Bir Kitap Bir Anime, Anime

Bir Kitap Bir Anime – 12

kapak 1

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Neler yapıyorsunuz? Ben okuldur ödevlerdir Figurexshop‘tur gidip geliyorum. Bu gidip gelmeler arasında bir kitap ve bir anime bitirmeyi başardım. Merak ediyorsunuz değil mi? Gene ne okuyup izledi bu kız diyorsunuzdur kesin. O zaman söyleyeyim. Kitap olarak Alice Harikalar Diyarında ‘yı okudum. Anime olarak da Vatican Kiseki Chousakan‘ı izledim. Şimdi size onları tanıtacağım. Hazırsanız başlayalım.


Bir Kitap Bir Anime – 12


Lewis Carrol 

Alice Harikalar Diyarında



Yayınevi: Türkiye İş Bankası

Sayfa Sayısı: 112

Konusu: Alice bahçede ablası ile otururken yelek giymiş beyaz bir tavşanın aceleyle önlerinden geçtiğini görür. Meraklanıp tavşanın peşine takılan Alice daha ne olduğunu anlamadan kendini Harikalar Diyarında bulur.


Benim düşüncem…


Alice Harikalar Diyarında hepimizin çocukken duyduğu ya da gördüğü bir hikayedir. Kimimiz Disney’in filminden biliyoruz kimimizde Johny Depp’in filminden. Ben Disney filmini izlemedim. Denk gelmedi diyelim. Ama Johny Depp’in filmini izledim ve çok beğendim. Zaten eskiden beri çok sevdiğim bir hikayeydi. Ama kitabı okuduğumda biraz hayal kırıklığı yaşamadan edemedim. 

Kitap güzel. Yazarın hayal gücüde harika. Harikalar Diyarı’nı çok rahat bir şekilde gözümde canlandırabildim.  Ama kitap biraz karmaşık geldi bana. Bir yerdeyken hemen başka bir yere geçişler oldu. Daha ne olduğunu anlamadan sahneye bir sürü hayvan girip konuşmaya başladı. Çoğu zaman böyle oldum.



Kitabın finalide beni tatmin etmedi. Sanki birden kesmişler gibiydi. İşler tam güzelleşmeye başladı diye düşündüğüm her seferde işler güzelleşmemeye başladı. Şapkacıyı biraz daha fazla görürüz diye düşünüyordum ama ne yazıkki o da olmadı. Çok kısacık gözüktü. Oysaki filmlerde ve dizilerde Şapkacıya çok değiniyorlar. Johny Depp’in Şapkacısı mükemmel olsada ben Once Upon a Time dizisindeki Sebastian Stan’in şapkacı rolünü daha çok beğeniyorum. Bunun adamın daha yakışıklı olmasıyla hiç bir alakası yok.



Filminde bu kadar güzel şey gösterildiği için  kitaptada filmdeki şeyler gibi şeyler görürüz diye ummuştum. Sonuçta filme esin kaynağı o kitap. Ama pek göremedim. Belki daha genç yaştayken okusaydım kitap daha fazla ilgimi çekerdi. Çok fazla fantastik kitap okuyup film izledim ki artık bazı şeyler sıkıcı geliyor. Misal yakın zamanda Harry Potter’ı izledim baştan sona ve yok. Tık yok. Arkadaşım bu kadar çok anime izlemeseydin sende bayılırdın dedi. Sanırım haklı. 

Kısacası kitap beklentimi pek karşılamadı. Çocuk kitabı bildiğiniz. Küçük çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa hediye edebilirsiniz bence. 

Kitap kısmı bittiğine göre anime kısmına geçebiliriz.



Vatican Kiseki Chousakan – 6,39



Tür: Doğaüstü Güçler – Dram – Gizem

Bölüm Sayısı: 12

Konusu: Vatikan’ın merkezinde mucizevi olayları araştırmaya adanmış gizli br organizasyon bulunmaktadır. Kriptoanalist ve Arşivci olan Robert Nicholas ile Dahi Bilim İnsanı Josef Kou Hiraga’da bu Azizler Meclisinin birer üyesidir. Mucizevi olayları araştırmak ve açığa çıkarmak için birlikte dünyayı dolaşmaktadırlar. 


Benim düşüncem…


Öncelikle şunu söyleyeyim eğer çok dindar biriyseniz ve başka dinlere pek saygı göstermiyorsanız bu anime size göre değil. Neden derseniz animede bir sürü Hristiyanlık üzerine şey var. Hz. İsa’ falan. O yüzden en baştan sizi uyarmak istedim.



Anime konu olarak aslında oldukça güzel bir konuya sahip. İzlerken sizi neredeyse hiç sıkmıyor. İzlerken sizi içine çeken bir yapısı var. Anlatılanda aslında oldukça güzel. Bildiğiniz üzere insanlar yani bizler nasıl olduğunu anlayamadığımız şeyleri mucize olarak yorumlamaya bayılırız. Ama aslında bunların yüzde kaçı mucizedir? Belki %1’i. İşte bu animede bu iki papaz dedektif Vatikan’a araştırılması için gönderilen mucizeleri o yerlere gidip araştırıyor. 

Animede belkide sadece bir bölümde sıkıldım. Ama onunda hangi bölüm olduğunu söylemeyeceğim. Çünkü belki o bölüm size sıkıcı gelmez. 



Anime her bölüm farklı bir konu olacak şekilde yapılmamış. Bence öyle olsaydı aynı etkiyi veremezdi. Genelde bir konu 3 – 4 bölüm uzunluğunda oluyor ve bu süre boyunca size gereksiz ve boş hiç bir sahne göstermiyorlar. Bu zamanlarda böylesine kaliteli anime bulmak gerçekten çok zor. 

Final bölümü bir tek biraz sorgulatıyor. Böyle olmasaydı daha iyi olabilirdi diyorsun ama tam sonundaki bir sahne benim gözlerimi doldurdu. 

Animeye başlarken biraz şüphelerim vardı. Çünkü insanlar yorumlara çok güzel şeyler yazmalarına rağmen sonu pek iyi değil gibi şeyler yazmışlardı. Bu yüzden biraz korkarak başladım. Lakin daha ilk bölümde bile beni içine çekti ve finale kadar çıkmama izin vermedi. İzleyiciyi gerçekten ekran başına katlıyor. 

Eğer animenin Hristiyanlık ağırlıklı olması beni rahatsız etmez derseniz kesinlikle izleyin derim. Gizem türünde sevenler için harika bir anime. Pişman olmazsınız. 

Eveeeet. Yeni bir Bir Kitap Bir Anime yazımızın da sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Diğer Bir Kitap Bir Anime yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

Bu arada bahsetmiş miydim? FigurexShop adında bir alışveriş sitesi açtık. Anime, film vb. bir sürü ürün var ve sürekli yenileride ekleniyor. Her ay yeni bir çekilişte yapıyoruz. Bence sizde şansınızı bir deneyin. Belki size çıkar kim bilir. Eğer sizde siteyi merak ediyorsanız buradan bakabilirsiniz.

Size şimdiden iyi okumalar ve iyi seyirler. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Bir cevap yazın