Öncelikle selamlar, yüze aşkın anime bitirme gururunda olan anime aşıkları sizler de hoş geldiniz! Bugün sizlerle uzun bir zamanda sonra anime ve film incelemesi ile karşınızdayım. Bugünkü inceleme yapacağımız anime yıla damga vuran ve en iyi anime ödülü alan Demon Slayer animesini yeni filmi Demon Slayer: Mugen Train! inceliyor olacağız…

1 - Herkesin Beklediği Demon Slayer: Mugen Train İlk İnceleme - Figurex Anime Önerileri

İncelemeye geçmeden önce aramızda hala soru işaretleri var gibi duruyor. Daha önceden Demon Slayer animesini duymayanlar veya yeni başlayanlar için özet geçmek gerekirse…

 “İblisler tarafında ailesinin canı ve kardeşinin insanlığı alınmasıyla içinde intikam ruhu bürüyen Tanjirou, iblislerle savaşan bir avcılar birliğine katılarak hem kardeşinin tekrardan insan olması hem de dünyadan bu iblis ırkının sonunu getirmek için elinden ne gelirse yapmaya hazırdır…”

(Konu ve hikaye ilgini çektiyse daha fazla detaylı bilgi için Burası!)

Bu bilgilerden sonra da artık bu animeden haberi olmayan yoktur… Birinci sezonla birlikte maceranın başında kaldığımız Tanjiro ve onun saz arkadaşlarını bela asla bırakmaz.

 Gizemli bir trende kaybolan insanları bulmak ve buna neden olan her neyse onun icabına bakmak için yola çıkarlar ama bu yolda yalnız değillerdir. Yanlarında Alev Sütunu Rengoku da vardır. İşler onlar için daha da zorlaşırken gölgeler arasından çıkan Enmu’nun başka planları vardır…

Mugen Train filminin bahsettiği konu bu şekilde ilerliyor. Peki film nasıldı? Sonuçta yılın en çok beklenen serilerinden biri olan Demon Slayer: Mugen Train acaba bekleneni karşıladı mı? Artık bu tür sorulara bir ışık tutmak gerekli.

GENEL GÖRÜŞLERİM

Demon Slayer Kimetsu no Yaiba the Movie Mugen Train - Herkesin Beklediği Demon Slayer: Mugen Train İlk İnceleme - Figurex Anime Önerileri

Şahsen bir manga okuru olarak cidden filmde güzel bir iş çıkarmışlar. Kolay unutulmayacak özgün bir içeriğe imza atan Demon Slayer: Mugen Train gişe kısmında da beklentiyi yükseklere çıkardı. Birinci sezonun devamı şeklinde ilerleyen seri hayranları tarafında büyük bir övgü ve memnunluk yağmuruna tuttu.

 Ama her ne kadar güzel bir iş çıkarsalar da benim gibi en ufak şeylere gözleri çarpan insanlardan tam not alamadılar.

Demon Slayer: Mugen Train
filmini sinemaya taşımak ilk sefere de beni çok heyecanlandırmıştı çünkü sinemada normal bir TV animesinden çıkıp daha üst bir seviyede yeniliklere açıktı. Sizlerin de bildiği animedeki görsellik ve ışık oyunları çok güzeldi ve hele savaş sahneleri…

 Ama bu filme bu tarz ayrıntılara pek göze çarpmıyor gibi. Yani müzikler ve renkler sizleri ortama soksa da TV animesinin gölgesinden bir türlü çıkamamıştı.

Sanki film izlemek yerine daha çok parça parça hazırlanmış kısa sahneler gösteriliyor gibiydi. Tabi burada onları suçlamamak gerek sonuçta animede olduğu gibi geçişler beklemek biraz aptallık olurdu. Ama göze batma konusunda biraz daha düzenlemeye ihtiyacı var.

KONU VE HAZIRLANIŞ

demon slayer mugen social featured - Herkesin Beklediği Demon Slayer: Mugen Train İlk İnceleme - Figurex Anime Önerileri

Fragmana bakmadan önce stüdyonun Ufotable olduğunu görünce ilk seferde çok heyecanlanmıştım. Sonuçta daha önceden yapmış oldukları Heaven’s Feel üçlemesi harika bir filmdi. Aynı şeyi Demon Slayer: Mugen Train için de olacağına inanmıştım.
Ama hevesim kursağımda kaldı… Yani film başarılı ama o üçlemenin yanında bile geçemez.

 2020’nin lanetleri arasında bir tane daha madde ekleniyor. Sizlerin de bildiğiniz olaylar yüzünden her sektör felaket seviye kötü durumda! Eh, tabi bu animeler için de geçerli. Demon Slayer: Mugen Train harika bir şekilde hazırlanmış bir bomba olmasına rağmen ellerinde patlamış oluyor.

Sahnelerde seyircinin heyecanını ve adrenalini taşımasında müziğin beli kırılmış olabilir. Ortamı canlandırması için aksiyon sahnelerine ve görsellere tutunmak istesem de bana elini sadece müzikler uzattı. Animesinde aldığım zevki filmde pek fazla hissedemedim.

ANİMASYON VE HİKAYE

mugen train 1280x600 1 - Herkesin Beklediği Demon Slayer: Mugen Train İlk İnceleme - Figurex Anime Önerileri

Animesini konuşan insanlar arasında filmin konusundan çok çizimleri ve animasyonu konuşulan tek yapımda çizimlere laf atmak beni biraz yaralıyor. Animede savaş sahneleri sayesinde büyük bir hayran kitlesi almış olsa da aynı zaman da kendi kuyularını kazıyorlardı.

 Karakter tasarımları küçük ayrıntılarla şahane olmuş olsa da konu savaşlara geldiklerinde neredeyse kıpırdamadan rakibinin icabına bakıyorlar. Tabi burada animasyonu yapanlara suç atamayız. Çünkü onca detayı her karede çizmek biraz zor olurdu. Böylelikle de istenilen etkiyi yaratamadı.

Her ne kadar birçok hayran bu dediklerime karşı çıkacak olsalar da animasyonun gereken başarısını daha da öteye çıkarabileceklerine inanıyorum.

rennnnn - Herkesin Beklediği Demon Slayer: Mugen Train İlk İnceleme - Figurex Anime Önerileri

Hikayesi, tamamen hayranlar için hazırlanmış gibi duruyor. Yani en basit bir örnek vermek gerekirse filmin afişine bakmanız ve filmin konusunu ne olduğunu tahmin etmeniz yeterli. Animesinde yer alan konu bağlamını bir türlü yıkamamakla birlikte keşke film animenin devamı olmak yerine ayrı bir yerde bizlere gösterilse daha başarılı olabilirdi.

İncelememizin sonlarına doğru gelirken son sözlere bir değinelim.

Filmi izlerken keyif almak ve hoş vakit geçirmek için cidden güzel bir noktada kendini gösteriyor. Şahsen yapımı tam anlamı ile sevmesem de film cidden keyif vericiydi. Animenin hayranları filmin gişe sayısı ile havalara uçarken biz sizlere olabildiğince tüm yönlerini göstermek istedik. Her ne kadar film bir başyapıt olmasa bile hikayedeki tutarlılık ve sizleri yeni bölümlere getiren merak duygusu çok memnun ediciydi.

Bugünlük anime incelemesinin sonunda geldik. Umarım öğretici ve bilgilendirici olmuştur. Bir hata yaptıysam şimdiden özür dilerim. Eğer bunu yorumlar kısmında belirtirseniz çok mutlu olurum. Bunun gibi birçok anime incelemesine ulaşmak için Buraya veya kullandığım kaynağa ulaşmak için Buraya tıklamanız yeterli. Şimdiden herkese iyi ve keyifli anime günleri dilerim!

Back to list

Bir cevap yazın