Film

Haftanın Tavsiyesi: Tetikçinin Gecesi (Collateral)

Tom Cruise Collateral

Haftanın Tavsiyesi: Tetikçinin Gecesi (Collateral)

Yönetmen: Michael Mann

Senaryo: Michael Mann, Frank Darabont

Müzik: James Newton Howard

Oyuncular: Tom Cruise, Jamie Foxx, Mark Ruffalo, Javier Bardem, Jada Pinkett Smith

2015’ten beri, animeseverler için kaliteli içerikleri ile faaliyet gösteren Figurex sitesinde; ben de bu haftadan itibaren sinema yazılarıyla ve film tavsiyeleri ile karşınızda olacağım. Film tavsiyelerimin ve sinema yazılarımın, Figurex müdavimi sinemaseverler için faydalı olacağını umarak…

Bitmek Bilmeyen Gece ve Seri Cinayetler

Bu haftanın tavsiyesi, usta yönetmen Michael Mann’ın, 2004 tarihli aksiyon-gerilim türündeki filmi Collateral.

Michael Mann Hollywood’un her zaman ayrıksı yönetmenlerinden biri oldu. Bazı filmleri sinemaseverler için hayal kırıklığı yarattı bazı filmleri ise onun geniş bir hayran kitlesine sahip olmasını sağladı. Son filmi -2015 yapımı Blackhat- her ne kadar sinemaseverlerin beklentilerini karşılamasa da Daniel Day Lewis’in başrolünde olduğu Son Mohikan(1992), Al Pacino’lu ve Robert De Niro’lu Büyük Hesaplaşma(1995) gibi filmler ile geniş kütlelerce takdir edildi.

Usta yönetmen bu filmde de geceleri taksicilik yaparak hayallerine ulaşmak için çabalayan Max(Jamie Foxx) ve onun taksisine binen oldukça “gizemli” bir adam olan Vincent’in(Tom Cruise) gerilim dolu hikâyesini beyazperdeye taşıyor.

Sıradan bir polisiye-gerilim bir filminden farklı olduğunu daha ilk dakikalardan itibaren hissettiriyor Collateral. Çünkü film, başından sonuna kadar iyi yazılmış diyaloglara sahip. Bu zaviyeden bakıldığında filmin; metropolde yaşam, bireyselleşme, şiddet gibi konulara yerinde eleştiriler getirdiğini söylemek mümkün. Hangimiz gerçekten kendimizden başkasını düşünüyoruz ki?

Filmimiz, kurgusu son derece düzgün yapıldığı için başından sonuna kadar temposunu hiç kaybetmiyor. Bu vesile ile 2005 Oscar ödül töreninde, en iyi kurgu dalında aday gösterildiğini hatırlatalım. Sonlara doğru filmin temposu iyice artıyor ve sinemaseverleri oldukça tatmin eden bir finalle de bitiyor.

Oyunculuklara gelince Tom Cruise bana göre kariyerinin en iyi performansını gösteriyor. Aslında bu filmden önce de Oscar ödülü peşinde koşan Cruise, bu filmle maalesef herhangi bir adaylık alamamıştı. Filmde asıl sürprizi Jamie Foxx yapıyor: Max rolünde son derece doyurucu bir portre çiziyor… Zaten bu rolü ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında, Akademi Ödülü’ne aday gösterilmişti. Yan rollerde, Mark Ruffalo ve Javier Bardem, iyi oyunculuklar ile katkı sunuyorlar bu gerilime.

Michael Mann, 1999 tarihli Köstebek (The Insider) filmindeki kullanmaya başladığı biçim özelliklerini, bu filmde de kullanıyor. Kamera kullanımı, kurgu, renkler, mekânlar ve usta müzisyen James Newton Howard’ın enfes müzikleri, bize o filmi hatırlatıyor sanki.

Film yer yer inandırıcılığını kaybediyor:

Bütün bu iyi niteliklerinin yanında, aksayan tarafları da var filmin: Mesela gece kulübündeki çatışma sahnesinde olduğu gibi, biraz fazla Hollywood fantezisine kapılıp zaman zaman inandırıcılığını kaybedebiliyor. Birkaç tesadüfü görmezden gelirseniz ve bu tür sahnelere takılmazsanız Collateral, size harika bir polisiye-gerilim tarzında macera sunuyor. Benim gibi düşünüyorsanız buyurun bakalım…

Tetikçinin Gecesi ( Collateral ):

Daha fazla film eleştirisi için BURAYA tıklayınız.

Bir cevap yazın