Yapımcı Şirket: Team Junkfish

Yayıncı Şirket: Bağımsız

Oyun Türü: Korku, Gerilim, Hayatta Kalma

Platformlar: PC

 

Son dönemde özellikle Outlast‘tan sonra bir korku oyunu çılgınlığı başladı. Ve açıkçası bir korku oyunu oynamak bana sorarsanız korku filmi izlemekten 10 kat daha korkutucu. Çünkü izlerken sadece başkasının yaşadığını izliyorsunuz. Ancak oyun oynarken kontrollerini de siz sağladığınız için oyunun tüm heyecanı ve gerilimini içinizde hissediyorsunuz. İşte bu çılgınlıktan faydalanan bir oyun daha. İsmi “Monstrum“, Latincede Yaratık anlamına geliyor.

Oyuna bir gemide başlıyoruz. Ve amacımız gemiden çabucak kurtulabilmek. Oyunun gemide geçmesi sizi daha çok geriyor çünkü kocaman bir gemi ve siz tek başınasınız. Tabii gemideki “insan” açısından tek başınasınız. Gemide olmasının bir kötü yanı da yaptığınız her işin, attığınız her adımın ve elinizle dokunduğunuz her şeyin büyük bir ses çıkartarak yankı yapacak olması. Klasik korku oyunlarındaki gibi notları toplayarak oyunumuza devam ediyoruz.

 

Rusty containers stacked in two rows, standing in dock

Oyunda bu kocaman gemiye 3 farklı yaratık tipi arasından bir tanesi koyuluyor. Ki 3 tane olsaydı gerçekten zor olurdu. Yine bir Daylight, Dead Space gibi diğer korku/gerilim temelli oyunların aksine Outlast‘ta, Alien: Isolation‘da olduğu gibi kaçma ve saklanma mantığı var. Fakat bu oyunda içinde bulunduğunuz gemideki yaratığa bir kere yakalandığınız zaman sürekli peşinizden koşmaya devam ediyor. Ayrıca yaratıkla göz göze geldiğiniz anda oyun bitiyor. Bu özelliği diğer korku oyunlarıyla karşılaştıracak olursak, Outlast‘ta size kaçmanız için birkaç defa şans veriliyor. Alien: Isolation‘da uzaylı size saldırırken yine bir ihtimal karşılık vererek ölmeyebiliyorsunuz. Amnesia: Machine for Pigs‘te genellikle ses ve görüntüyle korkutmaya yönelik unsurlar olsa da bazen kaçmanız gereken yaratıklar ortaya çıkıyor. Monstrum‘da ise kaçmaya çalışmak en iyi fikir gibi görünüyor.

Monstrum-feature

Monstrum‘da ise yaratıkla göz göze gelindiği anda oyunun bitmesi pek hoşuma gitmedi açıkçası. Çoğu oyunda en azından bir şans daha elde edebilme ihtimalimiz olduğu halde, bu oyunda yaratığın gözüne baktığınız anda oyun sona eriyor. Ayrıca bu kadar tehlikeli ve çabuk sonlanabilen bir oyunda siz kaçmak için bir şeyler bulmaya çabalıyor ve etrafı dikkatlice aramaya çalışıyorsunuz. Yani arkanızda bir yaratık olduğunu ve sizi kovaladığını düşünmek, bir yandan da etrafı detaylı bir şekilde aramak sizin için oldukça zor olacak gibi görünüyor.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın