Anime Önerileri, Anime, Genel

Bu Zamana Kadar En Çok Gişe Yapmış Anime Filmleri!

ANIME FILMELERI 1

Öncelikle selamlar, evlerinde animeler izleyip kendilerini hüzne boğan anime hayranları sizler de hoş geldiniz. Bugünkü komunuz aslında beni hep meraklandıran ve listesini yapmayı istediğim bir şey: “En Çok Gişe Yapmış Anime Filmleri!

Bunun nedeni aslında kısa bir zaman önce yayınlanan “Demon Slayer: Mugen Train” filminin Japonya’da gişe rekorları kırıp birinci sıraya oturmasından dolayı. Ama eminki ondan önce de büyük miktarlarda gişe rekorları kıran anime filmleri olmalı. O yüzden ben de sizin bunu araştırdım.
İşte karşınızda sizler için hazırladığım liste!…

(DİKKAT! Bu anime filmleri listesinde aşırı fazla Ghibli Stüdyo filmi vardır. Eğer harika filmlere karşı alerjiniz varsa bu liste sizlere önerilmez! )

10. The Secret World of Arrietty-2010

Anime Türü: Fantastik ve Macera
Stüdyo: Ghibli Stüdyo
MAL Puanı: 7,94

GİŞE REKORU: 145,570,827$

Filmin Konusu
Hikayemiz, her biri yaklaşık iki saç tokası büyüklüğünde, insan evlerinin altında yaşayan ve ihtiyaç duydukları şeyleri gece karanlığında “ödünç olarak” alan adı az bilinen bir insan ırkını temel alıyor.
“Borç Alanlar” olarak da adlandırılan bu insan ırkı insanlardan korktukları için onlara görünmek istemezler. Günün birinde Shawn adındaki bir çocuğun teyzesnin kır evine yerleşmesiyle Arrietty ve ailesini korkutur. Fakat bir gün Shawn, çimlerin arasında ufacık bir kız görür ve ikisinin arasında beklenmedik bir bağ oluşur.
Ama evin bekcişi ve o insan ırkına birer hamamböceği gibi bakan Haru tarafından engellenirler…

9. Princess Mononoke-1997

Anime Türü: Aksiyon, Macera ve Fantastik
Stüdyo: Ghibli Stüdyo
MAL Puanı: 8,71

GİŞE REKORU: 169,785,629$

Filmin Konusu
Tüm dünyadan uzakta huzur dolu bir hayat yaşayan Emishi köyü, günün birinde lanetli bir yaban domuzu tarafından saldırıya uğrar. Köyün prensi Ashitaka, canını tehlikeye atarak domuzu def eder fakat domuz onun kolunu lanetlemiştir. Lanet her ne kadar ona süper güçler verse de bunun sonunda ölüm vardır!
Laneti kaldırmak için köyden ayrılan Ashitaka, insanlar ve orman ruhlarının arasında geçen savaşın içinde bulur. Bir yanda ormanları düzleyip demir elde etmek isteyen insanlar; diğer yanda bunu engellemek isteyen orman canlıları… Ama o da dev bir kurdun üstüne binen bir insan mı?! Onun orada ne işi var!

-NOT: Benim en sevdiğim filmlerden bir tanesi…

8. Pokemon: İlk Film-1998

Anime Türü: Fantastik, Macera, Komedi ve Aksiyon
Stüdyo: OLM, Inc.
MAL Puanı: 7,63

GİŞE REKORU: 172,744,662$

Filmin Konusu
Bir grup bilim insanının, gizli olarak dünyanın en güçlü pokemon’unu yapmak için çalışmalara girişmiştir. Uzun uğraşlar sonucunda ise “Mewtwo” doğar. Fakat onları planladığı gitmez: Gerçek gücünden habersiz olan bilim insanları ve tüm laboratuvar Mewtwo‘nun uyanışı ile yok olur.
Dünya büyük bir tehlikenin içindeyken Ash, Misty, Brock ve Team Rocket, bundan sonra, tüm zamanların en büyük Pokemon maçına başlamış olur.


7. Weathering With You-2019

Anime Türü: Romantik ve Fantastik
Stüdyo: CoMix Wave Films
MAL Puanı: 8,40

GİŞE REKORU: 193,186,879$

Filmin Konusu
Sıkıcı ve kapalı hayatına son verip Tokyo’ya yerleşen Hodaka Morishima‘nın sıra dışı hayatını konu alıyor. Kendisine Tokyo’da yeni hayat kuran Hodaka, burada bir dergi işine girer.
Hodoka bir yandan şehrin o gürültücü ve karmaşasına alışmaya çalışırken bir yandan da bitmek bilmez yağmura alışmaya çalışır. Fakat günün birince özel güçlere sahip olan Hina adındaki sevimli bir kızla tanıştıktan sonra o puslu ve dağınık duyguları güneş gibi parlamaya başlamıştır…


6. Stand by Me Doraemon-2014

Anime Türü: Macera, Bilim Kurgu ve Çocuk
Stüdyo: Shirogumi ve Shin-Ei Animasyon
MAL Puanı: 8,05

GİŞE REKORU: 196,457,823$

Filmin Konusu
Nobita Nobi, tam anlamıyla bir tembel, hiçbir şeyi umursamayan tam anlamıyla bir gönülsüz lise öğrencisidir. Ama günün birinde 22. yüzyıldan gelen robotik, mavi bir kediyle hayatı değişmeye başlar.
İlk başta geçmişe gitmenin harika bir şey olacağını düşünen Doraemon, gördükleri karşısında pek mutlu değildir. Fakat yapabileceği bir şey yok, görevini bitirmeden kendi zamanına gidemez. Görevi ise: cep cebinde taşıdığı tuhaf ve fütüristik aletleriyle Nobita‘nın hayatını değiştirebilecek mi?..


5. Ponyo-2008

Anime Türü: Macera ve Fantastik
Stüdyo: Ghibli Stüdyo
MAL Puanı: 7,89

GİŞE REKORU: 203,204,882$

Filmin Konusu
Ponyo, kırmızı elbiseli ve insan olmak isteyen bir Japon balığıdır. Deniz kenarında, yaşayan beş yaşındaki Sosuke, bir sabah, kayalık sahilinde gezerken, saçlarını kavanozuna sıkıştırmış Ponyo ile tanışır. Sosuke onu kurtarıp onu bir kovaya koyar.
Zaman geçtikte Ponyo ve Sosuke birbirlerine hayran kalmaya başlarlar. Sosuke, Ponyo‘ya korkmamasını ve onu koruyacağını söyler. Ama bir zamanlar insan olan Ponyo‘nun babası Fujimoto onu okyanusa dönmesi için zorlar. Ponyo, insan olmak istediğini söyler ve istemeden de olsa dünyanın ekoloji dengesini bozar…


4. Howl’s Moving Castle-2004

Anime Türü: Macera, Dram, Fantastik ve Romantik
Stüdyo: Ghibli Stüdyo
MAL Puanı: 8,67

GİŞE REKORU: 235,184,110$

Filmin Konusu
O tuhaf mimarisi, bacalarından tıslayan buharların ve gıcırdayan bacaklarının sesi… Hareket eden bir kale! Hiç böylesini gördünüz mü?
Günün birinde basit bir şapkacıda çalışan Sophie adındaki genç ve güzel kadın, onun tam tersi olan kıskanç Witch of the Waste tarafından değişir. Ona yaşlılık laneti uygulayan cadı ortadan kaybolurken, bizim tatlı ninemiz Sophie elindeki tek bilgiyle bu gizemli kaleye yolculuk yapar.
Bin zorluklarla kaleye giriş yapan Sophie için ortam biraz fazla sesiz ve karanlık. Ama o da ne?! Şöminenin içinde ufacık parlayan bir ateş var…


3. Your Name-2016

Anime Türü: Romantik, Doğaüstü, Okul ve Dram
Stüdyo: CoMix Wave Films
MAL Puanı: 8,95

GİŞE REKORU: 380,140,500$

Filmin Konusu
 Farklı hayatları, farklı hikayeleri olan iki gencin bir kaderle birbirlerine bağlanmalarını anlatan bir hikayedir.
Kendince sıkıcı bir hayat süren Mitsuha, etrafı dağlarla çevrili bir kırsal kasabada yaşamaktadır. Evde kendisi, kardeşi ve büyükannesi dışında kimse yoktur. Etrafında pek bir şey olmadığı için Mitsuha, hep Tokyo’da yaşamanın hayalini kurar.
Mitsuha ile aynı yaşlarda olan Taki ise, Tokyo’da yaşayan bir gençtir. Taki‘nin günleri çalışarak geçse de o hayatından memnundur.
Ancak bir gün, rüyasında kendini dağların sardığı bir kentte yaşayan bir kız olarak görecektir. Mitsuha ise tam tersi, kendini Tokyo’da yaşayan bir erkek olarak. İki yabancı bu gençler, garip bir şekilde kendilerini, birbirlerine bağlanırken bulacaktır…


2. Spirited Away-2001

Anime Türü: Dram, Doğaüstü ve Macera
Stüdyo: Ghibli Stüdyo
MAL Puanı: 8,82

GİŞE REKORU: 395,580,000$

Filmin Konusu
Her 10 yaşındaki kızın olduğu şımarık, inatçı ve saf Chihiro Ogino, ailesiyle eski terk edilmiş bir otogara giderler. İçeri girdiklerinde pek bir şey yoktur. Her yer karanlıktır ama yolun sonunda hep ışık vardır.
Otogardan dışarı çıktıklarında uzun mu uzun vadilerin olduğu bir diyara gelmişlerdir. Fakat havada güzel bir koku yükselmektedir. Ailesi kokuyu takip ettiğinde kimsenin olmadığı bir kasabaya varırlar. Bir tezgahın önündeki yemekler onlara cazip görünür ve yemeye başlarlar… Tıpkı bir domuz gibi.

Ve listemizin bir numaralı ismi, Japonya’nın birincisi! İşte anime filmleri listemizin bir numaralısı!…


1. Demon Slayer: Mugen Train-2020

Anime Türü: Aksiyon, Tarihi, Şeytan ve Shounen
Stüdyo: ufotable
MAL Puanı: 8,72

GİŞE REKORU: 408,776,706$

Filmin Konusu
Tanjirou Kamado ve arkadaşları bu sefer yeni bir macerada! Trende yaşanan gizemli kaybolmalar üzerine harekete geçtiler ama bu sefer yalnız değiller. Onlara öncülük etmeleri için alev hashira yanlarında!
Onlar trende yaşanacak olayları araştırırken on iki kizuki’den biri olan Enmu‘nun da onlar için planları vardır.

Bugünlük de bir anime filmleri tanıtımın sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime içeriğine ulaşmak için BURAYA veya kullandığım kaynağa ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Bir cevap yazın