Merhaba arkadaşlar. Bugün sizinle çok güzel bir haberi paylaşacağım. Hepimizin sevdiği yazar Osamu Dazai’nin hayatı sonunda film oluyor. Üstelik Osamu Dazai‘yi son zamanlarda çoğunuzun Gintama Live Action’undan tanıdığınız Oguri Shun canlandıracak.

Yönetmen Mika Ninagawa 3 Aralıkta Osamu Dazai‘nin No Longer Human adındaki ünlü romanını yazarın hayatına dayanarak yeniden çekeceğini açıkladı. Osamu Dazai‘yi de yukarıda da dediğim gibi başarılı oyuncu Oguri Shun canlandıracak.

81d afhbowl. Ri - osamu dazai'in hayatı film oluyor - figurex kültür

Çekimleri Kasım ayında başlayan filmin çekimlerin bu ay içinde sona erecek. Film 2019’da yayınlanacak.

Bilmeyen okuyucuların kafasında şimdi kesin şu sorular vardır.

  1. Kim bu Osamu Dazai?
  2. Osamu Dazai anime karakteri değil miydi?

Bu üç soruyu sizin için cevaplayayım.

1) Kim bu Osamu Dazai?

Osamu Dazai Japonya’nın en ünlü yazarlarından bir tanesidir. Evet benden alabileceğiniz bilgi bu. Çünkü daha öncesinde Muhammet Şahin adlı yazarımız bu harika yazarın hayatını siz okuyucular için en ince detayına kadar araştırıp yazdı. Adının üzerine basarsanız o yazıyı otomatikman görebilirsiniz.

 

2) Osamu Dazai anime karakteri değil miydi?

Evet arkadaşlar doğru diyorsunuz. Osamu Dazai harika bir anime olan Bungou Stray Dogs’un karakterlerinden biridir. (İzlemediyseniz kesin izleyin)

Tenor - osamu dazai'in hayatı film oluyor - figurex kültür

Ama şöyle bir durum var ki o animedeki her ünlü karakter zaten Japonya’nın ünlü edebiyatçılarından birinin adını almıştır. Mesela Akutagawa yeteneği olan Rashamon onun en ünlü kitaplarından biridir. Okuyan biri olarak diyorum harika kısa hikayelerle dolu bir kitap. Bence kesin okuyun.

 

Yukarıda da dediğim gibi film No Longer Human kitabının Osamu Dazai’n hayatına uyarlanmış hali olacak.

Mao. Png 1 - osamu dazai'in hayatı film oluyor - figurex kültür

Filmde Osamu Dazai’n yaşamı ve hayatındaki üç kadının yani eşi ve iki metresinin kurgusal biyografisi olacak.

Osamu Dazai’nin 2009 yılında çıkan Aoi Bungaku adlı animede de No Longer Human kitabı dört bölümlük bir yere sahip olmuştur.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın