Anime Tanıtımları

Yu Yu Hakusho Tanıtım ve İnceleme

yu yu hakusho2

Yu Yu Hakusho

Yu Yu Hakusho tanıtım ve inceleme yazısı ile herkese selamlar.

Baba bir shounen animesiyle karşınızdayım arkadaşlar. Zamanında, Dragon Ball Z ile reyting savaşına girmiş ve Hunter x Hunter’ın mangakası olan Yoşihiro Togaşi’nın elinden çıkmış olan bu animeyi çoğu insanın izlememiş olduğu kanaatindeyim. Daha fazla konuşmadan incelemeye geçelim isterseniz.

Tür: Aksiyon, Komedi, Doğaüstü, Shounen

Yayın Tarihi: 1992

Bölüm Sayısı: 112

MAL Skoru: 8.45

Konusu:

Bir gün, 14 yaşındaki belalı bir genç olan Yuusuke Urameshi, kaderin cilvesiyle, küçük bir çocuğu kurtarmak için kendisini bir arabanın önüne attıktan sonra, her şeyi yoluna koymak için mucizevi bir fırsat elde eder. Kendini bir çocuk için kurban etmesi, normal bir insanın asla yapmayacağı bir şey olması dolayısıyla, ruh aleminin yöneticileri Yuusuke’nin ölmesine izin vermeye hazır değildirler. Ruh alemindeki tahtın varisi olan Koenma, Yuusuke’ye, birtakım görevlerin tamamlanması şartıyla, yeniden hayata dönme fırsatı sağlar. Botan adlı birinin yönlendirmesiyle, Yuusuke’nin bir ruh dedektifi olarak dünyadaki kötü varlıklara engel olması gerekir.

Eleştiri:

Yu Yu Hakusho‘nun eski bir yapım olmasına rağmen orjinalliğiyle kalitesini koruduğunu düşünüyorum. Bu animenin, en sevdiğim animelerden biri olan Hunter x Hunter ile aynı mangakaya sahip olduklarını duyunca çok şaşırmıştım. Animeyi izledikçe fark edilen bir ayrıntı, mangakanın, Hunter x Hunter’ı, Yu Yu Hakusho‘dan ilham almış olmasıydı. Bu ikili arasında, karakterler, içerik ve terimler açısından çok fazla benzerlik olduğunu fark etmiştim. Her neyse buraya HxH hakkında konuşmaya gelmedik. Asıl konuya geçelim.

Başlarda, anime küçük çaplı olaylara odaklanırken, gitgide karakterler güçlendikçe, anime seviye atlamaya başladı. Bu durum izleyicide merak uyandırıp onu animeye çekebiliyor ancak bazen, bende olduğu gibi, bu durum biraz sıkabiliyor. Animeyi ilk izlemeye başladığım zamanlarda, bir türlü “binge watch” denilen, durmadan izleme moduna geçemedim. Bunun ana sebebinin, olay örgüsünün bir türlü ilgimi çekememesi olabilir. Ama birkaç sefer animeden uzaklaşıp geri geldikten sonra bu durum değişti ve anime kendini aştı diyebilirim.

Animenin çok sevdiğim müzikleri var. Şu, tam savaş esnasında ortamı daha da geren türden müziklerden bahsediyorum. Müzikler bir yana, Anime eski bir yapım olduğundan, grafikler doğal olarak çok ahım şahım değil ama çok kötü de değil.

Karakterler izleyiciyi kendine ısındırıyor. Özellikle, bazı karakterlerin köklü bir değişim yaşaması animeye bir içtenlik katıyor. Kendisini çok havalı bulduğum “Raizen” adlı karakterin de görülmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Seri 112 bölümden oluşuyor ancak mangası daha uzun sürüyor. Ben mangasını okumadım ama siz merak ediyorsanız okuyabilirsiniz. Benim Yu Yu Hakusho animesi akkındaki görüşlerim bu kadar arkadaşlar. Umarım beğenirsiniz.

Daha fazla anime incelemesi için Buraya tıklayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın