Yapımcı Şirket: Airtight Games

Yayıncı Şirket: Square Enix

Çıkış Tarihi: Haziran, 2014

Platformlar: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One

Oyun Türü: Macera

Oyun Modu: Singleplayer

 

Daha önceden incelemediğim türle, bir dedektiflik oyunuyla karşınızdayım. Fakat L.A. Noire tarzı bir dedektiflik değil, daha farklı bir durum. Biraz da karışık fakat alıştıkça işin güzel yanından etkilenmeye başlıyorsunuz. Oyunda ölen kişinin nasıl öldürüldüğünü incelemiyor, öldürülüyor ve bizi kimin öldürdüğünü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Tabii öldüğümüz için bunu bir hayalet olarak yapmamız gerekiyor. Bir hayaletin kendi katilini bulma öyküsü de içinizde merak uyandırıyor olsa gerek.

Murdered__soul_suspect_13706397677106

 

Öldürülen karakter, yani aslında hayalet olarak oynadığınız karakter bir polis. İsmi Ronan O’Connor. Bir Michael Bay Filmi havasıyla katilimiz önce üzerimize ateş açıyor, daha sonra bizimle birlikte pencereden uçarak yere düşüyor. Biz ölüyoruz, o ise kaçıyor. Daha sonra katilin peşinden ipuçlarını takip ederek ilerliyor, kimi zaman da ipuçlarını bulabileceğimiz insanları yönetiyor veya akıllarını okuyarak bilgi ediniyoruz. Bu şekilde oyun ilerliyor ve katilimizi bulma yolunda adım adım ilerliyoruz. Tabii ki buluyoruz veya bulamıyoruz diyerek size spoiler vermek istemiyorum bu yüzden söylemeyeceğim.

4e7210798a274d7f506058ac940cd1b9

 

Oyunun sinematik bir yapısı var. Grafikleri oldukça güzel dizayn edilmiş. İçinde olduğunuz durum ve oyundaki atmosfer tamamiyle uyumlu şekilde tasarlanmış. Eğer oyunu muhteşem grafikleriyle oynamak isterseniz iyi bir sisteme sahip olmanız gerek. En azından i7 işlemciniz olmalı ki rahat rahat oynayabilesiniz. Oyun minimum grafiklerde çok berbat bir hal almıyor olsa da önerilen ayarlarda oynarken oyunun sizde yaratacağı etki ayrı olacaktır kesinlikle.

Murdered-soul-suspect

 

Fakat bu kadar muhteşem grafiklere ve güzel hikayeye sahip olan bir oyunun ücretsiz olmasını beklememek lazım. Öyle de değil zaten, oyun steam üzerinde Türk Lirası ile 89,00 TL. Fiyat biraz doların bizim piyasamızdaki durumundan kaynaklı olarak fazla görünüyor, aslında avrupa standartlarında bu kaliteye göre gayet uygun bir fiyat ancak bizim ülkemizin oyuncuları da korsana ayrı bir meraklı olduğu için oyunun fiyatını görünce almaktan vazgeçecek olabilirler. Durum böyle olsa da oyunun kalitesi bu fiyatı kesinlikle karışılıyor diyebilirim.

Related Posts

Bir cevap yazın