Anime

One Piece – Yomi Yomi no Mi

kapak

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Yeni bir Şeytan Meyvesi tanıtım yazısına hazır mısınız? Bugün size One Piece’in şarkıcı iskeleti Brook’un şeytan meyvesi Yomi Yomi no Mi yi tanıtacağım. Hazırsanız başlayalım. Yohohohoho.


One Piece Yomi Yomi no MiYomi Yomi no Mi Paramecia türünde bir şeytan meyvesidir. Yomi Yomi no Mi yiyen kişiye diğer meyvelerin aksine özel bir güç vermez. Yiyen kişiye verdiği güç öldükten sonra tekrardan dirilme yeteneğidir. Kısacası yaşamak için ikinci bir şans elde ederler. 


Meyvenin GüçleriAslında meyvenin sadece bir gücü var. O da meyveyi yiyen kişiye ikinci bir yaşama şansı vermesi. Tabi bedenen öldüğü gibi kullanıcı dirilmiyor. Bedenden ayrılan ruhun gene kendi bedenini bulması gerekiyor. Kendi bedenini bulup içine girene kadar dirilemiyor. 

Lakin kendi bedenini hemen bulup içine girse bile vücudu bir kez öldüğü için ceset olarak kalmaya devam eder. Yürüyüp yemek yiyebilir lakin vücudu bir ceset olduğu için çürümeye devam eder. Brook’un kemik torbası olmasının nedeni de budur. Görünürde ölümsüz gibi gözüksede Brook’un dediğine göre kemikleri zarar görmediği sürece ölmesi imkansızmış.Aynı zamanda vücudu artık iskelet olduğu için büyümek ya da gelişmek gibi bir şey olamaz. Brook bu yüzden saçlarına çok değer verir. Çünkü eğer saçlarına bir şey olursa yeniden çıkmayacağını bilir. Eğer vücudunda küçük çatlaklar gibi hasarlar olursa süt içtiğinde bu çatlaklar iyileşir. Lakin kolu ve ya başka bir yeri paramparça olursa sütü içmeyip banyosunu bile yapsa o parça tekrardan çıkmaz.Animede geçen 2 yıllık timeskip’ten sonra meyvenin daha öncesinde gözükmeyen bir gücü gösterildi. Gerçi benim düşüncem bu yeni yetenek kullanıcısı Brook gibi yaşam enerjisiyle dolu biri olduğu için ortaya çıktı. Eğer Brook gibi biri yerine daha sakin ve sıradan biri bu meyveyi yeseydi böyle bir yeteneği kullanamazdı. Yetenek yetenek diyorum size daha nasıl bir yetenek olduğundan bahsetmedim.Brook Timeskip’ten sonra ruhunu vücudundan ayırabilir hale gelmiştir. Ağzından çıkan ruhu belli bir mesafe oyuna özgürce etrafta gezebilmektedir. Tabi bu yeni yeteneğindeki büyük bir dezavantajı vardır. Ruhunu bedeninden çıkarında bedeni hareket edemez hale gelir. Yani bütün saldırılara açık hale gelir. Bu yüzden Brook bu yeteceğini yanında onu koruyabilecek biri olmadan kullanmaz.


Zayıf Noktaları


Zayıf nokta olarak söyleyebileceğimiz fazla bir şey yok aslında. Diğer meyve kullanıcıları gibi bu meyvenin kullanıcısıda denize karşı zayıftır. Aynı zaman da yukarıda da dediğim gibi ruhunu vücudundan çıkarınca korumasız kalır. Bunlar dışında bir zayıflığı varsa bile henüz gösterilmedi.

Şimdi de biraz meyvenin kullanıcısını tanıyalım. Karşınızda Soul King Brook!!


Kullanıcısı: BrookBrook animede ilk olarak 337. bölümde karşımıza çıkmıştır. Brook ölüp bir iskelete dönüşmeden önce Rumbar Korsanları adlı bir korsan gemisinde yardımcı kaptanlık yapmaktaydı. Tamamen müzisyenlerden oluşan oldukça eğlenceli bir korsan grubuydu. Girdikleri bir çatışma sonucu herkes zehirlendi ve teker teker öldü. Buna Brook’da dahil. 

Lakin Brook meyvesi sayesinde tekrardan hayata döndü. Tabi ruhunun vücudunu bulması tam 50 yıl sürdü. Vücudunu bulduğunda ise kıyafetler içinde afrolu bir iskelet ile karşılaştı. Hasır Şapka Korsanları ile karşılaşmasının ardından ise onlara katıldı. Gördüğü her dişi bakın kadın demiyorum dişi canlıya kilodunu görebilir miyim diye soran Brook animede çoğu zaman eğlenceli ve sakin bir karaktere sahip gibi gözüksede konu ölüm olduğunda herkesten daha ciddi biri haline gelir. Daha önceden ölümü tatmış biri olarak bu durumu hafife alanlardan nefret eder. 

Zeo ile yaptığı savaşta söylediği söz ile bunu oldukça güzel belli etmiştir. 

“Ölmediğin halde ölümden anlıyormuş gibi konuşup durma! Ölünce nefretin arkanda mı kalacak? Bu resmen saçmalık! Öldüğün zaman geriye bir şey kalmaz! Kala kala kemiklerin kalır!”

Brook’dan bir söz ile kapanışı da yaptığımıza göre ben size son olarak Brook’un güzel bir şarkısını paylaşayım. 

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Diğer meyveler hakkındaki yazıları görmek için buraya bakabilirsiniz.

Kaynakça: Onepiece.fandom

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın