Sinema, Film

Birbirinden Harika Bilim Kurgu Filmleri

gerçeğe çağrı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizin için Birbirinden Harika Bilim Kurgu Filmleri listesi hazırladım. Normalde pek izlemediğim bir tür olan Bilim Kurgu Filmleri son zamanlarda ilgimi çekmeye başladı. Sadece komedi aksiyon filmleri izlemek bir süre sonra sıkıyor ne yazıkki. Bu yüzden kendimi Bilim Kurgu Filmlerine vurdum. Film listeme elimden geldikçe bu tarz filmler eklemeye çalışıyorum. Bu listedeki filmlerde izlediklerim arasından derledim.

Şimdi siz dersiniz ki ” Yeni başladıysa bu tarz izlemeye ne bulduysa izlemiş onları yazmıştır.” Bu kesinlikle yanlış bir düşünce. Çünkü ben bir filmi izlemeden önce bir sürü yorum vs bir sürü şeye bakıyorum. Fragman müthiş güzel olup imdb’den düşük diye yüzüne bakmadığım film sayısı oldukça fazla. O yüzden sizi temin edebilirim ki çok sağlam bir liste hazırladım size. Umarım beğenirsiniz.

 

Yaşam Şifresi / Source Code

Yapım Yılı: 2011

Imdb Puanı: 7,5 / Fragman

Oyuncular: Jake Gyllenhaal

                Vera Farmiga

                         Michelle Monaghan

Konusu: Colter Stevens uyandığında kendini bir tren vagonunda bulur. Karşısında daha önce görmediği bir kadın oturmakta ve onunla konuşmaktadır. Colter neler olduğunu düşünürken sekiz dakika içinde tren patlar. Colter tekrardan uyandığında kendi bedenindedir. Bunu sağlayan hükümetin geliştirdiği yaşam şifresi adlı bir programdır. Bu program başka bir kişinin yerine geçip yaşadığı son sekiz dakikayı tekrardan yaşatmaktadır. Colter ‘ın görevi ise treni patlatan kişiyi bu sekiz dakikalık sınırda bulmak ve planladığı ikinci patlamayı durdurmaktır.

 

12 Maymun / 12 Monkeys

Yapım Yılı: 1995

Imdb Puanı: 8 / Fragman

Oyuncular: Brad Pitt

                         Bruce Willis

                                  Madeleine Stowe

Konusu: Ölümcül bir virüs tüm insanlığı tehdit etmektedir. Virüs 1996 yılında 5 milyon insanın ölümüne neden olmuş, 2035’te ise dünya nüfusunun %1’ini hayatta bırakmıştır. Virüsün etkilerinden korunabilmek için yeraltı kolonilerinde yaşamaya başlayan insanlar virüsü yokedebilmek için hapishanede mahkum olan James Cole’u geçmişe gönderir.

 

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar/

Close Encounters of the Third Kind

Yapım Yılı: 1977

Imdb Puanı: 7,7 / Fragman

Oyuncular: Teri Garr

                                 Richard Dreyfuss

                                François Truffaut

Konusu: 1945 yılında esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan yolcu uçağı birden Majove Çölü’nde ortaya çıkar. Bir pilot gökyüzünde tanımlanamayan parlak bir şey ile karşılaşır. Basit bir elektrik teknisyeni olan Roy Neary da bir ufo görür. Hatta gördüğünü iddia ettiği ufo’dan geriye güneş yanığı hatırası kalır. Bütün işi bırakıp evde tuhaf bir projeye gömülen Roy, yaptıklarıyla karısını fazlasıyla endişelendirir. Dünyanın birçok yerinde de insanlar belirli bir amaç için harekete geçmiş gibidir. Uzaylılarla müzik yoluyla iletişim kurabileceğine inanan Fransız araştırmacı Claude  ve çocuğunu esrarengiz bir şekilde kaybeden anne  uzaylılarla karşılaşan sayısız insanlardan yalnızca ikisidir.

 

Azınlık Raporu / Minority Report

Yapım Yılı: 2002

Imdb Puanı: 7,7 / Fragman

Oyuncular: Tom Cruise

                    Collin Farrel

                            Samantha Morton

Konusu: Dedektif John Anderton psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri önceden tespit edip suçluları yakalayan özel bir bölümün başındadır. Anderson’a göre mükemmel şekilde işleyen sistem birden tersine döner. Anderson’un başında olduğu bölüm cinayet suçlaması ile onun peşine düşmüştür.

 

Dünyalı / The Man From Earth

Yapım Yılı: 2007

Imdb Puanı: 7,9 / Fragman

Oyuncular: David Lee Smith

          Tony Todd

                  John Billingsley

Konusu: Üniversitede başarılı bir tarih öğretmeni olan John Oldman nedensiz yere 10 yıldır çalıştığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden ayrılmak için hazırlanırken ona veda etmeye gelen meslektaşları ısrarla John’a neden istifa ettiğini sorarlar. Arkadaşları John’un neden birden işi bırakıp şehirden ayrılmaya karar verdiğini bir türlü anlayamaz. Önceleri sessizliğini koruyan John neden oradan ayrıldığını biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.

 

Derinlik Sarhoşluğu / The Abyss

Yapım Yılı: 1989

Imdb Puanı: 7,6 / Fragman

Oyuncular: Ed Harris

                                                  Mary Elizabeth Mastrantonio

                          Michael Biehn

Konusu: Soğuk Savaş döneminde Amerikan nükleer denizaltısı bilinmeyen bir düşmanın saldırısına uğrar ve deniz tabanına oturur. Amerikan Donanması yakınlardaki bir petrol istasyonunun çalışanlarının olayın sebebini araştırmasını ister ve bunun için onlara özel bir tim ve son teknoloji bir denizaltı yollarlar. Elde ettikleri veriler ve tespitleri sonucunda takım kazanın sebebinin dünya dışı varlıkların saldırısı olabileceği yargısına varır, fakat araştırmalarında ilerleyebilmek için ‘Abyss’ adı verilen derin su altı kanyonuna girmek zorundalardır.

 

Marslı / The Martian

Yapım Yılı: 2015

Imdb Puanı: 8 / Fragman

Oyuncular: Matt Damon

                          Jessica Chastain

                  Kristen Wiig

Konusu: Mars’da bir görev yapan bir grup astronottan biri olan Mark Watney şiddetli bir fırtına sırasında gruptan ayrı düşer. Onun öldüğünü düşünen diğer astronotlar onu orada bırakıp dünyaya döner. Matt elindeki sınırlı olanaklar ve zekasını kullanarak Nasa’ya bir işaret göndermeyi başarır. Şimdi Nasa’daki herkes onu dünyaya geri getirmek için uğraş içindedir.

 

E.T

Yapım Yılı: 1982

Imdb Puanı: 7,9 / Fragman

Oyuncular: Henry Thomas

                 Peter Coyote

                      Drew Barrymore

Konusu: Dünyayı ziyarete gelen bir grup uzaylı, acil şekilde dünyayı terketmek durumunda kalınca içlerinden biri dünyada kalır. Kendini bir anda değişik bir gezegende bulan bu uzaylı, 10 yaşındaki bir çocuk olan Elliot tarafından evlerinin bahçesinde bulunur.

 

Küp / Cube

Yapım Yılı: 1997

Imdb Puanı: 7,3 / Fragman

Oyuncular: Nicole De Boer

                          Maurice Dean Wint

                  David Hewlett

Konusu: 6 kişi uyandıklarında kendilerini daha önce görmedikleri bir yerde bulur. Burası iç içe geçmiş küplerden oluşan bir hapishanedir. Dışarı çıkmak istiyorlarsa birlikte hareket etmeleri ve odalardaki tuzaklardan sakınmalıdırlar.

 

Yarının Sınırında / Edge of Tomorrow

Yapım Yılı: 2014

Imdb Puanı: 7,9 / Fragman

Oyuncular: Tom Cruise

                   Emily Blunt

                  Bill Paxton

Konusu:Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine bütün ülkeler birleşir ve uzaylılar ile savaşmaya başlar. Bill Cage daha önce savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve ona verilen görevde intihar görevidir. İlk hamlede öldürülen Cage dirilip tekrar dünyaya gelir ve aynı günü tekrar tekrar yaşamaya başlar.

 

Mesaj / Contact

Yapım Yılı: 1997

Imdb Puanı: 7,4 / Fragman

Oyuncular: Jodie Foster

               John Hurt

                                     Matthew McConaughey

Konusu: Astronom Dr. Arroway bir gece Vega yıldızlarından gelen bir sinyal yakalar. Arroway’in bu keşfi bütün Amerika’yı ayağa kaldıracaktır. Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen ve galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir?

 

Frekans / Frequency

Yapım Yılı: 2000

Imdb Puanı: 7,4 / Fragman

Oyuncular: Dennis Quaid

                 Jim Caviezel

                        Elizabeth Mitchell

Konusu: Zamanda geriye yolculuk etme şansınız olsaydı ve hayatınızda sadece tek bir olayı değiştirebilseydiniz bu ne olurdu?john sullivan için bu sorunun sadece tek bir yanıtı vardı. 12 ekim 1969 da kontrolden çıkan bruxton yangınında kahramanca ölen itfaiyeci babası Frank’in geri gelmesini sağlamak. John’un çocukluğundan beri tek hayali bu talihsiz günü engelleyebilmektir. doğaüstü bir olay sonucu John düşlediği hayale tam olarak kavuşabileceği inanılmaz bir fırsat yakalar.

 

Başlangıç / Inception

Yapım Yılı: 2000

Imdb Puanı: 8,8 / Fragman

Oyuncular: Leonardo Dicaprio

        Ellen Page

                         Joseph Gordon-Lewitt

Konusu: Dom Cobb  çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıcı tamamlayabilirse.

 

Gattaca

Yapım Yılı: 1997

Imdb Puanı: 7,8 / Fragman

Oyuncular: Ethan Hawke

                     Uma Thurman

             Jude Law

Konusu: 21. yy’da genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yaratılan bu özel insanlar yüzünden sıradan insanlar doğru düzgün iş  bulamamaktadır. Onlardan biri olan astronot adayı Vincent Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olabilecekken komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girmeyi başarır. Fakat şirkette bir cinayet işlenir ve Vincent olayı araştıran dedektifin dikkatini çekmeye başlar.

 

Gerçeğe Çağrı / Total Recall

Yapım Yılı: 1990

Imdb Puanı: 7,5 / Fragman

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger

   Sharon Stone

Dean Norris

Konusu: Douglas Quaid  her gece Mars hakkında rüyalar gören bir işçidir. Meraklanan Quaid, anı transferi yoluyla insanları tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır. Fakat anı transferi sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder. Kendini bir gizli ajan olarak, Mars’ın zalim hakimi Coogan’a karşı mücadele ederken bulur. Eski dostlar, hatta karısı bile aniden ona düşman olmuştur. Fakat Quaid’in tüm bu yaşadıkları gerçek midir ? Eski anılarını mı hatırlamaktadır ? Yoksa anı transferi sırasında yaşadıkları yüzünden bir hayal mi görmektedir ?

 

Geleceğe Dönüş / Back To The Future

Yapım Yılı: 1985

Imdb Puanı: 8,5 / Fragman

Oyuncular: Michael J. Fox

                        Christopher Lloyd

                   Crispin Glover

Konusu: Dönemin özellikle tasarımıyla öne çıkan otomobillerinden olan bir DeLoran’ın içine gizlenmiş icat, Marty’i yanlışlıkla 50’lere geri götürür. Sorumsuz delikanlı bu gösterişsiz Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar ve müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olur. Böylece kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. Ama hayat sandığından daha karmaşıktır ve sorumluluk kelimesinin anlamını öğrenmek zorundadır.

 

Nasıl liste ama. Herlade şu zamana kadar yaptığım en iyi öneri yazılarından biri olabilir. Bu yüzden sizin tebrik etmeyeceğinizi bildiğimden kendi kendimi tebrik ediyorum. Neyse. Bu yazıyı saat bir buçuk gibi yazıyorum o yüzden uyumam lazım. Yarın iş var sonuçta.

Umarım filmleri izlerken eğlenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın