Anime

One Piece – Gomu Gomu no Mi

One Piece Monkey D. Luffy Cropped

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Bu yazımda size One Piece animesinin ana karakteri olan Monkey D. Luffy’nin Şeytan Meyvesi Gomu Gomu no Mi ‘yi tanıtacağım. Hazırsanız başlayalım.


One Piece – Gomu Gomu no MiGomu Gomu no Mi türkçe adıyla Lastik Lastik Meyvesi onu yiyen kişinin Lastik İnsan olmasını sağlayan bir yeteceğe sahiptir. Animede meyveyi yiyen kişi animeninde ana karakteri olan Monkey D. Luffy’dir. Meyve Kızıl Saç Shanks tarafından bulunmuş olmasına rağmen yanlışlıkla Monkey D. Luffy tarafından yenmiştir. 


Meyvenin GücüGomu Gomu no Mi onu yiyen kişinin vücudunu lastikleşmesine neden olur. Bu sayede kullanıcının vücudu mermilere, top güllelerine ve benzeri saldırılara bağışıklık kazanır. Ayrıca lastik/kauçuk yalıtım özelliklerine sahip olduğu için kulanıcı elektrik içerikli saldırılardan etkilenmez. Bu sayede en güçlü Logia’lardan biri sayılan Goro Goro no Mi kullanıcısı Enel ile savaşabilmiştir. Gomu Gomu no Mi kullanıcısı Luffy’nin yaratıcılığı sayesinde en güçlü Paramecia’lardan biri olarak görülmeye başlanmıştır. Kullanıcı vücudunu lastik gibi esnetip gerebildiği için uzun menzilli saldırılarda yapılabilir. 

Gomu Gomu no Mi kullanıcısının sadece ucuzlarının lastik gibi olmasını sağlamaz. Kullanıcının organları, damarlar, kemikleri kısacası vücudundaki her bir nokta lastik gibi olur. Kemiksiz birine dönüşür desek yeridir. 


Zayıflıkları


Meyve kullanıcısının lastiğe dönüşmesi ona bir sürü avantaj sağlasada aynı şekilde bazı dezavantajlarda sağlamaktadır. Bunlardan biri gerilmiş uzuvlar çoğunlukla saldırıya açık olurlar. Üstelik uzattığı uzuvlar sonsuz bir uzunluğa sahip değildir. Bir röportajda mangala Oda Luffy’nin maksimum uzunluğunun 72 Gomu Gomus olduğunu söylemiştir. Oda sınırların geçilmesi kullanıcının vücudunda hasarlara neden olur da demiştir. Kullanıcı elektrik saldırılarına ve silahlara karşı güçlü bir hale gelmiş olmasına rağmen hala ateş ve buz saldırılarından etkilenebilmektedir. Aynı zamanda kesici cisimlerle de yaralanabilir.

Bütün Şeytan Meyvesi kullanıcılarının ortak düşmanı olan deniz, Seastone ve Fishman Karate’de lastik de olsa kullanıcıya oldukça zarar vermektedir. Bu yüzden Denizciler çoğunlukla Seastone’dan yapılan silahları kullanırlar. 

Gomu Gomu no Mi aynı zamanda Busoshaku Haki’sine karşı da zayıftır. Busoshaku Haki aynı Logia kullanıcılarına rahatça hasar verebilirken Luffy gibi vücudu değişen Paramecia kullanıcılarına da rahatça hasar verebilirler.Başka bir zayıflığı ise Doflamingo’un belirttiği Busoshaku Haki’sinin yan etkisi. Luffy Busoshaku Haki’sini kullandığında o kısım lastikliğini kaybediyor. Bu Luffy’nin Elephant Gun saldırısı ile kanıtlanmıştır. Ama Gear Fourth kullandığında bu durum değişir. Vücudu Haki ile kaplandığı halde belli bir süre boyunca lastik şeklinde kalmaya devam eder. 


Kullanıcısı: Monkey D. LuffyMonkey D. Luffy diğer adıyla Hasır Şapka Luffy hem animenin ana karakteridir hemde Hasır Şapka Korsanları’nın Kaptanıdır. Hayali Korsanlar Kralı Gold Roger’ın hazinesini bulup Korsanlar Kralı olmaktır. 

Foosha köyünde doğan Luffy Devrimci ordusunun lideri Monkey D. Dragon’un oğludur. Aynı zamanda Denizciler içinde Kahraman olarak anılan Monkey D. Garp’ın torunudur. Ateş Yumruk Ace ve Devrimci Ordusu No.2 Sabo’nun yeminli kardeşidir. Luffy D. Adını ve iradesini taşıyan nadir insanlardandır. Luffy Doğu Mavi’de güçlü korsanlarla, denizcilerle, yedi deniz lordlarıyla ve Dört İmparator ile yaptığı savaşlarla adını denizlerde oldukça duyurmuştur. Luffy’nin Kutsal Ejderlerle bile kavga çıkarması onu Denizcilerin gözünde ciddi bir tehdit unsuru haline getirdi. Üstelik Dört İmparator’dan Big Mom’a savaş açması ve ciddi hasar vermesi yüzünden gazetelerde Luffy için denize beşinci imparator’u denmeye başlanmıştır.  

Denizin Yedi Lordu’ndan Dracule Mihawk’ın dediğine göre Luffy etrafındaki insanları müttefiki haline getirebilme yeteneğine sahiptir. Ve bu yeteneğe sahip olan insanların çok tehlikeli olduğunu söylemiştir. Luffy kendi zamanında Grand Line’da adını duyurmuş on bir korsandan biridir. En Kötü Nesil olarak adlandırılan bu nesilde Luffy şu anda adını en çok duyurandır. Güncel ödülü 1.500.000.000 Beli’dir. On bir korsan arasında en yüksek meblağa sahip olan kişi Luffy’dir.

Luffy hakkında yazabileceğim fazla bir şey yok. Animeyi izleyenler zaten her şeyi detaylıca biliyor. O yüzden elimden geldiğince size kısaca Luffy’i açıkladım. Umarım beğenirsiniz. 

Şeytan Meyveleri hakkındaki detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Eğer Luffy’den sonra özellikle birini tanıtmamı istiyorsanız yazmayı unutmayın. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Kaynakça: Onepiece.fandom

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın