Kitap

U. Poznanski – Erebos Kitap İncelemesi

kapak

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda size yeni bitirdiğim ve sizinde yaz tatilinde kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğim bir kitaptan bahsedeceğim. Kitabımızın adı Erebos. Kendi yorumlarımdan bahsetmeden önce size kitabı tanıtmak istiyorum.

Yayınevi: Pegasus Yayınevi

Sayfa Sayısı: 479

Konusu: Erebos bir bilgisayar oyunu.

Orada durmuş seni izliyor.

Seninle konuşuyor.

Ödüller dağıtıyor.

Seni test ediyor.

Tehditler savuruyor.

Erebos’un bir amacı var.

Oyun oynamak istiyor.

 

Benim düşüncelerim….

Evet arkadaşlar konusundan da anladığınız üzere Erebos bir oyun. Normalde bir oyunun içinde geçen kitaplar pek hoşuma gitmez. Çoğunlukla o oyun hissini yansıtamadıklarını düşünüyorum. Ama bu kitap bu düşüncelerimi yerle bir etti. Ursula Poznanski gerçekten harika bir yazar olduğunu bu kitapta kesinlikle kanıtladı bence.

Hikaye Nick adında bir gencin etrafında dönüyor. Başta sadece meraktan başladığı oyuna sonradan bağımlı oluyor. Ursula beni de resmen oyunun bağımlısı yaptı. Oyun ortamını ve karakterleri öyle güzel anlatmış ki kendimi oyunu oynarken hayal edip durdum. Tabi ben büyük ihtimalle Nick gibi Kara Elf seçmezdim. Kedi insanlar daha ilgi çekici bence. Büyü gücüne sahip bir kedi kadın olmak hiç de fena olmazdı aslında.

Size biraz Erebos oyunundan bahsedeyim. Öncelikle oyunun kesinlikle uyman gereken 4 kuralı var.

1. Kural: Erebos oynamak için tek bir şansın var. Kuralları çiğnersen oyun biter.

2. Kural: Oyunu yalnızken oynamak zorundasın. Oyunda gerçek ismini kullanamazsın. Oyun dışında kimseye lakabını söyleyemezsin.

3. Kural: Oyunun içeriği gizlidir. Kimseyle oyun hakkında konuşamazsın. Kimseye bilgi veremezsin.

4. Kural: Oyun DVD’sini saklamak zorundasın. DVD’yi kopyalayıp çoğaltamazsın.

Oyunda Haberci adında bir karakter var. Kendisi oyundaki oyuncuların kurallara uymasını sağlayan kişi. Herkes ondan çekiniyor çünkü her an her yerden çıkabiliyor ve her şeyi biliyor. Her şeyi derken gerçekten de her şeyi bildiğini kastediyorum. Sadece oyundaki değil gerçek hayattaki şeyleri de.

Oyunda seviye geçmek diğer oyunlardaki gibi kolay değil. İki canavar öldüreyim de seviye atlayayım olayı ne yazık ki  Erebos‘ta yok. Seviye atlamak için Habercinin sana verdiği görevleri yapmalısın. Bunlar saçma şeyler de olabiliyor tuhaf şeyler de. Bazen birini takip etmen isteniyor bazen de birine zarar vermen. Eğer verilen görevi yaparsan seviye atlıyorsun. Yani oyun sadece oyunun içini kapsamıyor. Dış dünyayı da kapsıyor. Mavi balina oyunun daha az zarar vereni. Bu oyunda sadece insanlar gerçekten ölmüyor.

Kitabı okurken keşke böyle bir oyun gerçekten olsa diyorsunuz. Ha eğer varsa lütfen yoruma yazın çünkü denemek istiyorum.

Daha fazla spoilera girmeden yazımı burada bitireceğim. Çünkü yazdıkça yazasım geliyor. Ne kadar yazarsam da o kadar spoiler’a gireceğim. O yüzden burada kesiyorum.

Tekrardan söylüyorum. Bu kitabı gerçekten okuyun. Özellikle de oyun sevdalıları için harika bir kitap bence.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts