cDK68Wj42oE6yr5TdB1wUFpxaYOT1AY P7ufsjEwzFeI3JtEzkb4VBYqJcZI9nd NZENi2tT4zWH83YfAmgOFwNQqXjLiyU7 vGt3d 6A16ULe9 - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo

Online rol yapma oyunlarını seven herkesin hayatına bir dönem dokunmuş olan Popmundo, hayatımıza gireli neredeyse 18 yıl oldu. 2002 yılında John Clemente tarafından tasarlanan ve 2004 yılında piyasaya çıkarılan web-tabanlı online rol yapma oyunu Popmundo, onbinlerce oyuncunun hayatında önemli bir yer tutmaya devam ediyor. Oyunumuz 30’dan fazla dile çevrildi ve topluluğumuz büyümeye devam ediyor. 

Popmundo’ya Başlamak

Popmundo ismi, bir müzik türü olan Pop ve ‘dünya’ anlamına gelen ‘il mundo’ sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Yani Popmundo ismi, bizim dilimizde ‘Pop müzik dünyası’ gibi bir anlam taşıyor. 

İsminden de anlaşılacağı üzere, Popmundo bir müzik oyunu. Oynamak için www.popmundo.com adresine giriyor ve bir profil oluşturuyoruz. Profilimiz oluşturulduğu andan itibaren, kendi seçtiğimiz bir isim ve soyisimle birlikte Popmundo dünyasına gözlerimizi açmış oluyoruz. 

Adım Adım İlerlemek

Popmundo dünyası oldukça büyük ve eğlenceli birçok mekândan oluşuyor. Bu dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibaren önce kendimize bir iş buluyor, her hafta Cuma günü maaşımızı alıyor, kazandığımız parayla kitaplar alıyor ve yetenekler öğreniyoruz. Bu yetenekleri müzik kariyerimizde kullanıyor ve başarılar elde ediyoruz. 

Popmundo son derece yavaş ilerleyen bir oyun. Bilgisayarımızı kapattığımız zaman oyun bitmiyor veya duraklamıyor. Biz gerçek dünyada yaşarken, Popmundo karakterimiz de Popdünyada yaşamaya devam ediyor. 

Yani Popmundo bitmiyor. Yaklaşık 18 yıldır devam ediyor. Gerçek dünyada biz yaşarken, yemek yiyip uyurken, ders çalışıp sınavlarımıza girerken, mezun olup iş bulurken, hatta evlenip çocuk sahibi olurken bile Popmundo karakterimiz, ona yarattığımız dünyada yaşamaya devam ediyor.  

Popmundo’nun en eğlenceli tarafı, oyun dünyasında karşımıza çıkabilecek her karakterin arkasında gerçek bir oyuncunun olması. Popmundo, bilgisayara karşı oynanan bir oyun değil. Dünyanın rastgele bir ülkesinin rastgele bir şehrinden, tıpkı sizin gibi Popmundo’ya kaydolmuş gerçek kişilerle birlikte oynuyoruz. 

Bu oyunda grafiklerle, müzikle, animasyonlarla karşılaşmıyoruz. Her şey tamamen metin üzerine kurulu bir düzene oturtulmuş durumda. Oyunu bizler için ilginç hale getiren şeyler grafikleri ve müzikleri değil, bize sanal dünyada gerçeğe yakın bir yaşam sunması. İlk kurulduğu dönemde tamamen müzik endüstrisi tabanlı olan Popmundo‘ya zaman içinde evlilik, ebeveynlik, politika, bankalar, bilim, araştırma vb. gibi kavramlar eklendi ve Popmundo, sanal bir hayat platformu haline geldi.

Dilerseniz Popmundo’da yapabileceklerimizi adım adım inceleyelim. 

  1. Müzik Kariyeri
Qlq70asbcivOluwWqgc8y7qEs2tleQ4ycz5jXqHzEKwEy B9QNC8WpNLgSoF9glQiYPO9KT 53SSYaU7CXxNZ - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Oyunun ana amacı bir müzik grubu kurup konserler vermek, albümler ve single’lar yayınlamak, klip çekmek, dünya turumuzu tamamlamak, müzik yarışmalarına katılıp küresel anlamda büyük başarılar elde etmek. 

Popmundo’da tanıştığımız kişilerle müzik grubu kuruyoruz ve kariyer yolculuğumuza başlıyor. 56 günden oluşan 1 Popyıl içinde tüm dünyayı geziyor, konserler veriyoruz. Müzik grubumuzun türünü kendi zevkimize göre seçiyoruz. 

Seçtiğimiz yola göre ya insanın içini sızlatan bir Blues sanatçısı oluyoruz ya da sahnede keçi kesen bir Heavy Metal grubu haline geliyoruz. 

  1. Zombi Avlamak 
nFYSaTfmoTNhJH7kNwYwkLOTVH63Sxr5OlPzBQ6KTnn3R y7UJqOtE7vIyrXe 3PfG SonQL3 EoCW5IxXKJzb1xQMdV72fqJIo3bPx1C5jJUaPCuF LCpb OX8hi193Lf pLhk - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Ancak Popmundo müzikle sınırlı değil. Bu dünyada yapabileceğimiz birçok şey bulunuyor. Bunların en önemlisi zombi avcılığı. Her Popyılın 22.gününde ölülerin diyarına bir bilet kazanıp güzel dünyamızın güzel sakinlerini zombilerden kurtarmak için tüfeğimizi, kovanlarımızı ve zombi takip cihazımızı alıp ava başlıyoruz! 

  1. Yedi Denizlere Yelken Açmak
YZPhT7VW2rIAgcaEslZwzlPKPal p89oOJ4GvPuYZ5TvCQlFaVI 9T5CB7fyQcaiOnNgFAMJL xY6GK8U2I7u2xbpMVypMeqhpcOzSVeGLd w KE9QRCRTJCm7vznWpXhemOuuM - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Bir başka seçenek de müzik kariyerine ara verip bizi bekleyen diğer maceralara yelken açmak. Bunların başında Yedi Denizler serüveni geliyor. Oyunda bulduğumuz Altın Korsan Sikkesini kullanarak okyanuslara yelken açıyoruz. 

Rastgele bulduğumuz adalarda, doğru yollardan ilerleyerek definelere ve ödüllere ulaşmaya çalışıyoruz. Eğer her şeyi doğru yaparsak, okyanusların kabusu Kraken’in kaderini belirliyor, kazandığımız ödüllerle (ve büyük ihtimalle tahta bir bacakla) hayatımıza devam edebiliyoruz. 

  1. Çorak Diyarları Keşfetmek
tb5KM9dCit89who4L24C4plr8cCystIobka820kNFADCSweIVlnUFmxRuPR0RcJLtlk19OcUQ00 uOr9o81pYJ5c 5mDYQ9K42WQpcn9CI3mQfpQKVxJYwwXZQcHJpMrPTA ozg - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Oyunun gizemli bir bölümü de Çorak Diyarlar senaryosu. Kıyamet sonrasını konu alan bu bölümde Paslı Şişe Kapağımızı hava atıyor, ayaklarımızı üç kere birbirine vuruyor ve yola koyuluyoruz. 

Issız ovalar, çetin dağlar ve bina enkazlarının arasından ilerleyerek bu mekanlardaki gizemleri aydınlatmaya çalışıyoruz. 

Feneriniz, Azot Peroksit Şişeniz ve bumerangınız hazırsa, hepimizi korkutan bu yakın gelecek distopyasına doğru yola çıkabilirsiniz demektir! 

  1. Truva’da Gerçek Güzelliği Aramak 
8qK3ItSu3ZFG560wltcp68 bxGrMblJ75Bc3f eoowQbwR6LLr35Sm30CsTgIqFtf8Wa0Vn P8tAqwr3Ni1H3ubgVRCQWpmj62kSOL2gBXX w - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

İsveç kökenli oyunumuz, yoğun Türk oyunculara ithafen İzmir şehrinden yola çıkılan bir patika oluşturdu. 

Bu patikayı kullanarak Çanakkale’ye gidiyor, Gelibolu’nun en eski anıtlarından Truva Atı’nın sırlarını aydınlatmaya çalışıyoruz. 

Eski yazıyla hazırlanmış haritamızı aldıktan sonra yola koyuluyor, Truvalı Helen’in büyüleyici güzelliğini hep birlikte aramaya başlıyoruz. 

  1. Mars’a Gitmek 
1YH91GVagqd3v0B0NGHhrZbiP3AjZqpBUNgyLcOMA7ceLylNWzQBNvSFr39wMDFlsHNpy6hC Y0DPXmRNzyqJ7OlaiTER9fbZMADbK8JyvTpyU3Dm48S NKiwA8mj3WU7RM3tts - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Gerçek dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Popmundo, birkaç yıl önce hayatımıza yeni bir macera daha ekledi. 

Her şey Los Angeles’ta bir telefon kulübesinde başlıyor. Doğru adımları takip edersek USS Melvin Roketine binip uzun bir yolculuğun, uyku kabinlerinin, uzay mutantlarının ardından kırmızı gezegene ayak basabiliyoruz. 

Zaman makinesi bizi binlerce yıl sonrasına götürüyor, gelişmiş maymunlar arasından yolumuzu bulup uzay keşfinden sonra dünyamıza dönmeye çabalıyoruz. 

Popmundo’nun en zor ve en ciddi maceralarından biri olan Kırmızı Gezegen yolculuğu, sadece kendine ve zekasına güvenenlerin başarılı olabileceği bir macera. 

  1. Yangın Kulesinde Kahramanlık Yapmak
W5ZcuPOeeT8cPpeqlHBv3bKCia4sNEajBBNUTMIcUq5q CyU8hPAAl1ejNzlNwWNj - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Sadece ütopik maceralarla yetinmeyen Oyun Geliştiricilerimiz, geçtiğimiz dönemde bizlere bir maceranın daha kapılarını açtı ve Popdünya’daki gökdelenlerde yangınlar çıkmaya başladı. 

Günün rastgele saatlerinde çıkan yangınlara girebiliyor, gökdelende mahsur kalanları kurtarıp cesaret madalyalarımızı alabiliyoruz. 

Yangın Kulesi Armanız, oksijen tüpünüz ve ilkyardım çantalarınız hazırsa, isminizi en gözü pek kurtarıcılar listesine yazdırabilirsiniz. 

  1. Şeytan’ı Dize Getirmek 
j0Z1RqNNX6TIVJyUf qrKGxFoSYcWFVoTT2jjIfhgREAaNqcbfj7L5Wfe7nn5Y w iZ5nB07Qdz3ZFaJpfgRRIVevaLq5nn A9ZDm4 Y3c662uQpFFpI3HbYHc8I49X4dkcGOgI - Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Müzik kariyerinizde devrimler yaratmaya mı başladınız? Yolculuğunuz burada bitmiyor. Müzik kariyerinizin en prestijli başarılarından biri, Şeytana dahi müzik dersi verdiğinizde alınıyor. 

Bazen sahne performansımız o kadar şahane oluyor ki, Şeytan dize geliyor ve bize altın bir keman hediye ediyor. Ancak çok dikkatli olmalıyız, sahne performansımız yeterince iyi olmazsa, karşılığında Şeytan ruhumuza sahip olabilir! 

  1. Hayalet Avlamak 
- Yılların eskitemediği rol yapma oyunu: Popmundo - Figurex Oyun

Kendizini Venkman gibi mi hissediyorsunuz? O zaman sizi gizemli Antenora’ya alalım! 

Eğer bir gümüş sikke bulursanız, bu maceraya atılabilirsiniz. Proton Paketiniz, Ekto Gözlükleriniz ve PKO Metrenizin yardımıyla oyundaki hayaletlerden birini yakalayabilir ve ünlü bir hayalet avcısı olabilirsiniz! 

  1.  Paskalya Yumurtalarını Keşfetmek 

Oyunun en büyük gizemlerinden biri, oyuncuların bulması için saklanmış 4 adet paskalya yumurtasına ulaşmak. Bu yumurtalar oyunun en büyük gizemlerini oluşturuyorlar. 

Zombi patikasına, uzay yolculuğuna, mahzene ve çorak diyarlara saklanmış dört adet yumurtayı keşfedebilirseniz, gerçek bir Popmundo oyuncusu oldunuz demektir! 

Ancak küçük bir uyarıda bulunmakta fayda var: bu yumurtalar rastgele keşfedilecek şeyler değiller. Planınızı yapın, zekanızı kullanın ve işe başlayın! 

Gerçek dünyanın telaşından sıkıldıysanız www.popmundo.com adresine girerek sanal dünyadaki hayatınıza ilk adımı atıp bizlere katılabilirsiniz. Unutmayın, Popmundo tamamen ücretsiz bir oyun; burada başarılı olmak, bol bol arkadaş edinmeye bağlı. Bu yüzden aramıza katıldığınızda benimle – yani Leo Tai ile – iletişime geçmeyi unutmayın ki hep birlikte eğlenelim ve öğrenelim! 

Back to list

Bir cevap yazın