CS GO ani FPS düşüşü sorununu birçok oyuncu yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir. Normalde 100, 150 arası FPS alırken bir anda 20, 30 seviyelerine kadar düşer ve siz daha fark etmeden ölmüş olursunuz. Bu herkes için çok sinir bozucu bir durumdur. Bu makalede CS GO ani FPS düşüşü sorununa çözüm bulmaya çalışacağız.

CS GO ani FPS düşüşü sorununa neden olan birçok sebep olabilir. CS GO Ani FPS Düşüşü nedenlerine iki ana başlık altında inceleyeceğiz. Aşağıda yazılımsal sorunlar ve donanımsal sorunlara maddeler halinde değindik.

 

CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü

CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü Yazılımsal Sorunlar

CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü konusunda kontrol edilmesi gereken bazı yazılımsal sorunlar vardır. FPS düşüklüğü sorunları çoğunlukla yazılımsal sorunlardan dolayı yaşanmaktadır. Aşağıdaki maddelerin doğruluğundan kesinlikle eminseniz sorununuz donanımsal olabilir.

1 – Aklımıza gelen ilk sorun, bilgisayarınızda virüs olabilir. Virüsler FPS düşüklüğü sorunları konusunda oldukça sabıkalıdırlar. Virüsler bilgisayar ve internet hızınızı yavaşlatırlar. Lisanslı bir antivirüs satın alarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Ücret verip almadığınız antivirüslere güven olmadığını belirtmek isterim. Alacağınız antivirüsünde bilgisayarı hızını çok yavaşlatmayan bir tanesi olmasını tavsiye ederim. Bunun için Kaspersky ‘ı düşünebilirsiniz.

2 – Neredeyse her oyun için yaşanan FPS düşüklüğü sorunları için yapılacak ilk işlemlerden biri de kullanılan işletim sisteminin ve ekran kartı driver yazılımlarının güncelliğini kontrol etmektir. Çünkü oyunda verilen güncellemeler sistemlerin ve ekran kartlarının güncellenen driverlarına uygun hale getirme çalışmaları olabiliyor. Yani oyun sistemin ve ekran kartlarının son güncellemelerine göre yenilenirken siz eski sürümleri kullandığını için sorunlar yaşamaya başlıyorsunuz.

3 – Kontrol edeceğiniz diğer konu, siz oyunu oynarken arka planda çalışan uygulamaların olup olmadığını kontrol edin. Bilgisayarına kurduğunuz bazı uygulamalar bilgisayar açıldığı anda çalışmaya başlar. Bu uygulamaların bazıları da sürekli internetten sorgulama yaparlar. Bu gibi gerekli olmayan uygulamaları kapatmayı deneyebilirsiniz. Görev Yöntecisi > Başlangıç kısmından otomatik çalışan uygulamaları görebilir başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Bilgisayarınızın açılış hızının arttığını hatta genel olarak bilgisayar performansının arttığını gözleyebilirsiniz.

NOT: Eğer interneti kullanan bir çok uygulama varsa, bu uygulamalar oyunda ping yükselmesine neden olabilir. Genellikle yazılarımı güncelleyen küçük programlar bu sorunu yaşatırlar. Siz oyun oynarken bir şeyler indirmeye başlarlar ve oyunda ping yükselir.

4 – Denetim Masası > Güç Yönetimi menüsünden ayarların dengeli yada performans seçili olduğundan emin olun. Eğer orada Güç Tasarrufu seçili ise bilgisayar parçaları tam kapasitede çalışmayacaktır. Yani işlemcinin ve diğer parçalarının tam gücünü kullanamazsınız. Bu da performans düşüklüğüne yani FPS düşüklüğü sorunlarına neden olur.

5 – Oyun içerisindeki ayarlarınızdan, maksimum FPS değil de sabit bir FPS değeri seçmeyi düşünebilirsiniz. Bilgisayar müsait olduğunda çok yüksek, müsait olmadığında çok düşük olması performansı etkileyebilir. Sizin için en uygun minimum FPS’den biraz daha fazlasını sabit olarak belirleyebilirsiniz. Böylece, bir anda 250 FPS’e yükselip işlemci ve ekran kartının gereksiz ısınmasının önüne geçmiş olursunuz. Bilgisayar rahatlıkla oyunu çalıştırır.

CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü

CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü Donanımsal Sorunlar

Eğer CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü Yazılımsal sorunlarının hepsinin çözüldüğünden eminseniz sorun donanımsal olabilir. Donanımsal sorunların başında bilgisayar parçalarının aşırı ısınması, uyumsuz olması, eski olması ya da yeterli enerjiyi alamaması gelmektedir. Aşağıdaki maddelerde CS GO Ani FPS Düşüşü Çözümü Donanımsal Sorunların nasıl çözülebileceğini görebilirsiniz.

1 – Bilgisayarınızdaki ekran kartının VRAM’ı yüksek olmasına rağmen işlemci gücü düşük olabilir. Son çıkan driver yazılımının üzerinden uzun zaman geçmiş olabilir. Kısacası ekran kartınız çok eski olabilir. Ekran kartınız ile ilgili bu sorunlar ekran kartınızı değiştirmenizin zamanının geldiğini göstermektedir.

2 – İşlemci ve ekran kartını besleyen kabloları kontrol edin. Tam temas etmeyen kablolar yüzünden parçaların ihtiyaç duyduğu enerjinin iletilememesine bağlı olarak performans düşüklüğü yaşanıyor olabilir.

3 – Bilgisayardaki her parça uyumlu olmalıdır. Biliyorsunuz ki her parça enerji tüketir. Power Supply yani güç kaynağınız bilgisayarınızdaki parçalara tam performansta çalışabilmeleri için gerekli enerjiyi iletecek güçte olmayabilir. Burada güç kaynağının kaç W’lık olduğu önemlidir. Bilgisayarınızdaki parçaların tüketimini kontrol ederek mevcut güç kaynağının kaçlık olması gerektiğini bulabilirsiniz.

4 – İşlemcinizin, ekran kartınızı besleyecek kadar güçlü olmamasından dolayı yüksek frekanslarda biraz çalışıp aşırı ısınmaya başlıyor olabilir. Böylece kendisini soğutmak için kendini frenler ve ani FPS düşüklüğü sorununa neden olur. Eski model işlemci yeni model ekran kartını besleyemez. CS:GO eski bir oyun motoru kullandığı için işlemcide tek çekirdek üzerinden çalışmaktadır. İşlemcinin tek çekirdeğinin yüksek frekansa olması yüksek FPS anlamına gelir. İşlemcinizin soğutmasına dikkat edin. Fanın tozlu olmamasına özen gösterin. Belki termal macunu değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

5 – Bilgisayarınızın HDD’sinin çok eski olması bu soruna neden olabilir. Eğer HDD çok eski ise doğal olarak çok fazla Bad Sector oluşmuştur. HDD’den okuma yapıldığı anda okuma kafasının Bad Sector’a denk gelmesi performans düşüklüğüne hatta mavi ekran sorunlarına bile neden olabilir. RPM’i yüksek olan bir HDD ya da çok daha hızlısı olan SSD almayı düşünebilirsiniz. SDD içerinde HDD gibi bir disk olmadığı için 3, 4 kat daha hızlıdır ve Bad Sector gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

6 – RAM miktarı yeterli gelmiyor olabilir. Oyunlarda bazı anlarda mesela sis bombası atıldığında ya da bir anda tüm oyuncuların birbirlerine çok yakın olması gibi bazı durumlarda daha fazla RAM ihtiyacı doğar. Bilgisayarınızdaki RAM yetersiz ise bu size FPS düşüklüğü olarak yansıyabilir.

7 – Bilgisayarın genel soğutmasına dikkat edin. Bilgisayarınızdaki tüm fanların kasanın içine ya da dışına üflemesi doğru değildir. Birkaç fan dışarıdaki soğuk havayı kasanın içerisine çekerken birkaç tanesi de içerideki sıcak havayı dışarıya çekmesi gerekir. Fanlar bu şekilde düzenlendiğinde kasa içi soğutma çok daha etkili hale gelecektir. Bu sayede parçaların daha yavaş ısınmasını ya da daha hızlı soğumasını sağlayacaktır. Ancak güç kaynağınızın yeni eklediğiniz fanları destekleyebileceğinden emin olun. Taktığınız fanlar fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorsa güç kaynağınızı da değiştirmeniz gerekebilir.


Yukarıda verdiğimiz tüm maddeler bilgisayar performansına doğal olarak CS GO Ani FPS Düşüşü sorununa neden olmaktadır.

Counter Strike: Global Offensive hakkında diğer yazılar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

About Mustafa BÜKÜLMEZ

Boş zamanlarımın tümü bilgisayar karşısında geçer. Bilgisayar oyunlarından en sevdiğim oyun World Of Warcraft’tır. Daha sonra sırası ile half-life, minecraft, moba oyunları ve prince of persia serisidir ek olarak hemen her oyunu oynarım. Animelerde en genel anlamda fantastik türü anime-manga severim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın