Psikolojik gerilim filmlerini sevenler için…

Split (Parçalanmış) 

Yönetmen ve senaryo: M. Night Shyamalan
Görüntü: Mike Gioulakis
Müzik: West Dylan Thordson
Oyuncular: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Betty Buckley, Haley Lu Richardson, Jessica Sula, İzzie Cofey, Brad William 

Tek Beden, Farklı Kişilikler

- haftanın tavsiyesi: parçalanmış (split) - figurex film

Hollywood’un ele avuca sığmaz yönetmenlerinden M. Night Shyalaman, sinemaseverler için her zaman tahmin edilemez isimlerden birisi oldu.

1999 yılı yapımı Altıncı His (The Sixt Sense) filmi ile hem sinema eleştirmenlerinden geniş çaplı övgüler alan hem de adını geniş kitlelere duyurmaya muvaffak olan yönetmen; kariyeri boyunca bu “tahmin edilemez olma” özelliğini korumaya bir şekilde devam etti.

Örneğin; Köy (Village) filmi ile seyirciyi tam olarak ikiye böldüğü de oldu; Mistik Olay (The Happening) ile korkunç eleştiriler aldığı da oldu yahut bu film gibi beğenilen filmler yönetmeyi de başardı.

Hint kökenli yönetmen, bu filmde de içinde farklı kişilikler barındıran -en baskını Dennis kişiliği olan- “çoklu kişilik bozukluğundan” muzdarip bir adamın hikâyesini anlatmaya soyunuyor.

Film, aynı arabanın içinde oturan 3 genç kızın, Dennis tarafından kaçırılarak kuytu bir bodruma hapsedilme sahnesi ile açılıyor. Hakikaten iyi kotarılmış bir sekans seyrediyoruz… Oldukça atılgan ve cesur kızlarımız, bu mahzenden kaçmaya çabaladıkça Dennis’in (James McAvoy) ruhunda barındırdığı farklı kişilikleri ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Ama Dennis’in gitgide “vahşileşen ve tuhaflaşan” o son “yabanî” karakteri, kendi de dâhil olmak üzere herkes için oldukça tehlikeli bir hâle dönüşüyor.

Whatsapp image 2020 07 03 at 21. 22. 55 - haftanın tavsiyesi: parçalanmış (split) - figurex film

Hikâyesine baktığımızda oldukça fantezi görünen bu senaryoyu; yönetmen -tamamen değilse de- belirli oranda inandırıcı kılmayı başarıyor. Filmi, başından sonuna kadar hiç kaybolmayan bir gerilim ve merak duygusu içinde izliyoruz.

Filmde tercih edilen mekânlar da hayli ilginç ve görülmeye değer. Kullanılan yeraltı dekoru, ürkütücü koridorlar, her an açılacakmış gibi duran kapılar, izbe bodrum…Filme seviyeli bir görsellik katıyor.

Oyunculuklar Birinci Sınıf

Bütün bunların üstünde ise iki muhteşem oyuncu var. Kendi neslinin en yetenekli aktörleri arasında yer alan James McAvoy bize bir kez daha birinci sınıf bir oyuncu olduğunu ispat ediyor. İçinde farklı kişilikler barındıran, psikiyatrik hasta adam rolünde son derece başarılı bir performans sergiliyor. Ama kendi adıma filmde doktor rolündeki Betty Buckley‘i en çok beğendim. Gerçekten kusursuz bir oyun sunuyor bizlere. Jennifer Lawrence gibi sıradan performansı ile Oscar ödülü alan oyuncuları gördüğümüzde Betty Buckley gibi yeteneği heder olmuş, geniş kitleler tarafından tanınmamış oyuncular için üzülmemek elde değil.

Split

Ama iyi yazılmış ve oynanmış bu filmde, sürekli bir “eksiklik” duygusunu hissediyoruz. Sanırım, filmin yarattığı gerilim maalesef biraz mekanik kalıyor. Bu sebeple filmin tam anlamıyla başarılı olduğu söylenemez. Yönetmen, o gerilim hissini seyirciye geçirmede keşke daha başarılı olabilseydi…Yine de hem iyi yazılmış ve yönetilmiş senaryosu ile hem de birinci sınıf oyunculukları ile bu filmi seyretmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Not: Parçalanmış (Split), bir serinin devam filmi değil. O yüzden yalnızca bu filmi seyredebilirsiniz. Yine de bu filmden önce, aynı yönetmenin 2000 yılı yapımı Ölümsüz (Unbreakable) filmini de izlemenizi salık veririm.

Daha fazla fazla film eleştirisi için Buraya ve Split IMDB sayfası için Buraya tıklayınız.

Back to list

Bir cevap yazın