MineCraft Rehberi, Oyun Kılavuzları

Minecraft Klavuzu – Tarım Yapmaya Devam Edelim ! #4

Merhabalar arkadaşlar. Minecraft klavuzumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçen yazılarımızı okumuşsanız oyun hakkında artık detaylı bilgileri vermeye başladığımızı görürsünüz. Son yazımızda ise tarım nasıl yapılır, neden yapılır, tarım yapmak için gerekenler nelerdir bir üzerinden geçmiştik. Bu yazımız da ise geçen yazının bir devamı olarak tarlamıza ekebileceğimiz ürünlerden bahsedeceğiz. Tohumların nereden bulunacağı, bu ürünün ne işe yaradığı gibi bir çok bilgi bu yazımızda yer alacak. Başlayalım o zaman.

 

Karpuz

Karpuz üretimi için bol sulak bir alana ihtiyacımız yok. Yani her yere ekebiliriz. Fakat ciddi bir sorun var ki bu da tohumlar. Karpuz tohumları kolay bulunmuyor. Karpuz tohumlarını zindanlarda ayarayak bulabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise direk karpuzun kendisini aramaktadır 🙂

Eğer bir dilim karpuz parçası bulursanız onu craftlayarak karpuz tohumunu kolaylıkla elde edebiliriz.

melon_seed

Karpuz ekimi için en verimli tarla düzenini aşağıda veriyorum.

 

Pumpkin_Farm_Grid_4

Bu tohumu ektikten sonra elde edeceğimiz ürün, tohum ve karpuz parçası şöyle bir şey;

nxrht

 

Bir karpuzdan 4 ila 7 arasında değişen bir sayıda karpuz dilimi elde etmemiz mümkün. Bu karpuz dilimlerinin  her biri bizim açlığımızı gösteren barın bir birim dolmasını sağlar.

craft_melonblock

Karpuz ekiminde toprağın çapalanmış olması gerekmiyor. Yani hiç bir işlem yapılmamış toprağa da karpuz dikebiliriz. Ancak karpuz büyüdüğünde iki birimlik yer kapladığı için dikim yaptığımız yerin solunda bir birim toprak boşluk bırakmamız gerekiyor.

images

Karpuz ile yapabileceğimiz diğer bir şey ise onu iksir yapımında kullanmak. Bir parça karpuz ve altını beraber craftlayarak yeni bir ürün (Glistering Melon) elde edebiliriz. Bu ürün ileride anlatacağımız iksir yapımında kullanılıyor.

glistering_melon

Balkabağı

Balkabağı ver karpuz birbirleriyle oldukça benzerlik göstermektedir. Ekim teknikleri bile neredeyse aynıdır. Karpuzun tarla düzeni şeklini rahatlıkla balkabağı ürünü içide uygulayabiliriz arkadaşlar. Balkabağının şöyle bir güzelliği var ki, kırdığınız zaman size direk yenisini verir.

images (1)

Balkabağı direkt olarak bir besin aracı değildir. Balkabağını direk yiyemeyiz fakat onunla yemek yapabiliriz.

pumpkin_pie

Balkabağını başınıza bir kask olarak da geçirebilirsiniz. Bunun elbetteki bir anlamı var 🙂 Moda için takmıyor. Bizlere fazladan herhangi bir zırh veya saldırı gücü gibi artı özellikler katmasa da balkabağı oyunun en korkulan karakterlerinden olan Endermen’ den korunmanın en güzel yolu. Bildiğiniz gibi Enderman gözlerine baktığınızda saldırıya geçen bir yaratık. Balkabağı bunu ve oyundanki diğer mobların size karşı saldırmasını engeller. ( Çoğu mob için geçerlidir. Hepsine genellemeyiniz.)

hqdefault

 

Eğer isterseniz elinizdeki balkabağını yaratık üretmek için de kullanabilirsiniz. Balkabağından golem üretilebilir. Aşağıda resmini veriyorum.

İron Golemi

İron Golemi

Patates

title_188427

Patates ekimini yapabilmemiz için gerekli olan patates tohumlarını her zaman ki gibi köylerde bulabilirsiniz. Köylerin yanında yağmur ormanlarında da patates tohumlarına rastlanabilir. Patatesi ektikten sonra toplayacağımız zaman düşük bir oran seviyesinde olsa da zehirli olarak toplama olasılığımız mevcut. Bu zehir ile iksirler yapabiliriz. Patates çiğ olarak yenildiğinde bir zarar vermez. Bir birim açlık iyileşmesi sağlanır. Eğer pişirirsek elde edeceğimiz ürün ile 3 birimlik iyileşme sağlayabiliriz

patates pişirme

Related Posts

Bir cevap yazın