Merhaba arkadaşlar. Geçen yazımızda tarımın nasıl yapılacağını sizlere anlatmıştık. Ardından da bazı ürünleri sizlere tanıtmış. Bunların ne işe yaradıklarını detaylarıyla vermeye çalışmıştık. Bugün yine bir kaç tane tarım ürünü vereceğiz. Bunlardan sonra Minecraft tarımı hakkında kafanızda hiçbir soru işareti kalmaması bizim hedefimiz.

Havuç

Oyunda zor bulunan ürünlerden bir tanesi de havuçtur. Riske girmeden havuç bulmak için köyleri dolanmanız gerekmektedir. Köylerden bulabiliriz. Diğer bir yolu ise zombi öldürmektedir. Çünkü havucu zombilerden de elde edebiliyoruz. Ancak yeni başladığımız için yeterli ekipmanımız yok ve zombilere saldırmak pek doğru bir hamle olmayabilir. Havuç ürünün ekimini buğday ile aynı şekilde rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Hasat döneminde ise her birimden  2 ile 4 arasında değişen bir sayıda havuç dişer. Yediğimiz her havuç ile açlık barımız 2 birim iyileşme gösterir. İleri de de göstereceğimiz gibi havuç kullanarak iksir de yapabiliyoruz bu bizim gece görüşü elde etmemizi sağlıyor.

Carrot

Havuçlarımızı altın ile birleştirerek altın havuç elde edebiliriz. Bu tüm açlık barımızın iyileşmesini sağlayacak mucizevi bir üründür .

Alt_n_havu_

 

Kakao  

Kakao elde edebilmemiz için yağmur ormanlarını didik didik etmemiz gerekiyor arkadaşlar. Kakaonun görünümünü veriyorum aşağıda. Bunu gördüğünüzde kırarsanız kakao tohumlarının açığa çıkmasını sağlarsınız.

Maxresdefault

Kakaoyu 2 farklı alanda kullanabiliriz. İstersek bulduğumuz tohumları craftlayarak boya yapabilir, istersek yemek yapmak için kullanabiliriz.

Brown-wool

Cookie1

 

Kakao bitkisi yağmur ormanlarındaki ağaçların dibinde yetişir. Yetiştirdiğimiz veya bulduğumuz bir kakao bitkisinden 3 adet tohum kazanıyoruz.  Zindanları ararsak tohumları orada da bulabiliriz.

Filebrowndye                                                                                   

Mantar

Mantar Minecraft’ ın en ilginç bitkilerinden bir tanesidir. Oyunumuzda iki farklı mantar türü bulunmaktadır. Bu iki tür mantarlar bataklık biyomunda bolca görülür.Filebrown_mushroom Filered_mushroom

Mantarları karnalık yerlerde yetişmemiz daha sağlıklı olduğu için mağaralarda sıkca rastlayabiliriz.Bulduğumuz mantarları kullanarak çorba yapabilir ve sağlık barımızın iyileşmesine destek olabiliriz.

Mushroom-stew

 

Mantar ile ileride anlatacağımız iksir de yapılabilir. Mayalı Örümcek Gözü isimli eşya elde edilir bu iksir yapımında kullanılır.

Fermented-spider-eye

Nether Ward

Nether Ward yalnızca netherde rastlayabileceğimiz bir bitki türüdür.  Özellikleri itibariyle mantara benzetilebilir. Bazı iksirleri üretebilmemiz için ihtiyacımız olan sıvının karşılanmasında Nether Ward kullanılır.

Maxresdefault (2)

Olgunlaştığında hasat yaptığımız zaman 2 veya 4 arasında değişen bir sayıda Nether Ward elde edebilme imkanımız var.Genel olarak Nether Ward toprakta yetiştirilemez veya yetiştiğini de göremezsiniz. Ancak Soul Sand isimli toprakta yetiştirilebilir. Bu toprak türü yalnızca netherde bulunur.

Filesoul_sand

Kaktüs

Hepinizin tahmin edebileceği gibi bu bitkimiz yalnızca çöl biyomunda gelişim göstermektedir. Dikenli bir bitki olması sebebiyle dokunursanız 0.5 oranında sağlığınız zarar görecektir.

Maxresdefault (3)

Kaktüsler kırıldıktan sonra toplanıp fırın aracılığı ile pişirme işleminden geçirilirlerse Cactus Green isimli yeni bir madde elde edilir. Bununla zırhlarımızı ve yünlerimizi kolaylıkla yeşil renge boyayabiliriz.

6294074

Kaktüsler doğal yollar ile en fazla üç birim uzunluğa ulaşabilirler isterseniz siz bu oranı artırabilirsiniz. Kaktüs üretimi için suya ihtiyaç yoktur. Ekim aşamasında dikkat etmemiz gereken nokta ise kaktüsleri birer birim ara ile ekmektir.

Creating-killer-cacti-make-cactus-farm-minecraft. W654

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın