Ne? Nedir?

Fate/Grand Order Saber Sınıfındakilerin Gerçek Hikayeleri

kapak 1

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Sormadınız ama bende iyiyim. Yazının başlığından da anladığınız üzere bu yazımda size Fate/Grand Order Saber Sınıfındakilerin Gerçek Hikayelerini anlatacağım.

Mitoloji ve efsaneler çok hoşuma gittiği gittiği için Fate/Grand Order karakterleri çok ilgimi çekiyor. Animesi pek çekmesede. Fate/Apocarypha hariç. O serisine bayılıyorum.

Fate/Stay Night serisi çok kafa karıştırıcı bu yüzden hoşuma gitmiyor. Üstelik Shiro’yu, Rin’i ve Sakura’yı hiç sevmiyorum. Daha net söylemek gerekirse o seride Hizmetkarlar dışında hiç kimseyi sevmiyorum. O yüzden o seri benim için izlemek istemediklerim listesinde.

Ama Fate/Grand Order oyunundaki karakterler beni benden alıyor. Hepsi bir efsaneden ya da mitolojik bir karakterden alınma. Kinoko Nasu’ya bu yüzden çok ama çok teşekkür ederim. Harika bir seri yaratmış. Ellerine sağlık.

Neyse artık konumuza dönelim.

Fate/Grand Order Saber Sınıfındakilerin Gerçek Hikayeleri


Kral Arthur

Kral Arthur Britanya mitolojisindeki efsanevi Kraldır. Britanya’nın Efsanevi Kralı en çok 15 yaşındayken taşa saplanmış kılıcı yani Ekskalibur’u çıkartması ile bilinir. Bu sayede Britanya Kral’ı olmuştur. Kılıcı çıkartanın Kral olacağı şartına rağmen Arthur soylu bir aileden gelmediği için Kral olamayacağı söylenmiştir. Bunun üzerine babası Ector Arthur’un evlatlık olduğunu söylemek zorunda kalmıştır. En büyük kahin Merlin’de evlatlık olduğunu doğruladıktan sonra Arthur tahta çıkmıştır. İlerleyen yıllarda Arthur’un gerçek anne babasının Britanya Kralı Uther Pendragon ve Cornwall Düşesi Igraine olduğu öğrenilmiştir.


Siegfried

Alman ve İskandinav mitolojisinden ejder katili bir kahraman. Alman destanı Nibelungen‘de adı Siegfried olarak geçiyor. Destanda Siegfried, yaptıkları arasında Fafnir isimli kötü bir ejderhayı öldürmek de bulunan kahraman bir prens olarak tanıtılır. Ejderhanın kanında yıkandıktan sonra Siegfried yenilmez olur. Ancak kanla yıkandığı sırada fark etmeden vücuduna bir yaprak yapışıverir ve böylece sırtında yaprak biçiminde bir zayıf noktası olur. Bu zayıf nokta, Siegfried’in karısı onu korumak için olduğu yalanını söyleyerek sırtındaki bu noktayı bir çarpı çizerek işaretleyince ortaya çıkar. Siegfried bir av gezisi sırasında bir akarsudan su içerken, düşmanının sırtındaki çarpıya attığı bir mızrağın saplanması sonucu ölür.


Mordred

Mordred efsanelerde Kral Arthur’a ihanet eden bir hain olarak tanılır. Bazı yerlerde Kral Arthur’un oğlu olduğu söylensede bu bilgi kesin değildir. Bazı efsanelerde Mordred Kral Arthur’un kız kardeşi Morgan le Fay’den olan gayri meşru oğludur. Mordred Gawain, Agravain, Gaheris ve Gareth’in erkek kardeşidir.


Nero Claudius Ceaser

Nero Claudius Ceaser Julio-Claudian Hanedanının beşinci ve son imparatorudur. Nero büyük amcası Claudius tarafından tahtın varisi olması için evlat edinilmiştir. Nero imparatorluğu boyunca dikkatini daha çok diplomasi, imparatorluğun kültürel sermayesinin artırılması, ticaret gibi konulara vermiştir. Tiyatrolar yaptırmış ve atletizm yarışmaları düzenletmiştir. Popüler tarihte Nero için Hristiyanlara ilk zulmedenler arasında olduğu söylenmektedir. 68 yılında imparatorluğu askeri bir darbe ile devrilmiştir ve Roma Senatosu tarafından idam edilmekle tehdit edilmeye başlanmıştır. Bu yüzden katibi Epaphroditos’un yardımıyla intihar etmiştir.


Gaius Julius Caesar

Romalı asker ve politik lider olan Caesar aynı zamanda iyi bir yazardır ve dünya tarihinin en etkili insanları arasında görülür. Galya’yı fethederek Roma topraklarını Atlas Okyanusuna kadar genişletmiştir. Bir grup senatör tarafından bir dilekçe taslağını okumak için çağırıldığı yerde o senatörler tarafından 23 kez hançerlenerek öldürülmüştür. Hançerleyenler arasında Brutus’de vardır ve ‘Sende mi Brütüs’ lafı buradan gelmektedir. Aslında Ceaser’ın orada dediği “Sende mi çocuğum”dur ama çevirilerde Brütüs olarak çevrilmiştir.


Attila

Attila amcası Rua tarafından bozkırda tek başına yaşamaya çalışırken bulunmuştur ve onun himayesine alınmıştır. Amcasının ölümünden sonra kardeşi Bleda ile Hun İmparatorluğunun ortak hükümdarı olmuştur. Kardeşi ölünce de tek hükümdar olmuştur. Hükümdarlığı boyunca Batı ve Doğu Roma İmparatorluklarına sık sık sefer düzenlemiş ve Orta Çağ Batı kaynaklarında acımasızlığı ile nam salmıştır. Avrupa’da Atilla için Tanrı’nın Kırbacı denir.


Miyamoto Musashi

Ergenlik döneminde çok ünlü bir kılıç ustası olarak nam salmıştır. Tarihteki en yetenekli kılıç ustaları arasında yer alır. Genç yaştan itibaren girdiği düellolarda kılıç kullanma şeklini geliştirmiş ve bu konuda efsane haline gelmiştir. Hiyoho Niten İchi-ryu ve ya Nito Ryu stilinin babası olarak görülür. Strateji, taktik ve felsefe hakkında yazdığı Go Rin No Sho ( Beş Çember ) kitabı şimdi bile bir çok kişi tarafından okunmaktadır.


Dioscuri

Castor ve Pollux mitolojide Tanrı Zeus’un oğullarıdır. Çapkınlıklarıyla ünlü Zeus Isparta Kral’ı Tydaros’un karısı Leda ile sevişmek için kuğu kılığına girer ve bunun sonucunda Pollux, Helen, Castor ve Clytemnesta doğar. Pollux ve Helen Zeus’un ölümsüz çocuklarıdır. Castor ve Clytemnesta’da Tyndaros’un ölümlü çocuklarıdır. Pollux ve Castor birlikte büyürler ve çok yakındırlar. Bir gün aşık oldukları kızları kaçırmaya karar verdiklerinde bir kapışma çıkar ve Castor bu kapışmada ölür. Castor’un ölümüne dayanamayan Pollux Zeus’a kardeşini diriltmesi için yalvarır. Zeus Pollux’un ölümsüzlüğünü Castor ile paylaştırır. Efsanelere konu olan bu hikaye sayesinde Castor ve Pollux ikizler burcunun sembolu haline gelmiştir.


Yagyu Munenori

Yagyu Munenori Japon kılıç ustasıdır. Babasından Yagyu Shinkage-ryu denilen dojoyu devraldı. Tokugawa Shogunluğu tarafından kabul edilen iki kılıç tekniği kullanmaktadır. Tokugawaya hizmet eden feodollardan biri olur ve Tajima no Kami ünvanını almıştır.


Lan Ling Wang

Gerçek adı Gao Changgong olan Lan Ling Wang Kuzey Qi hanedanının yüksek rütbeli generallerindendir. Lang Ling adlı şehir ona verildiği için adı Lang Ling Prensi olarak anılmaya başlanmıştır. Eski bilgilere göre Gao Changgong güzel bir yüze ve kadınsı bir fiziksel görüntüye sahiptir, bu yüzden savaşlarda savaşırken her zaman yüzüne korkunç bir maske takmaktadır.


Bedivere

Gerçek adı Bedwyr Bedrydant’tır. Kral Arthur’un (Fate Stay Night Saber) oluşturduğu Yuvarlak Masa Şövalyelerinde biridir. Kral Arthur ile birlikte Cammlan savaşından sağ çıkanlardan biridir. Savaştan sonra ölümcül yaralar alan Kral Arthur’un isteği üzerine efsanevi kılıcı Gölün Hanımı’na iade etmeye gider. Kılıcı atmak konusunda ikilem yaşasada Kral’ının emrini yerine getirir ve kılıcı göle atar. Kılıç göle düşmeden bir el çıkar ve kılıcı yakalar. Ardından kılıçla birlikte gölün içine batar. Kral Arthur öldükten sonra hayatının geri kalanını Hermitage’de geçirir. Söylenene göre mezarı Kral Arthur ve Kraliçe Guinevere’nin yanındadır.

Kendisi Fate Grand Order Divine Realm of The Round Table filminin ana karakteridir.


Jason

Jason (Iason) Yunan Mitolojisinde geçen zenginliği ve iktidarı sembolize eden Altın Postu arayan Argonatların lideridir. Jason’un babası bir Kral’dır ama o daha çocukken amcası tarafından öldürülür. Bu yüzden Jason Krallığını amcasından geri almayı planlar. Postu almak için Helios’un oğlu Aietes’e giderler. Aietes kendi şartlarını yerine getirirse postu Jason’a vereceğini söyler. Jason önce ateş püsküren öküzlere boyun eğdirmeli ve onlara büyük bir tarlayı sürdürmelidir. Sonrasında ejderhayı öldürmesi ve dişlerini söküp toprağa ekmesi gerekmektedir. Ekilen dişlerden yeni savaşçılar doğmaktadır ve Jason’un onları yenmesi gerekir. Bu çok zor iki görevde ona gizlice Aietes’in kızı Medea (Fate Stay Night Caster) yardım etmiştir. Kolayca görevi yerine getiren Jason’dan şüphelenen Aietes kızının ona yardım ettiğini öğrenince Altın Postu vermemeye karar verir. Bunun üzerine Jason Medea’nın yardımıyla postu çalar ve ikisi birlikte oradan kaçarlar.


Shita Kiri Suzume

Shita Kiri Suzume Japonyada oldukça bilinen bir masaldır. Dili Kesilmiş Serçe anlamına gelmektedir.

Eski zamanlarda odun keserek geçimini sağlayan bir karı koca varmış. Dürüst ve nazik olan adamın aksine karısı kibirli ve açgözlüymüş. Adam bir gün odun kesmeye gittiğinde yaralı bir serçe bulmuş ve onu eve getirip beslemeye başlamış. Sınırlı yiyeceğin serçe gibi gereksiz bir hayvana gitmesine sinirlenen eşi sorun çıkartsada adam serçeyi beslemeye devam etmiş.

Adam odun kesmeye gitmesi gerektiği için serçeyi karısına bırakmış ve dağlara gitmiş. Adam gittikten sonra balığa giden kadın geri döndüğünde serçenin açık bırakılmış nişastanın hepsini yediğini görmüş ve öfkelenip serçenin dilini kesip onu geldiği ormana geri göndermiş. Serçeyi aramak için dağlara giden adam orada diğer serçeler tarafından hoşgörü ile karşılanmış. Serçeye yardım ettiği için ona hediye olarak iki sepet sunmuşlar. Yaşlı adam taşımak daha kolay olur düşüncesi ile küçük sepeti alıp evine gitmiş. Evde sepete baktığında içinin hazine dolu olduğunu görmüş.

Daha büyük bir sepet olduğunu öğrenen karısı da hemen serçelerin yanına gitmiş ve büyük sepeti istemiş. Ona da büyük sepeti veren serçeler kadını eve gidene kadar sepeti açmaması konusunda uyardıysada kadın dayanamayıp dağdan inerken sepeti açmış. Sepetin için zehirli yılanlarla doluymuş ve korkan kadın kayıp dağ boyunca yuvarlanmaya başlamış.


Ramayana

Ramayana Mahabbarata ile birlikte Hindistanın en çok bilinen destanından biridir.

Videha kralı kızı Sita’yı Tanrı Şiva’nın yayını çekmeyi becerebilen kişi ile evlendireceğine söz verir. Bir sürü kişi denesede yayı çekmeyi başaramaz. Rama ise yayı çekmeklede kalmaz aynı zamanda yayı kırar. Sita ile evlenme hakkını kazanan kişi Rama olur. Ama kralın ikinci karısı kralın sözünü bozar ve Rama ile kardeşini aynı zamanda Sita’yı sürgüne yollar. Sürgünle geçen 14 yıllık hasretin sonunda Sita ve Rama evlenirler. Bu büyük aşk mücadelesi karanlıkla aydınlığın mücadelesi olarak anlatılır.


Okita Sōji

Okita Soji Shinsengumi Birinci Bölük Komutanı’dır aynı zamanda kendo ustalığı ile bilinir. Shinsengumi savaşçıları arasında en güçlüsü olduğu rivayet edilir.

Tokugawa yönetimi destekçisi Roshigumi birliğinin kuruluşunda yer almıştır. Lakin diğer liderlerle fikir ayrılığına düştüğü Roshigumi’den ayrılır ve Kondo’nun izinden gidip Shinsengumi adlı yeni bir polis birliğinin kuruluşunda yer alıp birinci bölük komutanı olur. Komutanlık yaptığı süre boyunca hep en önemli görevleri üstlenmiştir.


Gawain

Gawain Kral Arthur’un Yuvarlak Masa şövalyelerinden biridir. En sadık üyelerden biri olduğu söylenmektedir. Efsanelere göre Kral Arthur Mordred (Fate Apocrypha Red Saber) tarafından öldürüldükten sonra Büyücü Merlin (Fate Grand Order Caster) onu diriltebilmek için Avalon’a götürmesi gerektiğini söyler. Bundan sadece belli kişilerin haberi vardır ve onlardan biri Gawain’dir. Kral Arthur’un yerini öğrenmek isteyen kız kardeşi Morgana ise Gawain’e büyü yapar ve yerini öğrenir. Gawain ona artık ihtiyacı olmadığını düşünen Morgana tarafından acımasızca öldürülür.


Chevalier d’Eon

Fransız diplomat, casus ve Yedi Yıl savaşında savaşmış bir askerdir. Casus olarak doğal bir yeteneğe sahiptir. Yıllarca kendini erkek gibi göstermiş ve hep erkeklerin yaptığı işleri yapmıştır. Ama Rusya İmparatoriçesi Elizabeth’in mahkemesine kadın kılığında sızmıştır. Ondan sonraki 33 yıl boyunca kadın olarak yaşamaya devam etmiştir. Öldükten sonra bedenini inceleyen bir doktor Chevalier için her açıdan erkek organlarına sahip olduğunu ama aynı zamanda vücudunun kadınsı özelliklerlede dolu olduğunu söylemiştir.


Lakshmibia

Asıl adı Rani Lakshmibia’dır. Hindistan Jhansi’nin Kraliçesidir. 1857 yılında İngiltere Sömürgesine başkaldırmıştır ve mücadelenin öncüsü olmuştur. 1857 – 1858 yılları arasında meydana gelen Hindistan isyanının öncüsüdür.  Çocukluğundan beri at binmek, ok kullanmak gibi temel savaş eğitimleri almıştır. Gwalior’un kontrolünü aldıktan sonra doğuya giderek Morar kentindeki İngiliz General Hugh Rose’un birliklerinin önünü kesmiştir. İngiliz güçlerine karşı savaşırken erkek kılığına girmek zorunda kalmıştır.

Hepsi harika değil mi? Bazılarının neden Saber olduğunu anlamasamda 😂 Misal Shita Kiri Suzume’nin neden Fate/Grand Order Saber sınıfında olmasındaki amacı anlamadım. Ama çok şirin ve hikayeside oldukça güzeldi. Yeni bir Fate Grand Order filmi de gelecek. Orada Saber sınıfındaki ve diğerlerinde olan Yuvarlak Masa Şövalyelerini de göreceğiz. O yüzden de ayrı heyecanlıyım. Üstelik ana karakter Mamoru Miyano tarafından seslendirilecek olan Bedivere. O yüzden oldukça heyecanlıyım. Şimdi siz bunu okurken bende sırada hangi sınıfı yapacağımı düşüneyim.

Eğer Fate/Grand Order Saber sınıfı yazısı hoşunuza gittiyse diğer hizmetkarların hikayelerini buradan okuyabilirsiniz.

Kaynakça: Wikipedi

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın