Öncelikle selamlar oyun hayranları hepinizi hoş geldiniz! Uzun zamandır sizler için bir şey yapmıyordum. Oyunlar hakkında bu kadar az içerik çıkartmamda lütfen kişisel bir şey almayın. Ben sadece oyun mecrasında çok takılan biri değilim. Ve genelde Bağımsız Video Oyunları veya MMORPG tarzı oyunlarla takılırım. İşte bu yüzden sizlere bugün oynamayı çok sevdiğim pixel oyunları sizler için “Pixel Oyun Önerileri” adı listenin altında yer verdim!

Pixel Oyun Önerileri listeme geçmeden siz bir oyuna başlamadan veya almada önce grafiklerine ve görüntü kalitesine göre seçiyorsanız iki kere düşünün derim. Çünkü az sonra göstereceğim oyunların bu tarz şeylere ihtiyaçları yok.

1. Dead Cells

Dead cells - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 18

Pixel Oyun Önerileri listemizin ilk ismi: Steam platform oyunları arasında ilk sıralarda yer alan Dead Cells, asla pes etmeyenler için tekrar ve tekrar ölüp dirildiğimiz, aksiyonun asla bitmediği ve ödüllerin bol bol olduğu metroidvania esinli rogue-lite bir aksiyon platform oyundur.

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Bitmek bilmeyen bir macera: Bir rogue-lite’ın tekrar oynanabilirliği ile her defasında yeni şeyleri öğrendiğin bu uçsuz bucaksız döngü seni içinden zincirleyerek asla bırakamayacağın bir bağ olur.
 • Canavarları öldürmek için binbir olasılık: Her katta daha zorlu canavarlarla kapıştığımız Dead Cells oyununda, sahip olduğun binlerce silah ve büyü ile benzersiz oyun deneyimi ve tabii ki, deli dolu savaşma açlığını doyuracaksın.
 • Sona ulaşmanın farklı yolları: Surlar mı, Mezarlık mı yoksa Cehennem Çukuru mı? Hiç fark etmez! Bir kere nasıl gidildiğini öğrendikten sonra kalıcı beceriler sayesinde, hedefine ulaşmak için yeni yollar keşfet.
 • Keşif sonu ödüller: Gizli odalar, minicik geçitler ve harika pixel manzaralar… Krallığı gezmek ve oranın geçmişi hakkında bulduğun ipuçlarını okurken biraz dinlen!
5f25efad010000c5da401910550572d0 - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Birbirinden farklı seviyeler ve geçilmesi zor olan bölüm sonu canavarları, sana oyundan keyif almaya teşvik edecek. Bunların yanında, savaştığımız kalenin gizemli geçmişi ve tuhaf görüşlü halimizle, bu oyunu harika yapan şeylerden sadece birkaç tanesi!
ÖLDÜR, ÖL, ÖĞREN, TEKRARLA.

2. To The Moon

To the moon - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 19

Son arzusunu yapay bir ortamda yerine getirmek için ölmekte olan bir adamın anılarından geriye doğru geçen iki doktor hakkında hikaye odaklı bir macera oyunu. Bir pixel oyun türünü bu kadar popüler yapan şey ya hikayesidir ya da bol aksiyonudur.
İşte bu konuda hikayesiyle birçok oyuncuyu göz yaşlarına boğan To The Moon, hikayesi kısmında benim en sevdiklerimden!

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • İlgi çekici bir hikaye: Ölmeden önce son arzusunu yerine getirdiğimiz hastamızın anılarında gezerken benzersiz ve aksiyondan uzak hikayeyi deneyimleyin!
 • Hikayeyi eğlendiren yan ögeler: Klasik macera oyun ürünlerinin yanında aynı zamanda klasik RPG esnekliğiyle oyun boyunca keşif yapıp hikaye hakkında yeni şeyler öğrenin!
 • Atmosfere sokan müzikler: Bir oyunun atmosferine dalmanız için bazı şeylere ihtiyacınız vardır ve bunların başında gelen müzikler, o anki durumu sizi en iyi yansıtandır. Kendine has film müzikleriyle To The Moon, sizi baştan aşağı etkileyecektir.
 • Dinamik: Soluksuz ilerleyebildiğiniz bu oyunda asla sıkılmadan sanki bir dizinin yeni bölümünü beklerken aldığınız merak duygusu ile bu oyunun sonuna kadar gideceksiniz!
- oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Dr. Rosalene ve Dr. Watts eşliğinde hastaların zihinlerinde onlara ikinci bir şans verdiğimiz To The Moon, özel hikayesiyle, yaşlı bir adam olan Johnny‘nin hayalini gerçekleştirme girişimlerini konu alıyor.

Zamanda geriye atılan her adımda, Johnny‘nin geçmişinin yeni bir parçası ortaya çıkıyor ve İki doktor, bir yaşam süresine yayılan ilginç olayları bir araya getirirken, yaşlı adamın neden ölmeye olan arzusunu bulmaya çalışıyorlar. Ama Johnny’nin son dileği yalnızca… Aya gitmek!

3. Undertale

Undertale - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 20

Evet, geldik Pixel Oyun Önerileri listemizin belki de en popüler ismine, Undertale! Eminim daha önce hiç oynamamış olmanıza rağmen adını bir kere duymuşsunuzdur. Peki onu bu kadar popüler yapan ne? Sadece yer altında yaşayan canavarların dünyasına düşmüş bir insanı kontrol ediyoruz… Bu mu?! Ama Undertale oyununu bununla sınırlarsak o zaman ayıp etmiş oluruz.

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Benzersiz bir savaş sistemi: Oyunun ilk canavarıyla yaptığınız karşılaşmada savaş bölümünün benzer oyunlardan tamamen farklı olduğunu göreceksiniz. Kalbinizin etrafını saran tehditlere karşı koruduğunuz ve karşı saldırıya geçtiğiniz bu savaş mekaniğini özel yapan şey: Karşınızda canavarı öldürmeden kazanabilmeniz.
 • Orijinal sanat seviyesinde bir çeşitlilik: Başlarda hikayemiz sizlere basit bir konuya sahipmiş gibi gelebilir fakat oyunun ilerisinde karşılaştığımız canavarlar ve mekanlar aslında bu oyunun o kadar da basit olmadığın kanıtıdır.
 • Akılda kalıcı harika müzikler: Oyunun başından oyunun sonuna kadar sizi çevreleyen müzikleriyle Undertale, asla ayrılmak istemeyeceğiniz bir dünya sunuyor.
  (Bu arada bu da benim oyunun en sevdiğim şarkısı!)
 • Deli dolu karakterler: Belki de seriyi bu günlere taşıyan o eşsiz karakterler! Sans, Toriel, Papyrus, Undyne… ve diğer tüm karakterler yaptıkları esprilerle ve davranışlarıyla sizlere hoş vakit geçirtebilir… Tabi eğer iyi bir çocuk olmaktan vazgeçerseniz o başka.
 • Gizemli bilmeceler: Oyun başta size basit bir pixel oyun gibi gözükse de aslında içinde barındırdığı karakterler ve olaylarla bitmek bilmeyen bir macera. Bunun yanında yaptığınız şeylerin geleceği ve bir sonraki oynayışınızı etkilediği için oyunu anlamak tahmin ettiğinizden daha zor olacak.
 • Ve evet bir köpek sahibi olabilirsiniz. Belki birkaç tane…
- oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 21

Oyunu bu kadar özel yapan bir diğer şeyse: Undertale tek bir kişinin elinden çıkan bir oyun! Evet kulağa o kadar uç gelmeyebilir ama bence o kadar da hafife almayın derim. Kendine has görselliğiyle başlayan sonrasında çılgınca karakterleriyle ilerleyen ve günün sonunda sizi merakta bırakan bir sonuyla bu oyun, birçok oyuna göre çok farklı bir seviyede… ❤

4. Stardew Valley

Stardew valley - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 22

Bu sefer bir yeraltına değil, başka bir şehre gidiyoruz. Pixel oyun camiasının en sevimli oyunu: Eminim ki herkes belli bir yaşa gediğinde: “Acaba buralardan gidip bir köye mi yerleşsem?” diye düşüneceği zamanlar olacak. Fakat bunu yapmanız için artık o yaşları beklemenize gerek yok. Çünkü bunu yapmanız için artık Stardew Valley var!

Çalıştığınız işten artık bıkmış durumdasınız ve kaçmak için fırsat arıyorsunuz. Ama o da ne? Büyükbabanız size Stardew Vadisi’ndeki eski çiftlik arazisini miras bırakıyor. Her şeyinizi geride bırakarak çiftlik hayatına atılıyorsunuz. Ve elbette bu hiç de kolay olmayacak.

Animalstrip2 - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Sizi çevreleyen boş araziyi yeşillendirin: Bu sahip olduğunuz yeni arazinizde ağaçlar, çalılar ve taşlar dışında hiçbir şey yok. O zaman alın kazma ve baltanızı çünkü temizlik zamanı. Oyunun başında size verilen bu kocaman arsayı istediğiniz şeylerle doldurabilirsiniz: Ekinler ekebilir, hayvanlara bakabilirsiniz. Ve aynı zamanda elde ürünlerinizi satabilirsiniz!
 • Birlikten kuvvet doğar: Yakın bir zamanda gelen güncelleme sayesinde artık Stardew Valley‘yi online bir şeklide dostlarınızla oynayabilirsiniz. Dostlarınızla daha hızlı gelişebilir, kaynakları paylaşabilir ve kendinizi oranın yerlilerine kanıtlayabilirsiniz. Dostlarla birlikte oynamak her zaman harika hissettirir, bu en kötü oyun olsa bile.
 • Zamanla becerilerinizi geliştirin: Oyunda belli seviyelere ulaştığınızda başarım ağacınız gelişir. Tarım, Madencilik, Düello, Balıkçılık ve Yiyecek Arama gibi sahip olduğunuz becerileri o şeyleri yaptıkça geliştirebilir ve yeni yeni kalıcı özellikler alabilirsiniz.
 • Kasabanın bir parçası ol: Oyun sadece ekin ekip hayvan büyüttüğümüz sonra da onarı sattığımız bir oyundan daha fazlası. Yeni taşındığımız bu kasabada her biri birbirinden farklı 30’dan fazla insan yaşamaktadır. Onlarla tanışabilir, konuşabilir, alışveriş yapabilir hatta bazılarıyla -yeterince çabalarsınız- evlenebilirsiniz bile.
  Her kişinin kendine ait günlük programı, doğum günü, benzersiz mini sahneleri ve sevdiği şeyler var. Bunları yaparak onlarla arkadaş olursunuz. Böylece size açılacak ve sizden kişisel sorunlarıyla ilgili yardım isteyebilir veya sırlarını anlatabilir!
 • Bu yeni ve gizemli toprakları keşfedin: Oyunda sadece sahip olduğunuz arazi değil aynı zamanda oyun boyunca her yerine gidebileceğiniz kocaman bir haritası da var. Bir mağara bulun ve tehlikenin içine dalın! Her katında sizi bekleyen canavarlarla çarpışın ve ödülünüzü kapın: Güçlü silahlar, işe yarar madenler ve yepyeni yerler!
 • Amacınızı unutmayın: Oyun size bir çiftçiden fazlası olmanız gerektirdiğini gösteriyor. Bu konuda da kasabaya yardım etmeniz gerek. Eski toplamla merkezi şuan berbat bir halde ve Jojo Market adındaki mega şirket orayı satın almak istiyor!
  İşte seçim sırası siz de ya kasaba halkına ait olan toplamla merkezini yeninden inşa edersin ya da uygun bir fiyata mega şirkete satarsın. Seçim senin.
- oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Daha öncesinde de söylediğim gibi Stardew Valley, bir çiftlik oyundan fazlası. Aslında oyun kendi içinde birçok özellik barındırıyor. Genel çiftlik oyunlarının yanında bazı günler madencilikle uğraştığınız bazen de sakin bir şekilde balık avladığınız çok çeşitli bir oyun!

Çok çeşitliliği ve sizi sıkmayan atmosferiyle Stardew Valley, benim ve birçok oyuncunun en beğenilen oyunları arasında yer alıyor.

5. Kingdom

Kingdom 1 - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 23

Artık kral/kraliçe olma zamanınız geldi! Tacınızı takın çünkü krallığınızı küllerinden yeniden doğurmanız gerek. İşte Kingdom oyununda bizler bir kral/kraliçe olma hakkı tanıyor. Halkınızı tekrardan kalkındırmak ve yaratıklara karşı onları korumak için vergi toplayarak ilerlemelisiniz (kelimenin tam anlamıyla).

Genel tanımıyla Kingdom, güzel ve akıcı pixel sanat estetiğine sahip olup tamamı minimalist olarak şekillenmiş 2D boyutu sidescrolling strateji ve kaynak yönetimi ana merkezde olduğu bir karışım oyunudur.

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Siz artık bir kralsınız/kraliçesiniz: Ana karakteri kral/kraliçe olarak oynadığımız bu oyunda kendinize yeni bir krallık kurmalısınız. Tabi bunu yapmak için önce askere ihtiyacınız var. Kesenizde kalan son paralarla yolda geçen köylüleri kendi soyunuzdan yapın ve krallığınız büyütmede onlara emirler verin.
 • Altınınız sayılı: Her ne kadar oyun başınızda kesenizde belli başı bir miktarda altına sahip olsanız da bu oyunda paranın kesenizde durması neredeyse imkansız. Tacınızı size saldıracak yaratıklardan korumak için bir krallık inşa etmeniz gerekiyor.
  Yoldan geçen köylülere para verin ve onları soyunuza katın. Gelişmenizde ve yaratıklara olan savaşınızda size çok yardımlarını dokunacak. Ha bu arada ne kadar vatandaşınız varsa o kadar da vergi demek 😉
 • Her şeyi önceden düşünün: Oyundaki asıl amacınız bir krallık kurmaktan ziyade kafanızdaki tacı korumaktır. Bu yüzden savaşacak bir orduya ve sığınacak bir kaleye ihtiyacınız var. Hava karardığında ortaya çıkan yaratıklara dikkat edin çünkü onlar altına bayılırlar. Tacınızı onlara kaptırmadan önce yere bir altın atın ve onlardan kurtulun…
 • Keşfedilmesi gereken yeni yerler: Sağa ve sola hareket ettiğimiz bu oyunda keşfedilmesi gereken çok şey var! Oyunda ilerleyebilmek ve yeni insanları soyunuza katabilmek için çevreyi araştırmanız gerek. Kim bilir belki bu bahsettiklerimden fazlasını bulursunuz…
Kingdom classic ucretsiz olarak yayinlandi - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 24

6. Katana ZERO

Katana zero - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 25

Her şeyin genel özetinden baktığımızda Katana ZERO, bir yerlere baskına gittiğimiz ve vahşice herkesi kesip biçtiğimiz ve size Hotline Miami oyununu hatırlatıyorsa hiç şaşırmayın derim. Bir samuray gibi giyinmiş ve üst düzey beceriye sahip olan kahramanımız Zero, ciddi konumdaki hedeflerine sızma ve alt etme konusunda usta bir kiralık katildir.
Ama bu oyun sizin bu düşüncelerle oyuna giriş yapmanızdan daha fazlasını sunuyor…

Untitled design - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 26

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Aksiyonun tadına var: Katana ZERO, baş döndürücü aksiyonuyla ve ölümle burun buruna geldiğiniz bir “neo-noir” aksiyon platformu olarak karşımıza çıkıyor. Güzel, acımasız akrobatik hareketlerle bir o yana bir bu yana atlayabilir ve rakiplerinizi kıymaya çevirebilirsiniz. Bunun yanında bazı bulmacalarda ve zor durumlarda zamanı kesin, onu manipüle edin ve görevinize devam edin.
 • Gizemli bir geçmiş: Kanata ZERO ilk başta aksiyon dolu 2D boyutlu bir platform oyunu olduğunu sizlere göstermiş olsa da oyunun ilerisinde gördüğümüz gizemli halüsinasyonlar ve garip rüyalar bizi oyunun içine çekmeyi başarıyor. Zero‘nun pişmanlıkları ve yaptığı hatalar yüzünden geçmişinden kaçmaya çalışsa da bunu başaramaz.
 • Görsel bir şölen: Cyberpunk bir dünyada geçen oyunumuz, atmosferi yansıtmada ve animasyonlarda gerçekten üst düzey iş başarmış. Karakter ve mekan tasarımları, ışıklandırma ve saldırı stilleriyle oyun zevkini doruklara çıkartabilecek bir sanatsallıkta.
 • Kendini geliştir: Her seviyede, sayısız bitirme yöntemi için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır. Düşmanınızı uygun gördüğünüz şekilde ortadan kaldırmak için gizli veya hızlı yaklaşımlar kullanarak düşmanlarınızı yaratıcı bir şekilde yok edin.
- oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Katana Zero size kısa gelebilir ancak 5-6 saatlik oyun süresinin her dakikasını çok iyi kullanıyor, tatmin edici bir katliam ve beyin yıkama anlatısını oyun bizlere harika anlatıyor.
Çoğu zaman bir oyun beni tamamen soğutabilir, sıkılmama neden olabilir fakat bu oyunda buna yer yok. Oyun o kadar hızlı ve akıcı bir şekilde ilerliyor ki oyunu bitirdikten sonra tekrar oynamak isteyebileceğiniz bir hissiyat yaratıyor.

Aslında seride benim tek yakınmam ve inanılmaz derecede küçük bir neden ama keşke keyif almak için biraz daha uzun olsaydı. Bu oyunu hemen hemen herkes için tavsiye etmekten çekinmiyorum.

7. Papers, Please

Papers please - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri
Oyunlarda Taze Kan Arayanlara: Pixel Oyun Önerileri! 27

Ve Pixel Oyun Önerileri listemizin son ismi: Tebrikler. Ekim emekçiler piyangosu sonuçları açıkladı. Ve adın çekildi. Hemen görevine yerleştirme için, Grestin sınır kontrol noktasında kabul Bakanlığına rapor verin. East Grestin’de sizin ve aileniz için bir daire sağlanacaktır. Bir 8. sınıf konutuna sahipsiniz. Yaşasın Arstotzka!

Oyunumuz olan Papers, Please böylece başlamış oluyor. Tüm süreç boyunca bir sınır kontrol memurunu olarak gelen kişilerin belgelerine baktığımız politik ve gerilim dolu bir rol yapma oyunudur. İnsanların belgelerini kontrol etmek ve sınırdan geçip geçmeyeceğine karar vermek, örgütlere karşı önlem almak ve ailene bakmak. Hata yapabilirsin çünkü insansın ama bunun sonuçlarına da katlanırsın… Arstotzka’ya hoş geldiniz!

Papersplease - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Oyunun İçinde Kaybolduğunuz Özellikler:

 • Farklı bir oyun deneyimi: Komünist Arstotzka devleti, komşu Kolechia ile 6 yıllık olan savaşını sona erdirdi ve sınır kasabası Grestin’in sınırları tüm ülkelere açıldı. Bizse sınırda görevli ona bir karakteri canlandırıyoruz.
  Amacımız sınırdan geçmek isteyen kişilerin belgeleri kontrol edip uygun olup olmadıklarına karar vermek. Ama şunu unutmayın Arstotzka gibi bir yerde yaşıyorsanız, her gün yepyeni şeylerle karşılaşmanız mümkündür.
 • Roman gibi bir hikaye: Bizimkine benzer bir ütopik dünyada Arstotzka adında komünist bir devletin altında sınır güvenliği memuru olarak çalıştığımız bu oyunda, binlerce insanı sınırdan geçirirken adeta klasik politika Rus romanında gibisiniz.
  Devletinize hizmet verdiğiniz bu yıllarda gerçekten de Kolechia’dan gelenlere güvenebilir misiniz?
 • Birden fazla hayat: Gününüzün her saatinde sınıra gelenlere “Geliş amacınız nedir?” sorusu ileterek aslında birbirinde farklı hayat hikayeleri öğrenirsiniz. 7’den fazla farklı hayatı verdiğiniz kararlarla görebileceğiniz 7 farklı kişi… Peki ne yapacaksınız: Eksik belgeleri olmasına rağmen onlara yardım mı edeceksiniz yoksa bilinçli bir Arstotzka memuru olarak görevinizi doğru mu yapacaksınız? Seçim sizin.
 • Aile geçindirmek o kadar kolay değil: Her bir günün sonunda geçirdiğiniz kişi başınıza aldığınız parayla ailenizi geçindirmek zorundasınız. Eşiniz, çocuğunuz, amcanız ve kayınvalidenize baktığınız bu koca ailede, mevcut durumunuzu korumalı ve onlara iyi bir hayat sürdürmelisiniz.
  İyi bir hayat demişken; 8. sınıf bir evde de oturmak hiç de iyi bir hayat olamaz öyle değil mi? Eğer yeterince iyi bir memur olabilirseniz, 5. sınıf bir evde bile yaşayabilirsiniz.
Indir - oyunlarda taze kan arayanlara: pixel oyun önerileri! - figurex oyun önerileri

Elbette bunların yanında söylemediğim tonla şey var. Oyunda vereceğiniz ya da yaptığınız şeylere göre birden fazla sona ulaşabilirsiniz: Bir yandan EZIC adında bir örgüte katılabilir ve Arstotzka’nın kaderini değiştirebilirken bunun yanında bunlarla hiç ilgilenmeyip bu berbat ülkeden sahte bir pasaport alıp ailenizi arkada bırakarak kaçabilirsiniz.

Yani kısacası, Papers, Please öyle masa başı bir işte tüm gün vaktinizi harcadığınız ve insanların belgelerini kontrol ettiğiniz bir oyundan daha fazlası. Roman gibi işleyen bu hikayenin içinde ana karakter olma şansı artık sizin! E, daha ne duruyorsunuz: Belgeler, lütfen!

Bugünlük de Pixel Oyun Önerileri listemizin sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok oyun içeriğine ulaşmak için BURAYA veya oyunlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için BURAYA tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli oyun günleri dilerim!

Related Posts

Bir cevap yazın