Matchstick Men (Üçkağıtçılar)

Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: Nicholas Griffin, Ted Griffin
Görüntü: John Mathieson
Müzik: Hans Zimmer
Oyuncular: Nicolas Cage, Sam Rockwell, Alison Lohman

Dolandırıcı da olsan baba olmak başka bir şey…

Ava Giden Avlanır

Matchstick men

Ridley Scott, sinemanın her zaman en çok tartışılan yönetmenlerinden birisi oldu. Bazı kişiler onu “sinemanın dâhi simalarından biri” kabul ederken bazıları da “abartılmış” bir yönetmen olarak addetti.

Yaratık (Ailen), Bıçak Sırtı (Blade Runner), Thelma and Luise, Gladyatör (Gladiator) fimleri ile eleştirmenlerden tam not alan yönetmen; Danışman (The Counselor), Robin Hood, Exodous: Tanrılar ve Krallar (Exodous: Gods and Kings) filmleri ile çok kötü eleştiriler aldığı da oldu.

Yine de inişli çıkışlı kariyerine rağmen oldukça zengin filmografisine baktığımızda Scott‘un sinema tarihinde özel bir yeri olduğunu söylerek hakkını teslim etmeliyiz.

Bu haftanın tavsiyesi de usta yönetmenin, psikiyatri hastası bir dolandırıcının başından geçenleri anlattığı filmi Üçkağıtçılar (Matchstick Men).

Film, psikolojik sorunları olan ve tedavi gören Roy (Nicolas Cage) ve ortağı Frank’ın (Sam Rockwell) macerasını sunuyor bizlere. Agorafobiye sahip, sürekli olarak temizlik yapma gibi saplantıları olan kıdemli dolandırıcı Roy’un hastalığı, “mesleğini” tehdit eder hâle gelince ortağı Frank, Roy’a kendinin önerdiği psikiyatra gitmesini öneriyor.

Matchstick men

Reçetesiz ilâçlar kullanarak tedavi gören Roy, hamile iken ayrıldığı sevgilisinden 14 yaşında bir kızı olduğunu öğrenince işler onun için giderek farklı bir hâl alıyor. Çünkü bir taraftan babalık denilen o mukaddes duyguyu tadan Roy, diğer taraftan da babasının mesleğine garip şekilde merakı olan kızı Angela (Alison Lohman) talepleri ile karşılaşmak zorunda kalıyor. Elbette ki kahramanız, seneler sonra varlığını öğrendiği biricik kızını bu kirli dünyadan uzak tutmak istiyor. Ama kahramanımız Roy bunu başarabilecek mi?

Öncelikle kara mizah ve komedi türündeki bu filmin senaryosunun pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyleyelim. Ama bir anlatım ustası olan Ridley Scott, bu incelikli senaryoyu bayalığa kaçmadan ve inandırıcılığı fazla zedelemeden anlatmayı başarıyor. Bu açıdan filmin yönetmeliğinin oldukça parlak olduğunu belirtmeliyim.

Senaryo Sürpriz İçeriyor

Film, oyunculuk zaviyesinden de ekran karşısından tatmin olmuş vaziyette ayrılmamızı sağlıyor. Psikoljik sorunları olan tecrübeli dolandırıcı rolünde Nicolas Cage; Roy’un karakter olarak tam zıddı olan, daha genç ve zeki ortağı Frank rolünde Sam Rockwell; film çevrilirken 24 yaşında olmasına rağmen 14 yaşında Angela adlı bir ergen kızı başarı ile canlandıran Alison lohman üstlerine düşen görevi layığıyla yapıyorlar.

Matchstick men

Bütün bunların ötesinde ise filmin sevdiğim iki yönü oldu: Dolandırıcının teki de olsan “baba” olmak cidden tarif edilemez bir fedakârlık gerektiriyor galiba. Sevdiğim ikinci kısım ise bazen çok lüks içinde hayat yaşamak yerine, yanımızdaki doğru insanla mütevazı bir hayat sürmek daha eğlenceli sanırım.

Netice itibarıyla çok büyük bir film olmasa da başından sonuna kadar keyifle seyredilen; sürprizler içeren senaryosu ile de seyirciyi şaşırtacak bu hoş filmi görmelisiniz bence.

Matchstick Men IMDb sayfasına ulaşmak için Buraya ve daha fazla film eleştirisi için Buraya tıklayınız.

Back to list

Bir cevap yazın