Oyun

The Last of Us – İnceleme

Yapımcı Şirket: Naughty Dog

Yayımcı Şirket: Sony Computer Entertainment

Tasarımcı: Jacob Minkoff

Senaryo Yazarı: Neil Druckmann

Platformlar: PlayStation 3, PlayStation 4

Çıkış Tarihi: PS3: 14-20 Haziran 2013 | PS4: 29 Temmuz-1 Ağustos, 2014

Oyun Türü: Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Korku

Oyun Modu: Singleplayer, Multiplayer

 

 

Oyunumuz 2033 yılını konu alıyor, yani senaryoya göre tüm dünyayı saran bulaşıcı bir virüsün yayılmasından, insanların “zombi” adı verilen saldırgan yaratığa dönüşmesinden 20 yıl sonrasını. Bu salgın yüzünden insanlık büyük ölçüde zarara uğramış, çoğu binayı veya aracı kullanamaz hale gelmiş. Bu sebeple farklı gruplar ortaya çıkmaya başlamış. Hayatta kalanlar da kendi arasında gruplaşarak güvenli bölgeler kurarak buralarda yaşamaya devam etmiş. Oyun Amerika Birleşik Devletleri‘nde geçiyor ve ana karakterimiz Joel ismindeki orta yaşlarda bir erkek. Ana karakter diyoruz fakat başrolde 2 karakterimiz var. Diğeri ise hastalığa bağışıklığı olan genç kız Ellie.

The Last of Us™ Remastered_20140827214850

 

Oyun boyunca bu iki karakterin kimi zaman zeka gerektiren puzzle tarzı bölümleri geçerek, kimi zaman da yeteneğe ve nişancılığa dayalı savaşları kazanarak Ateşböcekleri isimli gruba ulaşma çabalarına şahit oluyoruz. Her zaman zombilerle veya diğer yağmacı gruplarla karşılaşmıyoruz tabii ki. Bazen bize araba ayarlayabilecek arkadaşlarımıza da denk gelebiliyoruz. Yine de her taraf zombilerle ve tehlikeli insanlarla dolu bir dünyada sizden çok uzak bir yere ulaşmaya çalışmanın zorluğunu hissedebiliyorsunuz.

1405516726-2

 

Oyun, oynayanlardan genellikle olumlu tepkiler alarak, hatta oyun sitelerinden de 9,5 gibi yüksek dereceler alarak güzel yerlere gelebilmiş bir oyun. Üstelik 2013 yılında çıkan oyunlar arasında en çok satanlar listesinde 2. sırada bulunuyor. Grafik konusunda hiçbir şüpheniz olmasın, oyunda senaryo gereği bulunduğunuz ortamın gerginliğini oyuncuya tamamıyla yansıtabilen bir atmosfer var. The Last of Us, benim için Survival oyunları arasında, çıkışından 2 yıl geçmiş olmasına rağmen en üst sıralarda yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın