Oyun

Warface – İnceleme

Yapımcı Şirket: Crytek

Yayıncı Şirket: Crytek

Platformlar: PC

Oyun Türü: FPS, Action

Oyun Modu: Multiplayer

 

Bugün Far Cry, Ryse: Son of Rome, Crysis gibi oyunların yapımcısı olan Crytek firmasının bir oyunuyla karşınızdayım. Fakat bu seferki oyun online tabanlı. Ve tabii ki Crytek yapımı olunca, ve ülkemizde online oyunlara ilgi çok büyük olunca oyunu Türkçe yapmaktan çekinmemişler. Ayrıca Kapalı Çarşı‘ya özel bir haritası da mevcut. CryEngine oyun motoru ile tasarlanmış bir oyun. Oyun motoru ve yapımcı firmasına sadece bir kez baktığımızda bile grafik ve teknoloji açısından ne kadar gelişmiş bir oyun olabileceğini anlıyoruz. Oyun 2 takımın birbirine karşı savaşından oluşuyor. PVE bölümü de mevcut.

warface-2

 

 

Oyunda 4 ana sınıf mevcut. Bunlar;

   Rifleman

Warface_Class_tag_rifleman_screen3   Yakın ve orta uzaklık için kullanışlı bir sınıf. Ana silahı: M4A1. Oyun içinde arkadaşlarına supply kaynağı verebilme yeteneğine sahip.

 

 

   Medic

Warface_Class_tag_medic_screen3   Amacı takımın sağlığını yenilemek olan sınıf. Pompalı silahlar kullanabiliyor. Ana silahı: Remington Model 870. Özel yeteneği tahmin edebileceğiniz üzere takım arkadaşlarının canlarını yükseltmek. Ayrıca elektroşok cihazı sayesinde yerde yatan yaralı takım arkadaşlarını belli bir süre sınırı içerisinde kaldırabiliyor.

 

   Engineer

Warface_Class_tag_engineer_screen3   Savaşa silahların yanında kullanılabilecek destek ve saldırı araçlarını dahil edebileceğiniz bir karakter sınıfı. Taramalı silah kullanabiliyor ve oyuna başladığında verilen ana silahı H&K MP5. Özel yeteneği takım arkadaşlarına veya kendisine zırh sağlamak ve yerlere sensörlü mayınlar döşemek. Savaşta aktif olarak yer almayan, Medic gibi takımı desteklemeye yönelik hareket eden bir sınıf olarak kullanabilirsiniz.

 

   Sniper

Warface_Class_tag_sniper_screen3   Adından da anlaşılacağı üzere bir keskin nişancı sınıfı. Uzun menzilde etkili olup ana silahı Dragunov SR‘dir. Yüksek hasar veren fakat yavaş tüfekler veya auto-sniper diye tabir edilen hızlı atış yapan fakat az hasar gücüne sahip olan tüfekler kullanabilmemiz, kullanıcıları sadece tek bir keskin nişancı oynanış tarzına bağlı bırakmamış.

 

Oyunun engineer sınıfındaki mayın sistemi, rifleman sınıfındaki ammo supply desteği veya medic sınıfındaki defibrillator, oyunun biraz Battlefield tarzı oynanışa özendiğini gösterecek gibi olsa da bu sistemlerin telif haklarının DICE‘a ait olmadığı veya Battlefield serisinden önce de kullanılmış olmaları gibi sebepler yüzünden oyuna tamamen “Battlefield özentisi” gibi bir yorum yapamıyoruz. Yine de bu sistemlerin oyunda çok aktif olarak kullanılıyor olması bizi bu yoruma sürüklemiyor değil.

2367390-0006

 

Oyun gayet güzel grafiklere sahip, zaten CryEngine sistemiyle retro tarzı piksel piksel oyunlar yapacak değillerdi ya. Tabii ki son derece gerçekçi grafiklerle karşılaşıyorsunuz oyuna girdiğinizde. Bir de Kapalı Çarşı haritasına girdiğinizde, oyundaki yazıların da Türkçe olması öyle hoş bir hava yaratıyor ki. Oyunu denememeniz için neredeyse hiçbir sebep yok diyebilirim. Güzel grafikler, savaşın tuzu biberi olan çeşitli class özellikleri, Türkçe oyun, Türkiye’den bir harita… Kısacası oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın