Film, Sinema

Justice League vs Zack Snyder

882622

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Bugün sizinle yeni yayınlanmış olan Zack Snyder Justice League filmi hakkında biraz konuşacağım. Ama öncesinde uyarıda bulunmak istiyorum. Zack Snyder filmini izlemeyen arkadaşlar için bu yazıda spoilerlar olacaktır. Ben uyarımı yapayım. Eğer spoiler istemiyorum diyorsanız hemen bu yazıdan çıkın.


 


Justice League vs Zack Snyder


Bu yazıyı okuyorsan spoiler yemeye hazırsın demektir. Ya da filmi izlemişsindir demektir. Öyleyse başlayalım. 

Bilmeyen arkadaşlar ne bu Zack Snyder saçmalığı diyebilir. O yüzden önce onu açıklayayım. 


 


Ömcelikle arkadaşlar bu yukarıdaki 55 yaşında olduğu halde göstermeyen yakışıklı Zack Snyder. Kendisi harika bir yönetmen ve senaristtir. Justice League filminin ilk yönetmeni olur kendisi. Hani şu fragmanlarda hepimizi hayran bırakan sahneleri çeken kişi işte bu adam. Aynı zamanda filmin senaristliğini de yapmıştır kendisi. 

Zack Snyder hepimizin hayran kaldığı sahneleri çektikten kısa süre sonra ne yazıkki kızını kaybediyor. Bunun acısıyla filmden ayrılan Zack Snyder filmin bütün montajı yapılmadan oradan ayrılıyor ve film Joss Whedon’a kalıyor. Kendisi kötü bir yönetmen demiyorum. Dc Universe’ün sahipleri biraz kıt sadece. 


 


Dc’nin sahipleri Zack Snyder ile anlaştıklarında ona filmin iki saat olmasını söylemişler. Yani bu Batman v Superman’dan bir saat kadar kısa demek oluyor. Sizce bu nasıl mümkün olabilir. Batman v Superman gibi saçma bir nedenden savaşılan bir film nasıl olurda dünyanın korunmasını anlatan bir filmden uzun olabilir ki. 

Tabi Zack Snyder’ın çektiği orijinal film tamı tamına dört saat arkadaşlar. Yönetmenimiz onları pek dinlememiş. Ama Zack Snyder filmden ayrılınca Dc için filmi çok afedersiniz bok etmek için harika bir fırsat çıktı. Tabi bu fırsatı kaçırmadılar ve filmin aslında en güzel ve harika kısımlarını çıkarıp filmi iki saate indirdiler. Sonuç ne peki? Hüsran.


 


Şimdi Justice League filminde kesilen sahnelere gelelim. Ki aşırı derecede var.  Ama öncesinde çoğu izleyicinin merak ettiği soruya cevap vereyim. Şahsen ben bir türlü anlayamamıştım bu filmde açıklanış oldu. 


 


Film Aquaman filminden öncesini anlatıyor. Yani Arthur’un henüz kral olmadığı zamanlar. Hatırlarsanız Justice League filminde Arhur önce hayır diyor sonra birden belirip ben varım diyor. Peki ne olduda fikri değişti. Neden birden takıma katılmaya karar verdi. Bu soruların cevaplarını çok güzel öğreniyoruz.


Cyborg’un Geçimişi


 


İki saatlik filmde gördüğümüz tek şey Batman’in bulduğu kısa videoydu. Peki bu videodan öncesinde neler olmuştu? Victor neden o videoda sadece üst gövde şeklindeydi. Ona ne olmuştu? Bu soruların cevaplarının hepsi filmde var. 


Şimdi geldik Spoiler kısmına. Hazır mısınız?

Şimdi size filmde değiştirilmiş ve çıkarılmış sahnelerin resimlerini göstereceğim. 


Savaş Sahnesi


 


Bu sahneyi hatırlıyor musunuz? Hani yüzyıllar önceki savaştan. Steppenwolf’un dünyayı işgal etmek için geldiği zamandan bir sahne. Ama bu sahne orijinal sahne değil. Orijinal sahnede orada başka biri duruyor. Steppenwolf’un taptığı kişi. Yani Darkseid.


 


Yüzyıllar önceki savaşta saldıran kişi Steppenwolf değildi. Dc’nin ünlü kötüsü Darkseid’dı. Ve savaş sahnesinde iki saatlik filmde göstermedikleri o kadar güzel bir savaş sahnesi vardı ki. Hatta bir Green Lantern bile gördük o savaşta. Baya detaylı ve güzel bir savaş sahnesiydi. Keşke iki saatliğe de böyle güzel bir savaş sahnesi koysalarmış.


Gösterilmeyen Karakterler


Tabiki de bu listenin başında kötülerin kötüsü Darkseid var. Ben kendisinin tasarımına bayıldım. Ray Porter harika bir oyunculuk sergilemiş. Gerçekten harikaydı.


 


Justice League çizgifilmine aktığımızda bu grupta biri eksik gibi. Sizce kim? Green Lantern demeyin çünkü o filmde yok. Düşünülmüş ama eklenmemiş kendisi. Yeşil bir eleman vardı dediğinizi duyar gibiyim. Evet işte o yeşil elemen. Yani Martian Manhunter aslında ilmde var. Çok az ve etkili değil ama filmde var. 


 


İlk başta korkutucu geliyor ama zaman geçtikçe şirin gözüküyor. Bence çizgifilmlerindeki hallerini düşünürsek baya sempatik duruyor. Sizce? Onu da Harry Lennix canlandırıyor. Zaten filmde onu insan haliylede görüyoruz. 


 

Deathstroke’da filmde bu arada. Joe Manganiello bu karakter için harika bir seçim olmuş bence. Çok kısa bir süreliğine gözüktü ama olsun. Eğer Zack Snyder’dan bir devam filmi gelirse bu onu daha fazla göreceğimizin bir kanıtı. 


Sıra geldi son süprize. Size bir sorum var. Batman diyince aklınıza ilk kim geliyor. Oyuncu olarak değil Dc karakteri olarak. Çoğunuz Joker demiştir diye düşünüyorum. Ve Joker diyenler doğru tahminde bulundu. Filmde çok ama çok kısa bir süreliğine Jared Leto’yu da gördük.


 


Joaquin Phoenix’in Joker’ini daha çok beğenmiş olsamda bu filmde Jared Leto’nun kullanılmasını beğendim. Joaquin Phoenix bu sahnede pek güzel olmazmış gibi geliyor bana. Bu arada Jared Leto Joaquin Phoenix’in Joker’i canlandıracağını duyunca çok sinirlenmiş ve filmi iptal ettirmeye çalışmış. İyiki başaramamış. Çünkü film çok güzel.


 


Siyah Superman’da filmde vardı. Kendisi aynı Superman bu arada. Sadece artık siyah giyiyor. Ben mavili kostümüde seviyordum ama siyah kostümde ayrı bir hava katmadı değil. Onun sahneleride çok güzeldi. 

Değinmediğim bir şey yok gibi gözüküyor. En azından ben aklıma gelen her şeyi yazdım. Filmi kesinlikle izleyin arkadaşlar. İzledikten sonra iki saatlik Justice League de neymiş diyeceksiniz size garanti ederim. Film o kadar güzel. 

Filmler hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Filmin IMDb sayfasına da buradan bakabilirsiniz. Aradki puan farkı bile filmin kalitesini gösteriyor bence.

Bu yazımdan da bu kadar. Başka bir yazıda görüşmek üzere. 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın