Yapımcı Şirket: Realtime Worlds

Yayıncı Şirket: Realtime Worlds, K2 Network

Çıkış Tarihi: 29 Haziran – 2 Temmuz, 2010

Oyun Türü: MMOTPS, Open World, Cops ‘n Robbers

Oyun Modu: Multiplayer

 

Bugün online oyun tarihine büyük bir imza atmış, polis ve suçluların savaşını en güzel işleyebilen oyunu inceliyorum. Enforcer(Polis) veya Criminal(Suçlu) olarak karakterinizi yaratmaya başlıyorsunuz. Karakter yaratma ekranı gayet detaylı, neredeyse her şeyi ayarlayabiliyorsunuz, seçtiğiniz saçın uzunluğuna kadar. Karakterinizi yarattıktan sonra suçluların ve polislerin büyük savaşını konu alan 2 devasa şehirden birini seçerek bu tehlikeli dünyaya adımınızı atıyorsunuz.

Enforcerler için ve Criminaller için farklı farklı NPC‘ler mevcut. Bir NPC‘de 10 seviyeye ulaştığınızda başka bir NPC açılıyor. Böyle böyle en üst sıradaki NPC‘ye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca levelleri arttıkça bazı silahların,kıyafetlerin, arabaların,yeteneklerin veya aksesuarların kilidini açmanızı sağlıyorlar.

6ea6f308-76e7-4520-951d-a38997c71e89

 

Oyunda çoğu şeyi kendi isteğimize göre ayarlayabiliyoruz. Örneğin birçok araba çeşidi arasından kendinize uygun bir araba seçip satın aldıktan sonra arabanın modifiyesini kendiniz yapıyor, rengini ayarlayabiliyor ve üzerine farklı şekiller ekleyebiliyorsunuz. Veya hazır arabalar da satın alabiliyorsunuz. Kıyafetler de aynı şekilde. Hatta klan logolarınızı da oyun içindeki Logo Editor kısmından kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. En güzel yanı da bunları savaşırken veya online dünyada gezerken diğer oyunculara sergileyebilmeniz.

20121230230634a0dcznklz0nk7mwl

 

K tuşuna basıp hazır olarak görev almaya başlayabiliyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere görevler de online oyuncular arasında. Hackleme, kapı veya pencere kırma, araba patlatma, koruma, hırsızlık gibi birçok görev türü var. Örneğin siz Criminal olarak araba yakma görevi aldıysanız karşınıza gelen Enforcerler sizin o arabayı yakmanızı engellemeye çalışıyor. Ve sınırlı zamanınız var. Hem çatışmak hemde görevleri yapmaya çalışmak oyundaki aksiyonu daha da arttırıyor.

Apb_13

 

Oyunda bir de PVP sunucuları var, bu PVP sunucuları için farklı haritalar mevcut. Oyunun kendi haritalarından bazı mekanlarda veya PVP için yapılmış özel mekanlarda savaşabiliyorsunuz. Tabii ki burası için de görevler var ve görevleri yaparak Joker Puanları kazanıyorsunuz. Bu puanlarla da oyun parasıyla veya gerçek parayla alınamayacak şeyler alabiliyorsunuz.

Apb-reloaded-2

 

Oyunun bir diğer güzel yanı da grafikleri. Gayet canlı ve hoş grafiklere sahip, içinizi karartmıyor veya oynarken sıkılmıyorsunuz. Araç modellemeleri de güzel yapılmış. Yani grafik konusunda sorunsuz bir oyun. Fakat ufak bir sıkıntısı var. Optimizasyon… Oyunu rahat oynamak için yüksek performanslı bir bilgisayara ihtiyacınız var. Veya en düşük grafiklerde, hatta grafikleri cfg ile dahada düşürerek zorla FPS artırabiliyorsunuz. Yani oyunun minimum sistem gereksinimleri yazan kısmına pek güvenmeseniz iyi olur.

Apb-reloaded-ps4-xbox-one

 

Görevleri yaparken sizi bir takıma veriyor veya sizi takım lideri yaparak takımınıza sizin seviyenizde oyuncular atıyor. Görevlere 4 kişilik hazır bir grupla da girebilirsiniz. 4 kişi biraz az gibi görünse de kontrollü bir takım oluşturmak için uygun. Şöyle bir detay daha var; eğer aktif görevde iki düşman takımın da 4 oyuncusu varsa ve destek çağırma butonu hala çıkıyorsa takımınız 8 kişiye kadar çoğalabiliyor. Karşı takım da destek isterse 8v8 yani 16 kişinin olduğu kocaman bir savaş ortamı çıkıyor ortaya. Bu kadar kişinin birbiriyle anlaşması için chat kısmı yetmiyor tabii ki. Bu yüzden mikrofonla konuşma da eklenmiş. Görev sırasında mikrofonunuzla konuşurken sizi sadece yakınınızdakiler duyuyor ve bu da oyunun gerçekçiliğini arttırıyor. Yani 3.000 metre ilerdeki adamın sesini duyamıyorsunuz. Oyun çok detaylı ve istemeyeceğiniz kadar sistem mevcut. Oynamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın