Oyun

Continent Of The Ninth: Seal – İnceleme

Yapımcı Şirket: Webzen

Yayıncı Şirket: Webzen

Oyun Türü: MMORPG

Çıkış Tarihi: 13 Eylül, 2012

 

Bugün sizlere oyun hayatım boyunca en çok zevk aldığım oyunlardan biri olan Continent Of The Ninth: Seal‘ı tanıtacağım. Tabii yazı boyunca sizi bu okuma zahmetinden kurtarmak için oyunun oyuncular arasındaki kısaltması “C9“u kullanacağım. C9 bir MMORPG oyunu ve her MMORPG‘de olması gerektiği gibi PVP ve PVE modları mevcut. Fakat bir Aion, Pocket Legends, Knight Online tarzı strateji bakış açısıyla değil, hareketlerini WASD ile yönettiğiniz Üçüncül Kişi bakış açısıyla oynuyorsunuz.

C9-Continent-of-the-Ninth-Seal-Yardım

 

Oyunda birçok sınıf ve bu sınıfların belirli seviyelere geldikçe değişen başka alt sınıfları var. Yani class sistemi çok detaylı, her birinin de kendine özgü skilleri ve comboları yer alıyor. Özellikle Shadow, Assassin gibi karakterler seçtiyseniz combo sıralamasını karıştırmamanız rakibinizi alt etmeniz için en önemli etken sayılabilir. Çünkü karşınızda Berserker gibi güçlü ve iyi zırha sahip bir rakip varsa comboyu kaçırdığınız bir anda açığınızı yakalayıp canınızı yarıya indirebilir. Bu yüzden hangi sınıfı oynuyorsanız o sınıfın diğer sınıflara karşı olumlu ve olumsuz yönlerini, uygulayabilecekleri taktikleri iyi bilmeniz gerekiyor. Size şimdi neden sınıfları tek tek saymadığımı soracak olursanız, Webzen firması yeni class’lar eklemeyi çok seviyor ve sürekli yeni Class’lar geliyor. Oyuna çok kısa süre önce Gunner isimli bir sınıf getirdiler. Bu sınıf oyunda ilk defa ateşli silahları getirmiş oldu. Hemen ardından şu sıralar yeni bir güncelleme paketi daha geldi ve çift baltalarıyla, güçlü zırhlarıyla ve cesaretiyle ünlü Viking sınıfı oyuna dahil oldu.

maxresdefault

 

Viking sınıfının sanırım diğer sınıflar arasında düşük veya sıradan kalmaması için dondurma özelliğini de eksik etmemişler. Oyunlarda hareket edememekten sinir olanlara tavsiyem Vikinglerin karşısına kesinlikle çıkmayın.

Oyunun PVP kısmı her ne kadar uğraştırıcıysa PVE kısmı da bir o kadar kolay. Yani ilk 25 seviye boyunca PVE‘de oyunun size öğrettiği taktikle oynarsanız çok hızlı yükselebiliyorsunuz. Ancak daha sonra iş yeteneğinize kalıyor. Gelen yaratıklar daha da çoğalıyor, güçleniyor. Yepyeni bosslar karşınıza çıkıyor. Ve hatta senaryoda gördüğünüz, karşınızdaki karanlık gücün en başında yer alan devasa karakterlerle savaşırken buluyorsunuz kendinizi.

continent-of-the-ninth-seal-c9-51

 

PVE‘deki rakipleriniz bu kadar güçlenince, parti modu giriyor devreye. 4 kişiye kadar çıkabilen parti sistemi sayesinde bölümleri diğer oyuncularla yardımlaşarak geçmeye çalışıyor ve bosslara karşı güçlerinizi birleştirerek savaşıyorsunuz. Özellikle oyunu arkadaşınızla beraber oynarken biriniz yüksek biriniz düşük seviye kalmayın diye classlara göre farklı görevler verilmiyor. Bu sayede oyunu aynı anda oynadığınız sürece hiçbiriniz geride kalmıyorsunuz. Bir örnek verecek olursak, bir bölümün sonundaki boss’u öldürme göreviniz varsa, görevi yaptığınızda boss’u kimin öldürdüğü önemli olmuyor, iki oyuncunun da görevi tamamlanmış oluyor. Yani oyun hem PVE açısından hem Co-op açısından hemde PVP açısından çok güzel bir dengeye oturtulmuş durumda. Tabii siz Battal Gazi rolüne bürünüp 20 Level karakterle 60 Level’lerin arasına atlamazsanız…

Related Posts

Bir cevap yazın