CS GO Rütbe Rehberi, Rütbe Sıralaması ve Rütbe Atlama makalemiz, CS GO’daki rütbelerden ve rütbeleri hızlı atlayabilmeniz için neler yapmanız gerektiği hakkında bir rehber niteliğinde olacaktır.

Yüzlerce saat oynadıysanız eğer CS GO’da rütbe atlamanın ne kadar zor olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Çok tecrübeli bir FPS türü oyuncusu olsanız bile düşünecek çok şeyiniz var. Makalenin devamında bu rütbe sıralamasında adım adım yükselebilmenize yardımcı olacak bazı konuları bir araya getirmeye çalıştık.

Eğer son zamanlarda hızlı bir şekilde rütbeleri atladıysanız diğer oyunculara yardımcı olabilmek adına yorum kısmında izlediğiniz adımları yazabilirsiniz. Böylece bizde bu makalede yöntemlerinizi öne çıkarabiliriz.

CS GO Rütbe Rehberi, Rütbe Sıralaması ve Rütbe Atlama

Önce gelin CS GO rütbe Sıralaması ve Türkçe karşılıklarına bir bakalım.

 1. Silver 1 > Gümüş 1
 2. Silver 2 -> Gümüş 2
 3. Silver 3 -> Gümüş 3
 4. Silver 4 -> Gümüş 4
 5. Silver Elite -> Seçkin Gümüş
 6. Silver Elite Master -> Usta Seçkin Gümüş
 7. Gold Nova 1 -> Altın Nova 1
 8. Gold Nova 2 -> Altın Nova 2
 9. Gold Nova 3 -> Altın Nova 3
 10. Gold Nova Master -> Usta Altın Nova
 11. Master Guardian 1 -> Usta Muhafız 1
 12. Master Guardian 2 -> Usta Muhafız 2
 13. Master Guardian Elite -> Usta Seçkin Muhafız
 14. Distinguished Master Guardian -> Güzide Usta Muhafız
 15. Legendary Eagle -> Efsanevi Kartal
 16. Legendary Eagle Master -> Usta Efsanevi Kartal
 17. Supreme Master First Class -> Birinci Sınıf Yüce Usta
 18. Global Elite -> Dünyaca Seçkin

Gördüğünüz gibi tam 18 rütbe mevcuttur. Şimdi gelin bu rütbeleri atlayabilmeniz için ne gibi adımlar izlemeniz gerektiğine bakalım.

 

CS GO  Rütbe Rehberi

CS GO’da ilk rekabetçi rütbenizi elde etmek için Private Rank 2 (Özel Sıra) ‘ye ulaşmak için normal maçlardan yeterli EXP kazanmalısınız. Bu aşamaya ulaştığınızda sıralı ve rekabetçi eşleştirmeye erişebilirsiniz.

Rekabetçi eşleştirme açıldığında kendinizi hazır hissediyorsanız giriş yapın. Rütbenizi elde etmeden önce 10 oyun kazanmanız gerekecektir. Ancak burada sinir bozucu bir durum var. Günde sadece 2 oyun kazanabilirsiniz ama merak etmeyin, rütbenizi aldığınızda bu sınırlama kalkacak.

Eşleştirme sıralamanız sizi kötü ya da iyi bir oyuncu yapmayacaktır. Sonuçta bu bir takım oyunudur ve takımınızın performansı da sizi etkileyecektir. Ancak yine de genel olarak durumunuzu size gösterebilir. Oyunu anlamak ve karmaşıklıklarını çözene kadar oyunda zaman geçirmeye ihtiyacınız olabilir.

20’den fazla oyun oynadığınız halde gümüşten çıkamadıysanız, bir süre oyuna girmeyip neyi eksik veya yanlış yaptığınızı anlamaya çalışmak için araştırmalar yapmayı ve kendinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Usta Muhafız rütbesine ulaşmış kişilerin oyunu oynamayı anlamaya başladığını düşünebiliriz ama onlar bile hedefleri ve takım stratejileri yüzünden hayal kırıklıkları yaşayabilirler.

Efsanevi Kartal seviyesine gelmiş oyuncular ise artık riske girmeyerek sadece tanıdığı ve güvendiği kişiler ile oyuna gireceklerdir. Dünyaca Seçkin rütbesine gelmiş olanlar zaten bilindiği gibi tüm dünyada seçkin oyunculardır.

 

CS GO Rütbe Atlama ve  Eşleştirme Sistemi

Daha önceleri Valve şirketi, CS GO’da eşleştirmelerin Glicko-2 sıralama sistemine yaptıkları özel eklemeler ile kullandıklarını zaten doğrulamıştı. CS GO ‘daki rütbeler için Santranç’ta da kullanılan “Elo” kelimesinin kullanıldığını duymuşsunuzdur. Bir sıralamayı elde etmek için ardılım oyunlar kazanmanız gerekmektedir. Takımınızda en yüksek puanı alarak bitirmeniz harikadır ancak oyunu takım olarak kazanamıyorsanız rütbe atlamanız mümkün değildir.

Ortalama olarak en az 4 ya da 5 galibiyet serisini tutturabilirseniz bir rütbe kazanacaksınız. Ancak dikkate alınması gereken birkaç faktör daha olduğundan buna kesin gözü ile bakılamaz. Oyuna en düşük katkınız olsa bile takım oyuncularının iyi performansı ile bir rütbe alabilirsiniz ama oyunda MVP ödüllerini almak ve K/D (Kill/Death) oranınızın 1.0’dan yüksek olması durumunda daha hızlı ve yüksek bir rütbe alabilirsiniz.

 

Güven Faktörü (Trust Factor)

Güven faktörü, sizin davranışlarınıza benzer oyunlar ile eşleşmenizi sağlayan bir sistemdir. Maçları ciddiye alman ve toxic davranışlar göstermeyen olumlu bir oyuncuysanız teorikte sizinle eşleşen diğer kişilerde sizin gibi davranışlar gösteren kişiler olmalıdır. Tabi ki bu sistemin de kusurları yok değil. Valve şirketi bu sistemi sürekli olarak geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Birçok oyuncu bu sistemi duymuş olabilir ancak tam olarak ne olduğundan emin değiller.  Bunun nedeni Valve şirketinin, Güven Faktörünün sıralamanıza katkıda bulunan faktörlerin listesini paylaşmamayı tercih etmesidir.  Bireysel derecelendirmelerin CS GO’daki deneyiminizi ve genel anlamda Steam deneyiminizi dikkate aldığı kesin bir gerçektir. Bunun anlamı da şudur. Eğer CS GO ‘da yeni olsanız bile Steam topluluğunun olumlu bir oyuncusuysanız Güven Faktör dereceniz yine yüksek olacaktır.

Sadece CS GO oynamak için bir yeni bir steam hesabı açtıysanız Güven Faktör dereceniz olabilecek en düşük derece olacaktır. Bu durum yeni oyuncular için her ne kadar sinir bozucu geliyor olsa da hacker ve smurf kişiler düşünüldüğünde onlara karşı bir eylemde bulunabilmesinin en iyi yoludur.

Diyelim ki Steam hesabınız 5 yıllık bir hesap birkaç oyun indirip oynadınız. Bu durumda Güven Faktör dereceniz yüksek olacağından tamamen farklı bir gruba yerleşirsiniz.  Bunun sebebi ise bir oyuncu geçmişinizin olması nedeni ile kazandığınız Güven Faktör derecesidir.

Valve şirketi, Güven Faktör derecesinin nasıl yükseltilebileceğini açıklamadı ki bizde yerinde bir karar. Güven Faktör derecesinin nasıl yükseltilebileceği açıklanmış olsaydı insanlar bu durumu da kullanırdı ve Güven Faktör derece sisteminin de bir anlamı kalmamış olurdu.

 

Prime Hesap (Prime Accounts)

Bir Prime hesaba sahip olmak, size ek bir koruma kalkanı verecektir. Yine teorik olarak Prime hesap sisteminin amacı, VAC banı almış olanlar ve smurf hesapların, yeni başlayanlarla karşılaşmamasını sağlamaya çalışmaktır.

Prime eşleştirme, Prime hesabına sahip olanların, sıralama seçimlerine başlamadan önce oynamak istedikleri harita seçebildikleri rekabetçi lobilerde etkinleştirebilecekleri bir şeydir. Steam hesabınızda Prime hesabını etkinleştirdiyseniz lobinin alt kısmında “Yalnızca Prime Eşleşmesi” etiketli kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Steam hesabınıza Prime almak için yapmanız gereken iki şey vardır. İlk olarak 21. Seviyeye gelmeli ve Steam hesabınızda telefon numaranız ile kayıt olmanız gerekmektedir.

cs go prime hesap

 

CS GO Rütbe Atlama Şansınızı Arttırın

Rütbe yükselmeyi etkileyen birçok faktör olsa da en kesin yöntem becerilerinizi geliştirmektir. Eğer oyun becerilerinizi geliştirmeden rütbe atlamaya çalışırsanız bir yere kadar yükselir ve orada kalırsınız.

Oyun becerilerini geliştirmek için en kolay yöntem eğitim haritalarıdır. Duman, Flash ve molotof gibi bombaları etkili kullanmayı öğrenmeniz ve Rekabetçi modda çıkan tüm haritaları öğrenmeniz sizi daha iyi bir CS GO oyuncu yapacaktır.

Becerilerinizi geliştirmek için yapmanız gereken diğer şey sık sık antrenman yapmaktır. Yavaş yavaş oyun becerileriniz yükseldikçe oyunlarınızda giderek daha iyi geleceksiniz ve yükseldiğini fark edeceksiniz. Yeterince sıkı çalışın ve oyunlarınızdaki takımlarda büyük etkiye sahip olun.

CS GO’da sıralama atlamayı bir angarya iş olarak görmemeniz daha iyidir. Oyun oynamaktaki amacınızın eğlenmek olduğunu asla unutmayın. Bu bir iş değildir. Eğlenmeye bakın. Elbette herkes oyunda ses getiren bir karakter olmak ister. Yeteri kadar oyun oynadığınızda zaten daha iyi hale geleceksiniz.

 

Her ne kadar bir takım oyunu olduğu için takımınıza gelen kişilerin kendi hedeflere olsa da siz sakin kamaya çalışın. Hackerları ve toxic oyunları bildirerek iyi ve olumlu bir oyuncu olmaya çalışın.


CS GO Rütbe Rehberi, Rütbe Sıralaması ve Rütbe Atlama yazımızda bu kadar arkadaşlar. CS GO Rütbe Rehberi başlığı altında, CS GO Rütbe sıralaması, CS GO Rütbe Atlama, Trust Factor ve Prime Hesap hakkında konuştuk.

Counter Strike: Global Offensive hakkındaki diğer rehberler bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Back to list

Bir cevap yazın