Oyun, Oyun Haberleri

TellTale Games Kapanıyor!

Başlıksız 1

Bir efsane daha hayatına son verdi. TellTale Games geçtiğimiz gün iflasını açıkladı ve kepenk indirdi. İşte detaylar:

TellTale Kapandı:

Telltale Games The Walking Dead ,The Wolf Among Us gibi harika oyunlarla macera türünü bize tekrar hatırlatmıştı. Bu uzun soluklu seriler herkes tarafından oynanılabilecek oyunlar olmasına rağmen TellTale kepenk kapattı. Twitterdan şirket hesabıyla yapılan açıklamada oyunlara ilerlediğimiz haftalara ne olacağı belirlendi. Hayranları en çok üzen haber ise The Walking Dead’ın son sezonunun durumu. Her şeyin son bulacağı ve hikayenin tamamlanacağı “Clem”‘in genç halini görebileceğimiz oyun şu anlık rafa kaldırılmış durumda. Bir kesim bu durumun sebebinin fazla harcama olduğunu düşünürken, bir kesim ise satışların az olması nedeniyle olduğunu düşünüyor. Ben de satış sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Life İs Strange’nin gibi yapımlardan da mesajlar aldılar.

TellTale Games Neden Kapandı?

Firmanın kapanmasının sebebi yüksek ihtimalle yukarıda yazdığım gibi satışların az olması. Bu durum ilse oyunların Episode Episode yani bölüm bölüm ayrılarak satılması. Bu da hikayeyi görmek isteyen kişilerin oyuna 2-3 kat para vermesi demek oluyor. Özellikle ülkemizde çok yaşanan “Korsan” durumu da burada devreye giriyor. Oyun korsan indirildikçe gelir gelmiyor ve satışlar azalıyor bu sayede başlarda küçük olan bir oyuncu grubu sadece oyunu yükleyerek bir firmayı çökertiyor. Bu durum ise her yere yansıyor. Oyunlara dil desteği çıkmaması. Veya bölge desteklememesi server açılmaması gibi gibi.

The Wallking Dead

The Wallking Dead

İleride Firmaya Ne Olacak?

Benim düşüncem diğer kapanan stüdyolar gibi öncelikle iflasını verecek, daha sonra ise açık arttırmalar başlayacak. Firmanın adı geçtiği oyunları, vb. her şey açık arttırmalarda ucuza satılacak ve firma sahibi para kazanmaya çalışacak. Çalışanlar ise tabiki firmada işten çıkarılacak. Bu olayların ardından ise stüdyo tarihe gömülecek.

İşte Twitter açıklaması:

Bugün Telltale Games olarak zorlu bir karar alarak stüdyomuzun kapanacağını duyuruyoruz. Zorlu geçen bir yılın ardından, çalışanlarımızın işine son vermek durumunda kaldık. 25 kişilik küçük bir ekip, şu an şirketin yükümlülüklerini yerine getirmesi için bizle devam ediyor. Yüreğimiz burkularak, arkadaşlarımızın bugün şirketten gidişini izledik. Gelecek haftalarda, mevcut ürünlerimizle ilgili detaylı açıklamalar yapacağız

Twitter Linki: İflas Tweeti

 

About Ozan Kurtcu

Ben Ozan. Genellikle oyun oynuyorum ve anime izliyorum. Oyun yazılarına ağırlık verebilecek biriyim. Her türlü oyunu, oyun sitesini ve yorumcularını takip ediyorum. 2 yılı aşkındır bu sektördeyim ve 500'den fazla anime izledim.

Related Posts

Bir cevap yazın