Franz Kafka – Dönüşüm [Kitap İncelemesi]

Franz Kafka – Dönüşüm kitabı, Değişim veya Metamorfoz teması ile yazdığı uzun öyküsü. İlk olarak 1915 yılında yayımlanmıştır. Kafka’nın en popüler eseri olarak görülmektdir.. Öykü, Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

Franz kafka dönüşüm

**

‘Gregor Samsa bir sabah tedirgin düşlerden uyandığında, kendini yatağında devasa bir böceğe dönüşmüş olarak buldu’ .

Bu dönüşüm , 1915 yılında insanı sosyal duvarlarının arasında böcek metaforuyla ezmeye başladı. O günden beri Kafkanın en önemli eserlerinden biri olarak anıldı.
Gregor Samsa bir odanın içindeki böcek olarak öyküye başlar ve aile-patron-para-sorumluluk-mahremiyet seçenekleri arasında itilip durur. Bundan dolayı bir odanın içindeki böcek olmaktan çok daha fazlası olduğunu ispatlayamaz. Çünkü ne konuşabilecek türde bir ağıza sahiptir ne de kendisini dinlettirebilecek bir saygınlığa. Patronu onu böcek olarak görür çünkü o patrondur. Babasının patrona olan borcu onu böcek gibi ezer çünkü yük çok ağırdır. Bir de bunlar yetmezmiş gibi sosyal statülerin ve toplum baskısının karşısında ezilmek karakterimizi çevre karşısında hırpalar.

Patrona veya hayır dememeniz gerken kimseye hayır diyememek sizi bir böcekten farksız yapmaz. Bu durumda elde edebileceğiniz sizi saran ve istediğiniz gibi hareket etmenizi engelleyen sert kabuktan çok daha fazlası değildir.

İşte Kafkanın ` Dönüşümü ‘ ve insanın baskılar karşısındaki çaresizliği böyledir.
Bundan dolayı Kafkanın bu baskılar karşısında kahramanımızı bir böceğe dönüştürmesi çok da şaşırtıcı gelmese de yaşadığı dönem göz önüne alınınca anlatım tarzının alışılmışın dışında olduğunu görürüz.
Kafkanın bu farklı yaklaşımı, böcek metaforu üzerinden toplumsal yapıyı eleştirmesi, eseri tür bakımından absürt kurgu, fantastik kurgu, hikâye, uzun öykü gibi dallarda anlatması, eseri türsel olarak zenginleştirmiştir.
Son olarak yazarın iç dünyasına ışık tutan bu eser ; bize Kafkanın yaşadığı topluma hangi açıdan baktığını gösteriyor.

**

Franz kafka dönüşüm
Bu açıdaki yozlaşmışlıktan kurtulamamış toplumların yarattığı ` Böceklerden ‘ olmamanız dileğiyle iyi günler.

Daha fazla kitap incelemesi ve öneri yazısı zamanla gelecektir. Bu kitabı okumuş olan arkadaşlarımız varsa düşüncelerini yorum olarak bırakabilirler.


Franz Kafka – Dönüşüm kitap incelemesi yazımız bu kadardı…

Kitaplar hakkındaki diğer yazılarımız için tıklayabilirsiniz.

Takipte Kalın. 🙂

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın