Herkese merhaba arkadaşlar umarım hayatınızda her şey yolundadır. 21 yıllık hayatımda çizgi dizileri bir an olsun bırakmadım. Klasikler çok keyifli olsa da bazen biraz daha sınırı genişletip yetişkinlerin hayatına, sorunlarına vs. daha çok odaklanan bir şeyler aranabiliyor. Siz de benim gibiyseniz, hazırladığım aşağıdaki Netflix yetişkinlere çizgi dizi listesine göz atın, zevkinize göre bir şeyler bulacağınıza eminim. Bu yazıdaki tüm önerileri Netflix’de bulabilirsiniz.

1) Tuca &Bertie:

Tuca bertie - netflix yetişkinlere çizgi dizi önerileri - figurex sinema  Yayın Tarihi: 3 Mart 2019

Her bölümü  ortalama 25-30 dakika süren Amerikan yapımı yetişkinlere yönelik çizgi dizi olan bu sitcom,  karikatürist Lisa Hanawalt tarafından oluşturulmuş. Müzikler ise Jesse Novak’a ait.

Konusu:

Bo Jack Horseman‘ın yapımcılarını da kapsayan bir ekip gerçekten harika iş çıkarmış. Başrollerde 30 ‘lu yaşlarda iki kadın mevcut, olaylar hayvanların insanlar gibi yaşadığı bir paralel evrende geçiyor. Bir yanda gündelik yaşamın problemleri, iş hayatının stresi ile akıllı uslu baş etmeye çalışan “aklı başında” Bertie . Karşısında ise çöpten topladığı eşyalarla ev kuran ve bu evi telekız olarak geçindirmeye çalışan kafası bir milyon Tuca. İkilinin alışılmışın dışında, zıtlıklardan beslenen dostluğunu izlemek oldukça keyif verici. Çizimler detaysız, basit fakat paralel evrende geçen olayların “Ben bunu her gün yaşıyorum ya” hissiyatı ve muhteşem müzikleri bu açığı kapatıyor. Absürt komedi etiketine sahip olan bu dizinin fragmanına mutlaka göz atmanızı öneririm. Benim puanım 8/10.

2) The Midnight Gospel:

The midnight gospel - netflix yetişkinlere çizgi dizi önerileri - figurex sinema

Yayın Tarihi: 3 Mart 2020

Her bölümü 20-35 dakika arasında değişen dizi bu sene izleyiciyle buluştu ve ilk sezonu 8 bölümle kapattı. Yetişkin animasyonu ,bilim fantezisi; gerçeküstücülük, kara mizah ve macera etiketlerine sahip bir dizi arıyorsanız tam size göre diyebilirim! Adventure time dizisinin yönetmeni Pendleton ward ve komedyen Duncan trussell  Ward yönetmenliğinde oluşturulan çizgi dizinin müzikleri hoşunuza giderse müzisyen Joe Wong‘a bir göz atarsınız.

Konusu:

Olaylar. simülasyon çiftçilerinin çeşitli evrenleri simüle etmek için güçlü biyo-organik bilgisayarlar kullandığı renkli bir boşluğun ortasında yer alan Clancy Gilroy adı verilen bir uzay gemisinin etrafında şekilleniyor. Her yeni bölümde Clancy uzay yayını için farklı evrendeki yeni kişilerle röportaj yapıyor, olağanüstü maceralar yaşanıyor. Bu röportajlar, Trussell’in podcast’i The Duncan Trussell Family Hour’dan türetilen gerçek röportajlara dayanıyormuş.

Bu noktada şunu söylemekte fayda var; bu animasyon dizisi, kahvaltı yaparken izleyim ya da şu işi de yaparken açıp bakayım, arkada dönsün denilecek bir dizi değil. Kısacası kanımca “çerezlik dizi” olmaktan çok uzak. Çünkü;  bir yandan ölüm, sonsuz yaşam döngüsü, uyuşturucu, felsefe tarzı konular podcast olarak konuşuluyor. Diğer yandan, arka tarafta  farklı paralel evrenlerde amansız mücadeleler, maceralar hız kesmeden devam ediyor.

Sizi bilmem fakat ben; böylesine derin konulara inmişken, bir taraftan da gökkuşağı kusan tanımlanamayan yaratıkların dövüş turnuvasını iki bölüm üst üste izleyemedim. Daha çok haftada bir iki bölüm felsefi, bilim fantezisi tarzda podcast dinleyerek gündemden uzak kalmak istediğim zamanlarda tercih ettiğim bir dizi oldu. Fragmanı aşağıda mevcut , benim puanım 10/10. Biraz kafa yormayı gerektiriyor ve benim için yeri doldurulamaz statüde.

3) Close Enough:

Close enough cizgi dizi - netflix yetişkinlere çizgi dizi önerileri - figurex sinema

Yayın Tarihi: 9 Temmuz 2020

Karşınızda misler gibi yepyeni bir  Regular Show. Amerikan yapımı yetişkin animasyonu, durum komedisi kategorilerinde yer alan HBO Max çizgi dizisi. J. G. Quintel yönetmenliğinde geliştirilen çizgi dizinin müzikleri Mark Mothersbaugh ,John Enroth ,Albert Fox’ a ait. Yapım şirketi ise çocukluğumuzda bol bol izlediğimiz Cartoon Network ‘un ta kendisi!

Konusu:

Bir bölümün içine iki ana konu sığdırmayı başararak aslında tek bölümde iki bölüm izleme keyfini sunan Netflix yetişkinlere çizgi dizi. Her ana konu 11 dakika sürüyor. Evli ve yeni okula başlayan çocuğu olan çiftin boşanmış bir çiftle aynı evde yaşamaya başlamasıyla olaylar gelişiyor. Dörtlü önceden de birbirini tanıyan arkadaşlardan oluşuyor. Fakat Emily ve Josh evliliklerini başarıyla sürdürüp, sorun yumağı tatlı mı tatlı bir de çocuk sahibiyken; Bridgette ve Alex çoktan boşanmış.

Emily ve Josh kızlarının okuluna yakın olması ve tasarruf nedeniyle bu evde yaşıyorlar. Bridgette ve Alex’in ise boşanmış ve hatta zaman zaman farklı insanlarla ilişki içerisinde olmalarına rağmen niye bu evde yaşadıkları  muamma. Olaylar antromorfik hayvanlarında bulunduğu paralel bir evrende geçiyor diyebiliriz.

Zamanı yavaşlatan şapkalar, aniden yaşlandıran gençliğinizi sömüren salyangozlar, daima 23 yaşında kalan katil vitrin mankenleri ve daha niceleri… Hepsi bu dünyada çok normal, hepsi bu düzenin bir parçası! Regular Show’u izlediyseniz karakterlerin benzerliğini görüp daha da çok bağlanabilirsiniz. ilk bölümü Annecy festivalinde, %100 “no stress day “adıyla yayınlanan 8 bölümlük bu çizgi diziye bir şans verirseniz, yüksek ihtimalle pişman olmayacağınız keyifli bir hafta sonu Netflix aktiviteniz oluşur. İleride kült yapımlar listesinde adını bolca görecek gibi hissediyorum. İntrosunun gerçekten hipnotize ettiğini söylemeden geçemeyeceğim, benim puanım 9/10. Hadi, vakit kaybetmeden fragmana bir göz atın!

Bu yazıyı seri haline getirmeyi planlıyorum. Yetişkinlere yönelik yeni çizgi dizi önerileri için lütfen takipte kalın; sizin de eklemek istedikleriniz, önerileriniz varsa benimle paylaşabilirsiniz.

Diğer yazılarıma bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın