Kitap

Depresyonu Okuyarak Tedavi Eden Kitap : İyi Hissetmek

madalyon kitap iyihissetmek

İyi Hissetmek adlı kitap önerisi ile herkese bir kez daha merhabalar,

Bugün size 10 yıldır içerisinde bulunduğum depresyon ve motivasyon eksikliği problemime harika bir çözüm önerisi getiren, harika bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu kitap kesinlikle kişisel gelişim kitabı değil, bilimsel olarak depresyonu tedavi ettiği kanıtlanan bir reçetedir. O yüzden bunu okuyan depresif arkadaşlar : ” Yine mi kişisel gelişim kitabı! İçi boş şeylerle uğraşmaktan sıkıldım.” diye düşünebilirler. Ki benimde çok fazla böyle düşündüğüm zamanlar oldu. Öncelikle size kendi geçirdiğim duygu durumunu anlatmak istiyorum.

Kendinizi bu dünyanın en gereksiz insanı olarak hissettiniz mi hiç? Ya da “Allah beni niye yarattı ki?Benim yerime harika bir insan yaratıp da bu hayatı ziyan etmeyeseydi keşke” ? diye düşündüğünüz zamanlar oldu mu ? Deli gibi ölmek istiyorsunuz ama dini inançlar, cesaret eksikliği ya da geriye kalan sevenleri düşündüğünüz için bu yola bir türlü baş vuramadınız. Ya da kendinizi öldürmek üzerine günlerdir araştırmalar yapıyorsunuz ve gerçek hayata uygulamak için az bir hazırlığınız kaldı. Akşama kadar yorganın altındasınız çünkü hiç bir şey sizin için yolunda gitmez. Bu yüzden enerji harcamanıza gerek yok. Siz aşırı tembel yaratılmışsınız bir kere. Kalkıp bir şeyler yapmaya çalışsanız bile bir süre sonra kesin vazgeçeceksiniz. Ayrıca bu dünyanın en şansız insanı sizsiniz. Hayat herkes için güzelce ilerlerken sizin hayatınız bataklığa saplanmış durumda. Çırpındıkça batıyorsunuz değil mi?

En kötüsü de bu dünya da sizi anlayan kimse yok. Etrafınızda ki herkes el birliği yapmış sizi kanser etmeye çalışıyor. Sizi bir türlü anlamıyorlar. İnanılmaz yalnız hissediyorsunuz. İnsanlar zaten çok kötü. Gazete ve televizyonlarda onlarca tecavüz, cinayet, şiddet haberleri var. Dünya dersen savaş çıktı çıkacak gibi görünen bir yer. Etrafınıza baktığınız da akrabalar, aile bireyleri, arkadaşların hepsi fesatlığa bürünmüş kötü insanlar…

Şu an sizi bu duruma sürükleyen olayın ne olduğunu bilmiyorum. Belki çok sevdiğiniz bir insanı kaybettiniz, belki büyük bir kaza geçirdiniz ve artık engelli bir insansınız, belki iflas ettiniz veya okulda inanılmaz başarısızlıklar yaşıyorsunuz. Belki aşırı mükemmeliyetçisiniz ve her şeyi takıntı  haline getirdiniz ve kısır döngü içerisine sıkıştınız.Belki aşırı öfkelisiniz ve öfkenizden dolayı tecrit ediliyorsunuz. Herkesi depresyona sokan sebepler farklıdır. Benim ki başarısızlıktı mesela…

Peki size bu düşüncelerin hepsinin beyninizin size oynadığı bir oyun olduğunu söylesem?

“Ne diyon sen ya ?” dediğinizi duyar gibiyim. “Bu zamana kadar içimi okuyup da burada saçmalaman benim için çok acı oldu. Gerçekten bir ümit var zannetmiştim.Sağol ya! Zamanımı boşa harcadın” dediğinizi duyar gibiyim. Ön yargılı olmadan önce gelin bir “Bilişsel Davranışçı Terapi” ne demek bir göz atalım.

Bilişsel Davranışçı Terapi , ruhi rahatsızlıkları ve problemleri , sözel etkileşim yoluyla çözme tekniğidir. Terapi deyince hemen aklınıza depresyona girmiş üç beş kişi toplanıp birbirinize sorunlarınızı anlatacağınız ya da ben koltuğa uzanacağım ve doktor geçmişinize inelim diyecek gibi şeyler gelmesin 😀 Bu yöntem sizi kendinizle baş başa bırakan bir yöntem. Ben unuttuğunuz dünyanın varlığını tekrar hatırlamanızı sağlayan yöntem diyorum.İlaçsız yüksek oranda tedavi sağlayan inanılmaz bir yöntem. Bu harika yöntemi Bilişsel Davranışçı Terapi ‘nin araştırmacısı olan Dr. David Burns harika bir kitapla bizlere sunmuş. Dr. David Burns Stanford Üniversitesi Tıp fakültesini bitirmiş ve uzmanlığını psikiyatri alanında tamamlamış ve okuduğu üniversitede ana bilim dalı başkanlığı yapan dünyaca ünlü Psikiyatri doktorudur.

Gelelim İyi Hissetmek Kitabımıza

Kitap size beyninizin oynadığı bu oyuna bir dur demek için yazılmış bir kitap. Ben çok kötüyüm, bu duygu durumundan sıkıldım artık ama antidepresan kullanmak istemiyorum. Çok fazla yan etkisi var. Ya da yeterince antidepesan kullandım ve hiç bir işe yaramıyorlar diye düşünüyorsunuz şu an muhtemelen. İçinizi rahatlatmak için söyleyeyim : O ilaçları bende 4 sene kullandım. Sizin çektiğinizi her şeyi bende çektim. Bazen kanseri depresyona tercih ettiğiniz zamanlar oluyor. Hepsini biliyorum.

Öncelikle kitabın bilimsel olarak depresyon hastalarını ilaçsız tedavi ettiğinin kanıtlandığını söylemek istiyorum. Yani elinizde bilimsel veriler ve deney sonuçları var. Okuyan birisi olarak bende size etkisinin inanılmaz olduğunu belirtmek isterim. Kitabın içerisinde ne yazdığından bahsetmeyeceğim çünkü onları benden önceden duymak , kitabın büyüsünü biraz bozabilir. Spoiler vermek istemiyorum yani 😀

Şimdi gelelim kitabın sizde uyandıracağı duygulara ve yazarın üslubuna. Bilimsel bir kitap deyince aklınıza dili çok ağır bir kitap gelmesin. Dili çok sade ve yazar sizinle sohbet ederek devam ediyor kitabına. Kitabın tamamını 3 günde okudum zaten. Oldukça akıcı ve sizi sıkmayan bir kitap. Hatta yazarın sizinle kavga ettiğini ve her kavgayı da kazandığını belirteyim 😀 İlk 130 sayfa okuduğumda bende ki düşünce şu oldu :” Tamam haklı yanları var ama gerçekten işe yarayacak mı ki ? Bana çok saçma geldi.” Tamamını okuduğumda ise şok olmuştum.” Yani neden bunu bu zamana kadar hiç düşünmedim ki?”. Aslında çok haklı bu bana ne kazandıracak ki ? Evet burada üzülen,yıpranan ve sağlığı gittikçe kötüleşen tek kişi benim. Neden bu beni üzsün ki? gibi daha bir çok soru sormaya başlamıştım ve aslında ortada saçmalayan tek birisi vardı. O da bendim. Fakat beynimin kimyası bozulduğu için, birisi beni dışarıdan dürtmeden bunu asla göremezdim.

Türkiye’de Psikoloji

Tüm doktorları kast etmiyorum tabi ki ama bu kitabı okuduktan sonra aslında Türkiye’de ruhsal sorunlara çok yanlış yaklaşıldığını anladım.Psikiyatriye gidiyorsunuz. Doktor sizi şöyle bir süzüp şu ilacı kullanmaya başla diyor ve düzenli olarak gitmeye başlıyorsunuz. Size uygun olan ilacı bulana kadar bir sürü ilaç denemek zorundasınız. Her ilacın yan etkisi farklı olduğundan, doğru ilacı bulana kadar bin bir türlü sıkıntıya katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Doğru ilacı bulduğunuzda, ilacın aldırdığı kilo probleminin her şeyi daha kötü hale getirmesi gibi baş etmesi zor problemlerden biri daha ortaya çıkıyor. En kötüsü de niye böyle olduğunuzu açıklayan kimse yok. Siz anlatıyorsunuz ve doktor hiçbir şey demeden sadece ilaç yazıyor. Benim geçirdiğim döngü böyleydi en azından. Kitabı okuyunca fark ettiğim ilk şey :” Bir kere ben bugüne kadar sorunumu anlamamışım ki çözümünü de gerçekleştireyim” oldu. İyi hissetmek size sorununuzun ne olduğunu ve çözüm basamaklarını ayrıntılarına kadar açıklamış.

Sorununuzun ne olduğunu anlamaya başlayınca çözüm de otomatik olarak aklınızda şekillenmeye başlıyor. Kendinize karşı ne kadar zalim davrandığınızı, aslında başardığınız çok şey olmasına rağmen başarılarınızı küçük görme eğiliminizin olduğunu ve size zarar veren tek etkenin kendiniz olduğunu fark etmeye başlıyorsunuz. Tüm bunların sonucunda :” Tamam işte. Benden farklı ne dedin ki? Saçmalayan ve gereksiz davrananın ben olduğumu biliyorum zaten. Bunu anlamak için kitap okumaya gerek yok.” gibi bir düşünceye kapılmış olabilirsiniz. Size kendinizi seveceksiniz diyorum ve bunun % 90 oranında garantisini verecebileceğimi söylüyorum. Depresyondaysanız kendinizi sevmeyi ne kadar istediğinizi bende biliyorum sizde. Güne mutlu uyanma hasreti hepimizin hayali.

Dikkatli Olmak Gereken Noktalar

Peki dikkat etmeniz gereken noktalar neler? Öncelikle söylemek isterim ki bu kitap sihirli bir değnek değil. Senelerdir sizinle birlikte olan depresyonun üç gün içerisinde kaybolması size de bana da gülünç gelir. Dr. David Burns bu süreyi ideal üç ay olarak belirlemiş. Yani kitabın içerisinde ki tavsiyeleri uygularsanız eğer üç ay içerisinde depresyonunuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. Bu kişiden kişiye daha uzun veya daha kısa bir süre olabilir. Antidepresandan daha etkili bir yöntem olması da klinik deneylerce ispatlanmıştır. Aklınıza tavsiyeleri çok mu zor gibi bir soru gelebilir. Emin olun ücretsiz ve çok kolaylar. Dışarı çıkmanız veya birileri ile görüşmeniz gerekmiyor. Odanızdan çıkmanıza bile gerek yok.

Son olarak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer kitabı okur ve içindekileri uygulamazsanız, size ne olduğu hakkında fikriniz olur ve probleminizi teşhis etmiş olursunuz ama depresyonunuz şiddetli olmasa da devam eder. En büyük tavsiyem söylenen basit uygulamaları yapmanız ve bu saçma hastalıktan kurtulmanızdır. Ben şu an daha iyi bir ruh halindeyim ve bu sorunumla baş etmeye devam ediyorum. Eskiden bunu yapacak gücümün olmadığından yakınırdım ve çözümü yorganın altından çıkmamak olarak düşünürdüm. Bu her şeyi daha kötü yapardı tabi ama şu an daha değerli ve güçlü olduğumu, yaptığım bir sürü harika şey olduğunu düşünüyorum.Hiç bir şey için geç olmadığını, hayatımın kontrolünün her zaman benim elimde olacağının farkındayım. İyi Hissetmek bunları fark etmemi sağlayan bir kitap. Okuyun pişman olmayacaksınız 🙂

Daha fazla kitap önerisi için Buraya tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

One thought on “Depresyonu Okuyarak Tedavi Eden Kitap : İyi Hissetmek

  1. Selin dedi ki:

    Gerçekten çok faydalı bir yazı. Kesinlikle okuyacağım.

Bir cevap yazın