Anime Tanıtımları

Nana Tanıtım ve İnceleme

2hJNfE

Nana Tanıtım ve İnceleme ile herkese bir kez daha merhabalar,

Karantina günleri benim için anime izleyerek geçiyor. Bazen izlediğim animeleri tekrar izlemek istiyorum. Nana onlardan bira tanesi oldu. Uzun zamandır shounen ve shoujo izlediğim için tamamen yetişkinlere yönelik anime izlemeyeli uzun zaman olmuş gibi hissediyorum.  Animenin en can alıcı noktası müzikleri olduğu için yazı aralarına önerilerimi bırakacağım.

NANA

Tür: Josei, Dram, Romantizm

Yayın Tarihi : 2006

Bölüm Sayısı : 47

Konusu :

Nana Komatsu, kolayca aşık olan ve etrafındaki kişilere bağımlı ve yapışkan olarak yaşayan zavallı, naif, 20 yaşında bir genç kızdır. Erkek arkadaşı Endo ile birlikte yaşamak için kırsal alan olan memleketini bırakarak Tokyo trenine binmiştir. Öte yandan Nana Osaki, profesyonel bir şarkıcı olma arzusunu besleyen, benzer kırsal alanlardan gelen gururlu, esrarengiz bir punk rock vokalistidir. Kariyerini oldukça popüler bir grupla (ve eski üyelerinden biriyle tutkulu romantizmini) sıkıca geride bırakarak, Nana Komatsu ile aynı trene Tokyo’ya biner.

Tokyo yolculuğunda yaşadıkları fevkalade bir karşılaşmayla, aynı adı taşıyan genç kadınlar kader tarafından bir araya getirilir ve sonunda bir daireyi paylaşmalarına neden olan bir olaylar zinciri kıvılcımlanır. Dostlukları derinleştikçe, birbirlerini desteklemeye çalışırlar, sonunda birbirleriyle kırılmaz bağlarını test edecek olan romantizm, müzik, zorluklar ve kalp atışlarıyla dolu derin iç içe tecrübeleri sıralanır.

Editör Gözünden

Nana oldukça sansasyonel bir anime. Yargılayabileceğiniz, hakaretler yağdırabileceğiniz , sizi öfke krizlerine sokabilecek, bir çok değer yargılarına aykırı olduğunu düşünebileceğiniz bir anime. Çoğunun aksine ben Nana animesini seviyorum. Oldukça gerçekçi yapımlardan birisi olması sebebiyle diğer yapımlardan ayrılarak kendisine özel bir yer edinmeyi başarmış bir yapım. Seride yaşananlar bize biraz abartı gelebilir. Bunun nedeni daha muhafazakar bir yaşam tarzına sahip olmamızdan kaynaklanıyor bence. Daha rahat bir toplum anlayışına sahip olsaydık benzer hatalar, benzer yaşam tecrübeleri yaşardık diye düşünüyorum. Bu kadar rahat bir yaşam tarzına sahip olmasak da en az Nana Komatsu kadar aptal kızlar, Nana Osaki kadar güçlü görünmeye çalışan fakat hassas kadınlar, Takumi gibi bir kadına tutunamayan erkekler, Nobu gibi saf ama zayıf erkekler , Yasu gibi olgun görünmeye çalışan hassas erkekler ve daha niceleriyle karşılaşıyoruz.

Esas nokta size kadın erkek ilişkilerini hem kadınların hem erkeklerin gözünden yansıtması. İlişkiler üzerine çok şey öğretebilecek bir anime olmuş. İnsanlar neden bocalar? Aşk yüzde yüz masum mudur? Aşık olan bir insan körü körüne bağlanır mı yoksa en ufak ilgide gönlü kayar mı? Kısacası şeytanın her an dibimizde olduğunu hissettiren ve aşkı sorgulatan bir anime.

Animenin konusu ve sürükleyiciliği başarılı. İlk 30 bölüm akıcılık açısından zirveye çıksa da kalan bölümlerde kendisini izlettirmeyi başarıyor. Genel olarak karamsar havası olan bir yapım zaten. Her bölümü , bölüm sonunda kötü bir şey olacakmış gibi izliyorsunuz. Bu size komedisinin olmadığını düşündürmesin. Eğlenceli de bir komediye sahip. Genel olarak ayran gönüllü Nana Komatsu üzerinden işlenmiş fakat ben ekip arasında ki atışmalardan da oldukça keyif aldım.

Ben animasyonunu sevdim. Kendine has bir çizim tarzı var. Eski anime havası hissettiriyor fakat karakter çizimleri oldukça özgün. Josei etiketini güzel yansıtan bir yapım ortaya koyulmuş. Animenin aurası yetişkinlere yönelik diye bas bas bağırıyor. Müziklerine kimsenin bir şey diyebileceğini zannetmiyorum. Önerilerden de anlaşılacağı üzerine cidden emek verilmiş yapımlar.

Eleştiri Zamanı

“Peki kötü yanları nedir?” diye soracak olursanız seride masum aşk işlenmemesi derim. Herkesin gönlü diğerine çok çabuk kayıyor ya da kimse birbirine içten bağlanmıyor. Herkes her an aldatma potansiyeline sahip. Bu durumun biraz suyu çıkarılmış. İkinci şikayet edebileceğim konu ise iki Nana arasında yaşanan dostluk ilişkisinin zaman zaman eşcinselliğe kayması. Ne dostluk diyebiliyorsunuz ne aşk. Karmaşık bir duygu durumu ortaya konmuş. Üçüncü şikayet edeceğimiz nokta ise sigara. Seride ki tüm karakterler sigara kullanıyor ve inanılmaz havalılar. Şiddetle sigaraya özendirme yapılmış. Bu durumun hoş olmadığını düşünüyorum. Tamam yetişkinlere yönelik yetişkin ilişkilerini vurgulayan bir anime yapmak istediniz ama bazı noktaların cidden suyu çıkarılmış.Diğer bir noktası da cinsel sahnelerin zayıf kalması. Bir iş yapacaktınız madem daha tutkulu sahneler yansıtabilirdi.

Şimdilik bugünkü yazımız bu kadar. Daha fazla inceleme için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın