Merhaba arkadaşlar. Bugünkü Büyülü Bir Macera: Kandan Ve Kemikten Çocuklar yazımda sizlerle en son okuduğum kitapla ilgili bir inceleme paylaşmak istiyorum. Fantastik konulu kitaplar seviyorsanız bu kitaba bayılacağınızdan eminim. Kitabımızın adı “Kandan ve Kemikten Çocuklar” ve bu kitap Tomi Adeyemi tarafından yazıldı. Kitap, 542 sayfadan oluşuyor. 2018 senesinde yani bu yıl çıktı ve bir sürü eğlenceli macera ve keşifler içeriyor. Bu macera ve keşifleri sizlere kitabın gizemini çok bozmayacak şekilde özetlemeyi umuyor, konu ve karakter incelemelerine geçiyorum.

Konusu

Burada gördüğünüz Orişa’nın haritası. Karakterlerimiz bu harita üzerinde çok uzun bir yolculuk yapacak.

Orisha - büyülü bir macera: kandan ve kemikten çocuklar - figurex kitap

Orişa’da (Orisha) bir sürü yer ve bir sürü değişik klan var. Bu klanlar büyü klanları ve büyülü olan insanlara maji deniyor. Bu majilerin saçları beyaz oluyor. Ama büyü bu topraklardan kral Saran’ın gözünde kötü gözüktüğü için alınıyor ve büyü ölüyor. Aslında onun büyüyü kötü görmesinin sebebi, mutlak güce sahip olmayı istemesi çünkü bu klanların hepsinin ayrı kendine özel tanrıları mevcut. Bizim hikayemiz de büyüden sonra başlıyor. Zelie, Amari ve İnan diye üç karakterimiz var ve bu karakterler hikayenin üç ayrı perspektifini oluşturuyor. Bu hikayeyi onların gözünden okuyoruz. Onlar olayları kavramaya çalışırken biz de keşfediyoruz ve sanki onlarla birlikte yaşıyoruz. Çok bilgi vermeden kitabın karakterlerinden bahsedelim.

5978dfc7 9344 4bbe a8bc af90d296efb9 - büyülü bir macera: kandan ve kemikten çocuklar - figurex kitap

Karakterler

Zelie

Annesi maji babası kosidan yani büyüsü olmayan biri olan Zelie, kitabın ana karakteri. Annesini büyünün kaldırılmak istediği zamanlarda gözünün önünde kaybeden Zelie, babası ve kardeşi Tzain ile yaşıyor. Zelie ve annesi Iku klanındanlar ve yaşam ve ölüm majisi olarak anılırlar. Zelie annesi gibi güçlü bir karaktere sahip ama bu onu çok tehlikeli durumlara sokuyor. Kral Saran’ın topraklar içerisinde sürdüğü hüküm çok baskıcı ve ona karşı çıkanları direk siliyor. Bu baskıcı sistem o ve onun gibileri “diğer” olarak görüyor.  Karakterimiz annesine yaptıklarını unutamıyor bu yüzden gözü hep öfkeyle kararmış durumda. Bunun dışında çok hazır cevap ve zeki biri ama öfkesi ve sabrı olmayışı onu istemediği yerlere sürüklüyor.

Amari

Amari, Kral Saran’ın kızı. Hayatı boyunca Lagos’ta sarayda yaşayan Amari, saray dışardaki hayat hakkında hep hayaller kuruyor.  Babasının majilere yaptıklarından hiç hoşnut değil. İlk başlarda anlamaya çalışsa da olan bir olay onu babasından kopartıyor ve büyüyü geri getirmek için her şeyiyle saraydan kaçıyor. Bu karakter Zelie ve Tzain ile maceraya atılıyor. İlk başta Zelie ona güvenmese de abisi Tzain, Amari’nin onlara yardım etmek istediğine inanıyor. O bir kosidan olsa da büyüye inanıyor ve büyünün geri gelmesinin büyük bir fayda yaratacağını düşünüyor.

Tzain

Tzain, Zelie’nin abisi. O büyülü biri değil yani bir maji değil. Ailesine çok düşkün olan bu karakterimiz, anneleri öldüğü zamandan beri Zelie’i koruyup kollamış bir karakter.  Zelie ile yolculuğa çıkan Tzain, bence Zelie’nin bir nevi de bakıcısı gibi. Bunun sebebi Zelie’nin davranışlarının her zaman tutumlu olmayışı. Bazen anlaşamasalar da, Tzain Zelie için çok iyi bir yoldaş. O olmasa belki yaptıkları yolculuk çok erken sona erebilirdi. Bu yüzden Tzain bu kitap için en önemli karakterlerden biri.

İnan

İnan, Kral Saran’ın oğlu ve Amari’nin abisi. Bu karakter, Amari’nin saraydan kaçmasıyla onu aramak için devreye giriyor. Babasının varisi olan bu karakter hep babasını mutlu etme peşinde ama bunu pek becerebildiği söylenemez. Kitaptaki yolcuğunda kendi hakkında keşfettiği bir şey onu bütünüyle değiştiriyor ve hatta kendinden nefret ettiriyor. Bu karakter çok önemli bir yere sahip ama daha fazla açıklanırsa da büyüsü bozulur 🙂

Kral Saran

Bu karakter kitapta çok bulunmuyor olay onla başladığı için size biraz maji halkına ne yaptıklarından bahsetmek istiyorum. Bu karakter ailesini İna Klanı yani ateş majilerine kaybetmiş. Saran’ın majilere karşı öfkesi ve yok etme çabası aslında biraz da majilerin tehlike yarattığını düşünmesi. İlk başlarda majilere yakın olup tanrılarını öğrenip büyüyü içten yok etmeye çalışmış, yapmışta. Ama bakalım bu ne kadar sürecek.

Size çok bilgi vermemin sebebi, ben kitabı bir bilgi almadan okudum ve sizin de en az spoilerla okumanızı istiyorum. Bu yazıyı bitirmeden önce sizden tek isteğim eğer ki kitabı okursanız, Adeyemi’nin son sözünü okumadan geçmeyin. Çünkü kitabın amacını çok daha iyi kavrayacaksınız ve okuduğunuz şeyler daha çok kafanıza oturacak.

Eğer ki siz de hangi klandan olduğunuzu ve hangi büyüye sahip olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız şu linkten öğrenebilirsiniz: http://childrenofbloodandbone.com/wp-content/quiz/Macmillan/views/index.html

 

İyi okumalar!

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın