Sinema, Film

Haftanın Tavsiyesi: Sürükleniş (Adrift)

WhatsApp Image 2020 06 10 at 13.36.35 2

Film herkese göre değil; doğa ile mücadele ve hayatta kalma temalarına sahip filmleri sevenler için…

Sürükleniş (Adrift)

Yönetmen: Baltasar Kormakur
Senaryo: Aaaron Kandell, Jordan Kandell, David Branson Smith
Görüntü: Robert Richardson
Müzik: Volker Bertelmann
Oyuncular: Shailene Woodley, Sam Claflin, Grace Palmer, Jeffrey Thomas

Okyanusun Ortasında İki Âşık

Doğa ile mücadele ve hayatta kalma konularını işleyen filmleri hep çok sevdim. Belki de çok özgün bir yanı olmayan bu filmi, tavsiye listeme alma sebebim budur…

Sinema tarihinde, bu türün azımsanamayacak sayıda iyi örneklerini seyrettik. Yeni Hayat-Cast Away, Özgürlük Yolu-İnto the Wild, Çöldeki izler-Tracks, Yaban-Wild, 127 Saat-127 Hours ilk anda aklıma gelen filmler.

Bu haftanın tavsiyesi Sürükleniş(Adrift) de aynı temayı işleyen bir yapım olarak karşımıza geliyor. Filmimiz, 1983’ün eylül ayında, Tahiti’den San Diego’ya giderken beklenmedik bir fırtınaya yakalanan Tami Oldham ile Richard Sharp’ın başından geçen gerçek bir olaydan uyarlanmış.

Ailesinden uzakta, hayalindeki hayatı yaşayan Tami Oldham( Shailene Woodley) kendisinden hem yaşça büyük hem de daha olgun biri olan Richard Sharp( Sam Claflin) ile karşılaşınca ne olmasını beklersiniz? Elbette bu iki deniz tutkunu genç, kendilerini heyecan verici bir aşkın içinde buluyorlar. İki aşk sarhoşunun önüne reddedemeyecekleri bir teklif gelince kahramanlarımız tabiî ki bu cazip teklifi geri çevirmiyorlar. Hem kendilerine yüksek miktarda maddî kazanç sağlayacakları hem de unutulmaz bir romantik macera sunan bu yolculuğa çıkmayı kabul ediyorlar. Lâkin âşıklarımız, okyanusun ortasında, nadir görülen bir fırtınaya yakalanınca fazlasıyla zorlu bir ölüm-kalım macerası başlıyor.

Öncelikle sadece bir “hayatta kalma filmi” değil Sürükleniş(Adrift). Romantizm ile hayatta kalma temasını başarılı şekilde mezcediyor. Film, bu yönü ile iflah olmaz genç romantik seyircileri hedefliyor. Hedefine ulaştığını söylemem de sanırım yanlış olmayacak. Birbirini seven iki insanın aşk duygusunu bize geçirmeyi başarıyor.

Yeri gelmişken hem Sam Claflin’in hem de Shailene Woodley’in oldukça iyi oyunculuklar sergilediklerini belirtmeliyim. Son derece zorlu şartlar altında çekilmiş bu filmde, ikisinin arasındaki kimya tutmuş gözüküyor. Filmin en büyük artılarından biri bu sanırım.

adriftYönetmenlik olarak da ortalamanın üstünde bir iş Sürükleniş(Adrift). Baltasar Kormakur, kah ülkesi İzlanda’da kah Hollywood’da çalışmış bir yönetmen. İnsan ve tabiat ilişkilerine ve tabiatın en zorlu şartlarına direnip hayatta kalmak için çabalayan insanların hikayesine meraklı bir yönetmen. Daha önce Everest ve Derin Sular-The Deep filmlerinde yine benzer konuları işlemişti. Bu filmde de başarılı olmasının sebebi, belki de türe aşina olmasıdır; kim bilir?..

Beklenildiği Kadar Özgün Değil

adriftFilm, 30 milyon dolarlık bütçesinin hakkını veriyor. Okyanusun ortasındaki dev dalgalar, fırtına, çaresiz iki insan…Görüntü yönetmenliği açısından da iyi çekilmiş sahneler sunuyor bizlere. Filmin, seyircilerin çoğundan menfi eleştiriler alan “flash back” bölümlerini sevdiğimi ifade etmem gerek. Herkes bu sahneleri niye yermiş anlam veremedim; kendi adıma filmin bu kısımlarını çok sevdim. Filmi yeknesaklıktan kurtarmış, kurguya farklı bir hava getirmiş.

Tüm bu iyi niteliklerinin yanında, Sürükleniş’in(Adrift) türe yeni bir soluk getirdiğini söylemek zor. Hemen hemen bütün klişeler cömertçe kullanılıyor filmde. Yine de film, hem iki insanın aşkını hem de hayatta kalma duygusunu ziyadesiyle hissettiriyor bizlere. Bu da az şey mi?..

Sürükleniş (Adrift): 

Adrift (Sürükleniş) filminin IMDb sayfasına ulaşmak için Buraya ve daha fazla film tanıtımı için Buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın