Oyun

South Park: The Stick of Truth – İnceleme

Yapımcı Şirket: Obsidian Entertainment

Yayıncı Şirket: Ubisoft

Oyun Türü: RPG

Platformlar: PC, PS3, Xbox 360

 

South Park aslında bir televizyon dizisi, bir çoğunuzun izlememiş olsa bile en azından duymuş olduğunu düşünüyorum. İşte bu muhteşem dizi serisinin bir de oyununu çıktı. İlk duyduğumda muhteşem bir oyun olmasını ümit ediyordum çünkü böyle güzel bir dizinin oyununu yapmak gerçekten zor iş. Ve Obsidian Entertainment bunu çok güzel bir şekilde başarmış.

South Park‘ta yer alan Eric Cartman karakterinin büyük kalesiyle karşılaşarak başlıyoruz hikayeye. Aslında gayet normal yaşam süren insanların arasına yeni taşınmış bir ailenin ufak çocuğuyken, bir anda büyük kaleler(tabii ki karton ve tahtadan yapılmış), çeşit çeşit silahlar, büyüler, zırhlar ve krallıklarla tanışıyoruz. Tamamen bir medieval(orta çağ) havası seziyorsunuz oynarken. Fakat bunların hepsi bu durumun içinde bulunan çocukların hayal ürünü diyebiliriz.

southpark_stickoftruth_gameplay_slashgear_03

 

İlk olarak Kupa Keep isimli kaleye misafir oluyorsunuz. Daha sonra tüm krallıkların kutsal saydığı “The Stick of Truth“(Doğruluk Çubuğu) ismindeki ufak bir tahta çubuğun Kupa Keep krallığında çıkan savaşta ele geçirildiğini öğreniyorsunuz. Bu çubuğa sahip olan krallığın inanılmaz bir güce sahip olduğu söyleniyor. Çubuğa sahip olma yarışında isterseniz elf krallığına geçmek isteyip oyuna elflerin arasında da devam edebiliyorsunuz. Oyunun size hikaye sırasında birçok seçenek sunması gerçekten çok güzel bir özellik.

373284

 

Oyunda bir sürü yetenek, saldırı türü ve sınıflar var. Ben bu kadarını bile beklemezdim açıkçası. Seçilmiş bir karakter üzerine sizin seçemediğiniz bir hikayeyle oyuna devam edeceğinizi beklerken birçok seçenek hatta karakter yaratma ekranı sayesinde oyuna yeni karakterinizi de siz ekleyebiliyorsunuz. Olay sadece bu krallıkların savaşıyla bitmiyor. Evsiz düşmanlar, Mongol ordusu, çubuğu ele geçirmek isteyen bir FBI birliği ve hatta uzaylılar bile bu savaşa dahil oluyor!

maxresdefault (1)

 

Bu aşırı detaylı ve uzun senaryo tabii ki kötü grafiklerle oynanacak değil ya, oyunun grafikleri de tam olarak dizideki gibi 2 boyutlu ancak 3 boyutlu hareket yönüne sahip. Yani tek bir yönden bakıyor olsanız da etraftaki objeler sadece arkaplandan ibaret değil, herşeyin 3 boyutlu olarak bir yeri var. Çizgi dizi severler için oldukça hoş grafiklere sahip hatta bir çizgi dizi grafiğine göre oldukça kaliteli grafiklere sahip. Tüm bunlar olurken günlük hayatta kullandığımız birçok şeyi(Facebook gibi) de eleştiren bir yapısı var. Hem espri hem de eleştiri üzerine yapılan, neredeyse her cümlede sizi güldürebilecek diyaloglara sahip bir senaryoya sahip.

maxresdefault

 

Oyun bu kadar muhteşem senaryoya, grafiğe, dinamiklere sahip olunca fiyatı da bir o kadar muhteşem oluyor. Oyun şuan Steam üzerinde $39.99‘a satılıyor. Fakat kesinlikle pişman olmayacağınız, günlerce sıkılmadan oynayabileceğiniz uzunlukta ve oyuncuyu sıkmayan, sürekli yeni yetenekler, yeni düşmanlar, yeni karakterlerle tanışacağınız bir oyun için bu fiyat az bile kalabilir. Oyun oynamanızı tavsiye edeceğim oyunlar arasında ilk sırada yer alabilecek bir oyun.

Related Posts

Bir cevap yazın