeyim. Bir karakter ya da savaş sahnesi falan değil. Animenin openingi. Normalde ilk bölümler dışında openingler animenin hep başında gösterilir öyle değil mi? Ama World Trigger’da her seferinde baktım 12. dakikalarda opening çıkıyor. Ama bu durum çok sıkıntı olmuyor. Openingi ortaya koyup endingi çıkarmışlar. 


 


Bu arada yakın zamanda animenin ikinci sezonuda başladı. Henüz sadece 9 bölüm oldu ama şimdiden heyecandan yerimde duramıyorum. Çünkü görüntü kalitesi ve efektler harika olmuş. Şu sahnenin mükemmelliğine bakar mısınız! Bu gifte sadece bir tık hızlandırmışlar animede de bu kadar hızlı. Kazama’ya bayılıyorum ya küçük ama harika bir ajan. Bu arada 2. sezonun MAL puanını da yukarı yazdım.


 


Animenin hikayesi ne boş ne de saçma. Ana karakterin ve takımının her birinin kendi amaçları var ve bu amaçlarını gerçekleştirmenin yolu birlikte çalışmalarından geçiyor. 

Henüz gerçek yeteneklerini göremediğimiz ve adını duyup da göremediğimiz bir sürü takım var. İkinci sezonda bunların hepsine değineceklerini düşünüyorum. Çünkü sürekli gördüğüm ama gerçek yeteneklerini bir türlü göremediğim karakterler beni sinir ediyor. O karakteri ne kadar sevsemde. 

Bunlar dışında diyebileceğim fazla bir şey yok aslında. Görüntü kalitesi güzel. Hikayesi güzel. Aksiyonu güzel. Komedisi güzel. Karakterleri güzel. Openingleri güzel. Keşke daha önce izleseydim diyeceğiniz bir anime bence. İzleyecek bir anime arıyorsanız bu animeye hiç düşünmeden başlayın derim.  Pişman olmazsanız. 

Evet bir Bir Kitap Bir Anime yazımızın daha sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. 

Diğer Bir Kitap Bir Anime yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Şimdiden hepinize iyi okumalar ve iyi seyirler.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın