Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim ve yeni bir Bir Kitap Bir Anime yazısı ile de karşınızdayım. Bu seferki yazımda size son zamanların en çok izlenen animelerinden biri olan Tensei Shitara Slime Datta Ken ‘i ve okuyanların kafasında ciddi soru işaretleri bırakan On Küçük Zenci kitabını tanıtacağım. Umarım beğenirsiniz.


Bir Kitap Bir Anime – 8


Agatha Christie

On Küçük Zenci


On kucuk zenci - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür

Yayınevi: Altın Kitaplar

Sayfa Sayısı: 191

Konusu: Birbirini tanımayan 10 insan farklı farklı nedenlerle Zenci Adasına çağrılır. Kimi tatil için, kimi ise iş için oraya gider. Ama orada geçirdikleri ilk gün nereden geldiği belli olmayan bir ses onları bazı cinayetlerle suçlar. Hemen ardından da misafirler teker teker ölmeye başlar.


Benim düşüncem…

Okuduğum en iyi Agatha Christie kitabı olabilir. Başından sonuna kadar sizi içine hapsediyor. Kendinizi kitaba bir kez kaptırdığınızda sizi öyle bir içine çekiyorki nasıl bitirdiğiniz anlamıyorsunuz. 

Öncelikle size kitabın adının neden On Küçük Zenci olduğunu anlatayım. Tabi adaya çağrılan on kişiden alıyor olsada Frank Green tarafından 1869’da yazılan On Küçük Zenci şiirinden de geliyor. Frank Green gerçek biri mi bilmiyorum. İnternette araştırdım ama bir şey bulamadım. Gerçi 1869 doğumlu birinin mezar taşını buldum. Aman neyse. İşte bahsi geçen şiir.


On küçük zenci yemeğe gitti,

Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.

Dokuz küçük zenci çok geç yattı, 

Sabah biri uyanamadı. Kaldı sekiz.

Sekiz küçük zenci Devon’a gezmeye gitti,

Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.

Yedi küçük zenci odun kırdı, 

Biri baltayla kafasını yardı. Kaldı altı. 

Altı küçük zenci kovanla oynadı,

Birini yaban arısı soktu. Kaldı beş.

Beş küçük zenci hukuka merak sardı,

Biri yargıç oldu. Kaldı dört.

Dört küçük zenci denize yüzmeye gitti,

Birini kırmızı balık yuttu. Kaldı üç.

Üç küçük zenci hayvanat bahçesine gitti,

Birini büyük bir ayı kaptı. Kaldı iki. 

İki küçük zenci güneşte oturdu,

Birini güneş çarptı. Kaldı bir.

Bir küçük zenci yapayalnız kaldı,

Gidip kendi astı.

Ve kimse kalmadı…


İlginç bir şiir öyle değil mi? Agatha Christie otobiyografisinde bu kitabı yazarken çok zorlandığını söylemiş. Kitabı uzun bir planlama sürecinin sonunda yazmış. Ki kitap öyle herkesin aklına gelebilecek tarzda bir kitap değil bence. Kitapta Agatha Christie’nin yarattığı ünlü dedektiflerden hiçbiri yok. Sadece adadaki on kişinin gözünden anlatılan bir kitap. 

Adada o on kişi dışında kimse yok (gerçekten öyle mi acaba?) ve her ölen kişiden sonra insanlar daha da bir geriliyor. Çünkü kim yaptı kimse bilmiyor. Şu yaptı diyebileceğiniz biri yok kitapta. Kitap öyle ince ince detaylandırılıp yazılmış ki okurken cevapsız kalan tek sorunuz katilin kim olduğu oluyor. 


Giphy - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür


Türkiyede tiyatrosu yapıldı

On kucuk zenci1 - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür
Bir Kitap Bir Anime - 8 7

On Küçük Zenci tiyatrosu şu anda hala Kadıköy Ak’la Kara sahnesinde oynanmakta. Üstelik Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu Ediz Hun bu yapım ile ilk kez tiyatro sahnelerine çıkıyor. Ben gidebilirsem gideceğim. Eğer tiyatro seviyorsanız bence sizde kaçırmayın. Gördüğünüz üzere oyuncu kadrosuda oldukça iyi.

Oyuncular

  • Ediz Hun
  • Ali İl
  • Pelin Turancı
  • Özdemir Çiftçioğlu
  • Oya İnci
  • Fatih Gülnar
  • Hakan Akın
  • Cengiz Eşiyok
  • Ilgın Angın
  • Ozan Altuntaş

Tiyatro hakkında detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Eveeeet kitap kısmını bitirdiğimize göre sıra geldi anime bölümüne. 


Tensei Shitara Slime Datta Ken – MAL: 8,08


972787 - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür
Bir Kitap Bir Anime - 8 8

Tür: Fantastik – Shounen

Bölüm Sayısı: 24

Konusu: Satou Mikami 37 yaşında sıradan bir insandır. Bir gün bir soyguncu tarafından öldürülür ve gözlerini yeniden açtığında kendini daha önce görmediği fantastik bir dünyada bulur. Ama küçük bir sorun vardır. O artık insan değil bir slime’dır.


Benim düşüncem…

Sizin kafanızdan ne geçtiğini tahmin edebiliyorum. “Bu kız Tensei Shitara Slime Datta Ken‘i daha yeni mi bitirdi?” Diyorsunuz değil mi? Evet daha yeni bitirdim. İsterseniz tuhaf bir alışkanlık deyin isterseniz bir şey demeyin ama ben insanlar bir animeyi kesin izle kesin izle diye bastırdığında izleyemiyorum. Baskı yapılması hoşuma gitmiyor. Bu yüzden Tensei Shitara Slime Datta Ken ‘i  bu kadar erteledim. Daha da ertelerdim ama ikinci sezonu geleceği için izleyeyim dedim. İzlediğime değdi. Oldukça güzel bir animeydi. Çizimlerinden içindeki olaylara kadar her şeyiyle harika bir animeydi. 


A775c95346922e78044779d34fc3650b - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür

Tabi üzerinde daha fazla durmalarını istediğim şeyler de yok değil. Misal sadece openingde gördüğümüz ama animede bir türlü görmediğimiz karakterler var. Ucundan bile olsa en azından tanıtmak için adları geçse güzel olurdu. Mesela Veldora’yı ilk bölümlerde gördük ve sonrasında adı çok az geçti. Onu kurtarmanın yolundan bahsettiler ama arada sırada Rimuru’yu bunun hakkında bir şeyler düşünürken görsek güzel olabilirdi. 

Slime olayıda aslında çok güzel işlenmiş. Normalde ana karakter aşırı güçlü olduğunda beni rahatsız ediyor. Ama Tensei Shitara Slime Datta Ken‘de nasıl böyle güçlü oluyor, kullandığı yetenekleri nasıl elde ediyor oldukça güzel bir şekilde gösterilmiş. Tabi genede bazı yerlerdeki yenilmezliği sinir bozucu. Ama olsun. Bunları izlemek bile eğlenceli. Komediyi çok güzel kullanmışlar.


Colorlesseverlastingflounder small - bir kitap bir anime - 8 - figurex kültür

Tensei Shitara Slime Datta Ken animesi bir İsekai animesinde ne arıyorsanız size sunuyor. Yerinde komedi sahneleri, yerinde dram sahneleri, yerinde savaş sahneleri ile neredeyse sizi hiç sıkmıyor. Hatta kendi kendime keşke ikinci sezonunun başlamasına yakın izleseydim dedim. Çünkü çok ilginç şeyler gerçekleşecek gibi görünüyor. 

Eğer isekai animeleri izlemeyi seviyorsanız Tensei Shitara Slime Datta Ken kaçırmamanız gereken bir seri bence. Hem yakında yeni sezonuda gelecek. Fazla beklemenize gerek kalmayacak. İzlerken sıkılmayacağınıza sizi garanti edebilirim. oldukça zevkli bir seri. 


Animenin openingini de buraya bırakıyorum.


Diğer Bir Kitap Bir Anime yazılarımızı ve başka kitap inceleme yazılarımızı okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Eğer sizinde önermek istediğiniz bir kitap ya da anime varsa yazmaktan çekinmeyin. 

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın