Vinland Saga

Vinland Saga Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese selamlar,

Bu tanıtım benim ilk yazım olacak ve bunun da Vinland Saga gibi bir animeyle olması gerçekten heyecan verici. Umarım keyif alırsınız.

Tür: Aksiyon, Macera, Dram, Tarih, Seinen

Yayın Tarihi: 2019

Bölüm Sayısı: 24

MAL Skoru: 8.77

Konusu:

Thorfinn denizleri gezip efsanevi yer olan Vinland’a ulaşan yaşlı denizcilerin hikayeleriyle büyümüştür. Efsaneye göre Vinland savaşmaya gerek olmayan verimli topraklara sahip sıcak bir memleketmiş ki bu Thorfinn’in büyüdüğü kar ve buz ile dolu İzlanda’nın ve şu an paralı askerlik yaptığı yerin tam tersidir. Artık ev dediği yer savaş alanıdır ve amacı ise babasının katilini bulup intikam almak ve onurlu bir savaşçı gibi ölmektir!

İngiltere ve Danimarka arasındaki savaş gitgide büyümektedir. Herhangi bir tarafla müttefik olmak güç dengesine büyük bir darbe indirecektir. Bu kargaşanın arasında Thorfinn, babasını öldüren kişi olan Askeladd’dan intikam almalıdır.

Eleştiri:

Vinland Saga’dan sorumlu olan ve ayrıca Shingeki no Kyojin’in de stüdyoluğunu yapmış olan Wit Studio’nun gayet iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Grafikler gerçekten başarılıydı. Animenin Vikinglerle ilgili olması benim zaten baştan ilgimi çekmişti. Ana karakterin amacının intikam olması klişe gibi görünebilir ancak hikaye ilerledikçe bu durumun daha karışık bir hale geldiği anlaşılacaktır.

Benim animeden zevk aldığım bir yön ise ana karakterin kendi dünyasında yaşadığı olaylar bir yana  diğer karakterlerin, sıradan insanların ve hatta ülkelerin bile hikaye ilerleyişi açısından en az ana karakter kadar önem taşımasıydı. Hikayenin ilerleyişi biraz yavaş gelebilir ancak hikaye ve karakter gelişimi için bunun gerekli olduğunu ve buna değdiğini düşünüyorum. Özellikle Askeladd’ı kendi başlığı içerisinde yazsam bile abes düşmezdi belki de.

Vinland saga 3 - vinland saga tanıtım ve i̇nceleme - figurex anime tanıtımları

Animenin müzikleri, dövüş sahneleri ve zaman zaman göreceğimiz taht kavgaları ile bu animenin 2019’un en iyi animeleri arasında olduğunu düşünüyorum. Vinland Saga’nın ilk sezonu tamamlanmış durumda ve ikinci sezona dair resmi bir bilgi yok ama bence devam edecektir. Mangasını okumayı samimiyetle tavsiye ederim. Benim anime hakkında görüşlerim bunlar. Sizin de değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Daha fazla anime incelemesi için Buraya ve anime resmi sitesine ulaşmak için Buraya tıklayınız.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın